گوگل کروم ۱۱۳ با بهبود تماس‌های ویدیویی و عملکرد گرافیکی تحت‌وب بهتر منتشر شد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

گوگل کروم همچنان محبوب‌ترین مرورگر جهان است. براساس جدیدترین آمارها، این مرورگر ۶۶٫۱۳ درصد از سهم بازار را دراختیار دارد و سافاری اپل با سهم ۱۱٫۸۷ درصدی در جایگاه دوم این فهرست قرار گرفته است. به‌هر حال، رقابت در این بازار مثل هر بخش دیگری به نفع کاربران نهایی خواهد بود. بدین‌ترتیب همه‌ی مرورگرها به‌طور منظم با ویژگی‌های جدید و بهبود قابلیت‌های کنونی، به‌روزرسانی می‌شوند. اکنون گوگل نسخه‌ی ۱۱۳ کروم را منتشر کرده است. این آپدیت از کدگذاری ویدیویی AV1 با سرعت بالاتر پشتیبانی می‌کند و درنتیجه کیفیت تماس‌های ویدیویی تحت‌وب را بهبود می‌دهد. علاوه‌براین WebGPU در نسخه‌ی جدید این مرورگر به‌طور پیش‌فرض فعال شده است.

همان‌طور که اشاره شد، گوگل کروم ۱۱۳ از رمزگذاری ویدویی AV1 با سرعت‌ بالاتر پشتیبانی می‌کند. علاوه‌براین عملکرد گرافیک تحت وب این مرورگر بهبود یافته است. به گزارش گیزموچاینا، این آپدیت با رفع ۱۵ مشکل امنیتی، اکنون برای لینوکس، مک و ویندوز منتشر شده است. درادامه برخی از تغییرات نسخه‌ی جدید گوگل کروم را مرور می‌کنیم:

رمزگذاری ویدویی AV1 سریع‌تر

کروم ۱۱۳ سرعت رمزگذاری ویدویی AV1 مبتنی‌بر پردازنده را به‌میزان چشمگیری افزایش می‌دهد. این به‌روزرسانی برای همه‌ی برنامه‌های WebRTC مفید خواهد بود و امکان برقراری تماس‌های ویدیویی سریع‌تر و باکیفیت‌تر را فراهم می‌کند. پلتفرم گوگل Meet قبلاً کیفیت ویدیوی AV1 را تا ۴۰ کیلوبیت برثانیه آزمایش کرده است که ظرفیت آن را برای استفاده در شبکه‌هایی که پهنای‌باند کمی دارند، نشان می‌دهد.

به‌روزرسانی CSS

کروم ۱۱۳ از ویژگی‌های جدید CSS پشتیبانی می‌کند.

پشتیبانی از CSS image-set

مرورگر کروم اکنون از CSS image-set برای تعیین طیف وسیعی از گزینه‌های تصاویر تحت‌وب پشتیبانی می‌کند.

فعال‌سازی WebGPU به‌طور پیش‌فرض

WebGPU جانشین WebGL به‌حساب می‌آید و اکنون در نسخه‌ی ۱۱۳ گوگل کروم به‌طور پیش‌فرض فعال شده است. این ویژگی، باعث بهبود عملکرد گرافیک‌های سه‌بعدی تحت‌وب می‌شود که برای گیمرها و سایر کاربرانی که به گرافیک‌های پیشرفته نیاز دارند، بسیار هیجان‌انگیزی است.

کاربران می‌توانند با نصب گوگل کروم ۱۱۳، از تماس‌های ویدویی تحت‌وب با کیفیت‌تر و سریع‌تر، پشتیبانی بهتر از ویژگی‌های CSS و بهبود عملکرد گرافیک تحت‌وب بهره ببرند.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

مک پرویی که مک پرو نیست! چه بر سر قدرتمندترین کامپیوتر اپل آمد؟

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، در حقیقت، اولترافیوژن با …