ایلان ماسک از اینکه OpenAI بدون حضور او موفق شده، به‌شدت خشمگین است

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

OpenAI با انتشار عمومی ChatGPT و معرفی نسل بعدی مدل زبانی خود موسوم‌به GPT-4 در مرکز توجهات قرار گرفته است، ولی به‌نظر می‌رسد ایلان ماسک که یکی از بنیان‌گذاران شرکت مذکور بود، دل خوشی از این موضوع ندارد.

ماسک طی هفته‌های گذشته بارها انتقاداتی را درمورد OpanAI مطرح کرده است. مدیرعامل تسلا در پاسخ به یکی از کاربران توییتر در سال ۲۰۱۹، تبدیل شدن شرکت هوش مصنوعی به نهاد انتفاعی را مسخره کرد.

ماسک با انتشار توییت گفت: «هنوز سردرگم هستم یک مؤسسه‌ی غیرانتفاعی که تقریباً ۱۰۰ میلیون دلار به آن کمک کرده‌ام چگونه امروز ارزشی معادل ۳۰ میلیارد دلار دارد؟ اگر این روند قانونی است چرا همه چنین کاری انجام نمی‌دهند؟»

اگر منصفانه به موضوع نگاه کنیم، اظهارات اخیر ماسک درمورد OpenAI نکاتی مهمی به‌همراه دارد. این شرکت سازکار خیلی دقیقی را دنبال نمی‌کند و با این‌حال یکی از مهم‌ترین سازمان‌های توسعه‌دهنده‌ی هوش مصنوعی است.

OpenAI ابتدا به‌عنوان سازمان غیرانتفاعی شروع به‌کار کرد و به‌نوعی نشان داد نگران هوش مصنوعی شیطانی است. این شرکت تفکر خود را به‌سرعت تغییر داد و یک واحد انتفاعی ایجاد کرد که باعث شد مایکروسافت ۱۰ میلیار دلار در آن سرمایه‌گذاری کند.

اکنون ارزش OpenAI به ۳۰ میلیارد دلار افزایش یافته است و سایر پروژه‌های آن برخلاف اید‌ه‌های اولیه‌اش، منبع‌باز نیستند.

ماسک در ماه دسامبر به توییت سم آلتمن، مدیرعامل OpenAI پاسخ داد که خطر ساخت هوش مصنوعی خودآگاه وجود دارد. اکنون چندماه پس‌از این توییت، به‌نظر می‌رسد ماسک به‌دنبال ایجاد هوش مصنوعی جدیدی برای رقابت با ChatGPT است.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

هر آنچه باید در مورد شارژ USB-C لپ تاپ بدانید

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، شارژرهای USB-C تحول بزرگی …