دانشمندان برای نخستین‌بار ستاره‌ای را درحال بلعیدن سیاره رصد کردند

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

اخترشناسان با مشاهده‌ی ستاره‌ای که سیاره‌اش را می‌بلعد، نخستین نگاه اجمالی مستقیم را به فرایند پیچیده‌ای به نام «بلعیدن سیاره‌ای» انداخته‌اند؛ رویدادی که به احتمال زیاد در آینده‌ی بسیار دور در انتظار زمین است.

به‌گزارش نیویورک تایمز، دانشمندان به‌طور اتفاقی سیاره‌ای گازی (مانند مشتری اما احتمالا بزرگ‌تر) را درحالی رصد کردند که توسط ستاره‌ی خورشیدمانندی پیر در فاصله‌ی تقریبا ۱۲ هزار سال نوری از زمین بلعیده شد. درگذشته سرنخ‌هایی هیجان‌انگیز از رویدادهای بلعیدن سیاره‌ای کشف شده بود؛ اما هیچ‌کس تا به حال ستاره‌ای را درحال بلعیدن سیاره ندیده بود.

اخترشناسان در مطالعه‌ی خود که روز چهارشنبه در نشریه نیچر منتشر شد، نوشتند که این کشف «حلقه‌ی گمشده‌ای را در درک ما از تکامل و سرنوشت نهایی منظومه‌های سیاره‌ای، ازجمله منظومه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم، ارائه می‌دهد.»

کیشالای دی، پژوهشگر در موسسه فناوری ماساچوست (ام‌آی‌تی) و یکی از نویسندگان مطالعه می‌گوید: «این سرنوشت نهایی زمین است. ما درواقع اکنون چیزی را می‌بینیم که زمین در پنج میلیارد سال آینده با آن مواجه خواهد شد.»

چرخه‌ی حیات ستارگان با جرم آن‌ها مرتبط است. ستاره‌های کوچک مانند کوتوله‌های سرخ ممکن است برای تریلیون‌ها سال بدرخشند؛ درحالی‌که پرجرم‌ترین ستارگان تنها چند میلیون سال پس از تولدشان منفجر می‌شوند. وقتی ستارگانی مانند خورشید پس از میلیاردها سال به پایان عمرشان برسند، به غول‌های سرخی تبدیل می‌شوند که از نظر اندازه صدها برابر بزرگ‌تر هستند و هر چیز موجود بر سر راهشان را می‌بلعند.

نشانه‌های رویداد بلعیدن سیاره‌ای در سرتاسر راه شیری به چشم می‌خورد. درگذشته اخترشناسان شاهد بوده‌اند که نور برخی از ستارگان با آثار شیمیایی سیاره‌ها آلوده شده؛ اتفاقی که نشانگر بلعیده‌شدن و هضم کل آن جهان‌ها پیش روی چشمانمان است. دانشمندان همچنین صدها سیاره با مدارهای کوتاه را رصد کرده‌اند که محکوم به سقوط در شعاع غول‌های قرمز در آینده هستند.

اما هرچند ستارگان به‌وضوح هر از گاهی سیاره‌ها را مصرف می‌کنند، ثبت این لحظات چالش‌برانگیز بوده؛ زیرا نور نشئت‌گرفته از این رویدادها ضعیف و زودگذر است. درحقیقت، دکتر دی در ماه می ۲۰۲۰ از ابزار بررسی اجرام گذرای زویکی (ZTF) که دوربینی نصب‌شده روی تلسکوپ رصدخانه پالومار در کالیفرنیا است، استفاده می‌کرد تا به دنبال پدیده‌ای کاملا متفاوت به نام «نواخترهای سرخ» بگردد. درجریان انجام این مشاهدات بود که وی به‌طور تصادفی با انفجار نور مرئی عجیبی مواجه شد.

دکتر دی می‌گوید آنچه رخ داد، شبیه «داستانی کارآگاهی» بود. به‌منظور شناسایی انفجار، تیم او مشاهدات نور مرئی از منبع مورد نظر را که در نوامبر ۲۰۲۰ به‌وسیله‌ی رصدخانه کک در هاوایی ثبت شده بود، به‌دست آورد. آن تصاویر ستاره‌ای را آشکار کردند که با دمای ۲۷۶۰ درجه‌ی سانتی‌گراد یا تقریبا ۱۰ برابر سردتر از دمای مورد انتظار از نواخترهای سرخ درحال سرد شدن است.

دکتر دی و همکارانش که از این مشاهده‌ی غافلگیرکننده گیج و سردرگم شده بودند، با استفاده از دوربین دیگری در رصدخانه پالومار و تلسکوپ فضایی وایس ناسا، ستاره را این بار در نور فروسرخ رصد کردند و با منظومه‌ای درخشان مواجه شدند. فروسرخ برای تشخیص اجسام کم‌نوری که انرژی چندانی ساطع نمی‌کنند، ایده‌آل است. درنهایت پژوهشگران دریافتند که به احتمال زیاد درحال تماشای ستاره‌ای هستند که در زمان واقعی مشغول بلعیدن سیاره است.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

کسب درآمد از آپارات با ساخت کانال و تولید ویدیو

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، آپارات برای اینکه شما …