سینوزیت چیست و چه علائمی دارد؟

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

به‌طور خلاصه می‌توان گفت که سینوزیت درواقع التهاب سینوس‌ها است که دلایل متعددی برای بروز آن وجود دارد. قبل از اینکه به سراغ علت سینوزیت برویم، بد نیست با سینوس‌ها آشنا شویم و ببینیم که در کدام‌ سمت از بدن ما قرار دارند. سینوس‌ها، حفره‌های موجود در جمجمه‌ی ما هستند و درحالت عادی داخل آن‌ها از هوا پر شده است.

درصورتی‌که که مسیر تخلیه هوای سینوس‌ها به هر دلیلی مسدود شود، این اتفاق به تجمع مایع در آن‌ها منجر خواهد شد. در چنین وضعیتی، یک محیط بسیار مناسب برای رشد باکتری‌ها در سینوس‌ها و التهاب آن‌ها فراهم می‌شود. این مرحله، همان جایی است که گفته می‌شود فرد به بیماری سینوزیت دچار شده است.

علائم سینوزیت چیست؟

عفونت دستگاه تنفسی فوقانی یکی از رایج‌ترین دلایلی است که زمینه‌ی ابتلا به بیماری سینوزیت را در افراد فراهم می‌آورد. اگر پس از ابتلا به سرماخوردگی یا آنفلوآنزا علائم زیر را تجربه کردید، به احتمال زیاد دچار سینوزیت شده‌اید و بهتر است توسط پزشک معاینه شوید:

  • ترشحات سبز یا زردرنگ از بینی
  • تب بالای ۳۸ درجه‌ی سانتی‌گراد
  • کاهش یا ازدست‌دادن حس بویایی
  • وجود درد در اطراف گونه‌ها، چشم‌ها و پیشانی

تشخیص سینوزیت در کودکان مقداری متفاوت است و شما باید به علائم کوچک هم دقت کنید؛ علائمی مانند تنفس از دهان، کج‌خلقی و گرفتگی بینی.

انواع سینوزیت

بیماری سینوزیت به ۴ نوع مختلف تقسیم می‌شود که هریک از آن‌ها به نوع خاصی از درمان نیاز دارند:

علائم سینوزیت حاد معمولا در کمتر از ۴ هفته بهبود پیدا می‌کنند؛ البته به‌شرطی که بیمار طی این مدت تحت‌درمان قرار داشته باشد. اگر پس از بروز علائم بیماری درمان بیمار شروع نشود، این علائم ممکن است بیشتر از ۴ هفته نیز ادامه داشته باشند. برای درمان سینوزیت حاد اغلب از آنتی‌بیوتیک‌ استفاده می‌شود.

اگر علائم رایج سینوزیت مانند سردرد، احتقان بینی، خستگی و کاهش بویایی برای حداقل ۱۲ هفته ادامه داشته باشند، سینوزیت بیمار در گروه مزمن طبقه‌بندی می‌شود. در بیشتر انوع سینوزیت مزمن، اصلی‌ترین عامل بروز مشکل وجود التهاب در سینوس‌ها است؛ نه وجود عفونت. باتوجه به این موضوع، برای درمان سینوزیت مزمن روی کاهش التهاب و استفاده از استروئیدها تاکید می‌شود.

زمانی‌که بیمار بیشتر از ۴ هفته با علائم سینوزیت درگیر باشد، تشخیص سینوزیت حاد برای وی داده خواهد شد. در این شرایط، علائم ممکن است حتی تا ۸ هفته نیز ادامه داشته باشند و درمان‌های ابتدایی برای ازبین‌بردن عفونت کارساز نباشند. در اغلب موارد بهترین راه برای درمان سینوزیت حاد، استفاده از آنتی‌بیوتیک گسترده‌اثر همراه با یک استروئید داخل بینی است.

سینوزیت حاد عودکننده

سینوزیت حاد عودکننده به مواردی گفته می‌شود که بیمار چند دوره‌ی سینوزیت حاد را تجربه می‌کند و هربار نیز علائم بیماری تا دو هفته ادامه دارند. این مورد اغلب با حساسیت‌های فصلی همراه است و به‌همین دلیل نیز بیشترین تمرکز پزشک معالج روی درمان حساسیت و کاهش احتمال قرارگرفتن بیمار در معرض عوامل محرک قرار دارد؛ البته در برخی از موارد نیز ممکن است از آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده شود.

چه عواملی باعث ابتلا به سینوزیت می‌شوند؟

چند عامل عمده وجود دارند که شما را در معرض ابتلا به سینوزیت قرار می‌دهند:

  • عفونت دستگاه تنفسی بر اثر ویروس‌هایی مانند ویروس سرماخوردگی، باکتری‌ها یا عفونت‌های قارچی.
  • پولیپ بینی که باعث معکوس‌شدن جریان هوا می‌شود و احتمال بروز سینوزیت حاد را افزایش می‌دهد.
  • باریک‌بودن سینوس‌ها از بدو تولد که مسدود‌شدن راحت آن‌ها را به‌دنبال دارد.
  • مشکلاتی مانند فیبروز سیستیک، اچ‌آی‌وی و رفلاکس معده که احتمال ابتلا به سینوزیت حاد را افزایش می‌دهند.
  • حساسیت به محرک‌های مختلف که به التهاب سینوس‌ها و تورم در بینی منجر می‌شود.
  • انحراف تیغه‌ی بینی که با تنگ‌کردن یکی از مجراهای بینی، شما را مستعد ابتلا به سینوزیت می‌کند.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

یک از کارکنان تسلا هزاران گزارش درباره ایمنی خودروهای این شرکت را فاش کرد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، تسلا در رابطه با …