سازمان‌های محیط‌زیستی به‌خاطر پرتاب استارشیپ از اداره هوانوردی فدرال آمریکا شکایت کردند

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

چندین گروه محیط‌زیستی روز دوشنبه با طرح شکایت از اداره هوانوردی فدرال آمریکا (FAA) اعلام کردند که این سازمان به‌اندازه‌ی کافی بر پرتاب موشک استارشیپ اسپیس ایکس از تگزاس جنوبی نظارت نکرده است.

به‌گزارش ارز تکنیکا، طرفداران محیط‌زیست در شکایتی که در دادگاه فدرال آمریکا در واشنگتن دی‌سی تنظیم شده است، می‌گویند اداره هوانوردی فدرال در گزارش‌دادن آسیب‌های ناشی از آزمایش و پرتاب موشک استارشیپ که به گرما، سروصدا و نور شدیدا اثرگذار بر زیستگاه‌ها و سکونتگاه‌های انسانی منجر شده، ناکام مانده است. مناطق تحت تاثیر پرتاب استارشیپ، شامل زیستگاه‌های مهم تعیین‌شده برای گونه‌های حفاظت‌شده‌ی فدرال و همچنین پناهگاه حیات وحش ملی و زمین‌های پارک ایالتی است.

سازمان‌های محیط‌زیستی می‌گویند درجریان نخستین پرتاب استارشیپ که ۳۱ فروردین انجام شد، آوار و خاکستر بر فراز منطقه‌ای بزرگ، ازجمله زمین‌های مجاور سایت پرتاب که زیستگاه گونه‌های درمعرض خطر انقراض است. پراکنده شد.

شکایت اخیر از سوی مرکز تنوع زیستی، انجمن حفاظت از پرندگان آمریکایی، بنیاد سرف‌رایدر، بنیاد نجات ریو گرانده ولی و نهاد حمایت از میراث فرهنگی کومکرودو تنظیم شده است. این سازمان‌ها در مخالفت با توسعه‌ی کارخانه‌ی موشک‌سازی و سایت پرتاب اسپیس ایکس در منطقه‌ی توسعه‌نیافته‌ی تگزاس جنوبی در نزدیکی ساحل بوکاچیکا در مجاورت رودخانه‌ی ریو گرانده و خلیج مکزیک فعال هستند. اداره هوانوردی فدرال تاکنون به شکایت سازمان‌های محیط‌زیستی واکنشی نشان نداده است.

در بطن شکایت طرفداران محیط‌زیست، این ادعا وجود دارد که اداره هوانوردی فدرال نباید بدون بررسی بسیار دقیق‌تر سند کامل تاثیرات زیست‌محیطی، به فعالیت‌های مربوط به پرتاب استارشیپ تاییدیه می‌داد. این سند، گزارشی است که براساس الزام قانون سیاست‌های ملی زیست‌محیطی آمریکا مصوب سال ۱۹۶۹ باید برای برخی اقداماتی که بر کیفیت محیط زیست انسانی تاثیر درخورتوجه می‌گذارند، تهیه شود.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

نگاهی بر ابتکارهای ADATA در کامپیوتکس ۲۰۲۳ برای خنک‌کردن SSD در آونگ

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، در‌واقع جریان هوا به‌واسطه …