تحریم‌های آمریکا تأثیر زیادی بر صنعت تراشه‌سازی چین نداشته است

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

تحریم‌های ایالات‌ متحده علیه صادرات محصولات نیمه‌هادی به چین، تأثیر بسیار کمی بر صنعت تراشه‌سازی این کشور داشته است؛ زیرا شرکت‌ها چینی درحال‌حاضر انواع مختلفی از ریز پردازنده‌ها را به‌خصوص برای بازار داخلی تولید می‌کنند.

ایالات‌ متحده در راستای تلاش‌های خود برای ضربه‌زدن به صنعت نیمه‌هادی داخلی چین، دسترسی شرکت‌های چینی به فناوری‌های پیشرفته‌ی تراشه‌سازی را به‌مرور محدودتر کرده است. این تحریم‌ها شرکت‌های آمریکایی مثل انویدیا و Advanced Micro Devices Inc را از صادرات تراشه‌های پیشرفته به چین منع می‌کند.

به‌هرحال، انویدیا و سایر غول‌های فناوری که با تحریم‌های سخت‌گیرانه‌ی ایالات‌متحده مواجه شده‌اند با تولید نسخه‌های سفارشی تراشه‌های خود برای بازار چین، موفق شده‌اند از این محدودیت‌ها گذر کنند.

به گزارش گیزموچاینا، تراشه‌های سفارشی انویدیا که به‌طور خاص برای بازار چین طراحی شده‌اند، خیلی پیشرفته نیستند و امکان دارد نسبت‌ به نمونه‌های جدید ۱۰ تا ۳۰ درصد زمان بیشتری برای انجام پردازش‌های هوش مصنوعی نیاز داشته باشند و این موضوع می‌تواند هزینه‌ی استفاده از آن‌ها را نسبت‌ به تراشه‌های پرچم‌دار و پیشرفته‌ی انویدیا دو برابر افزایش دهد. با وجود اینکه تیم سبز سرعت تراشه‌های خود را برای بازار چین کاهش داده است، اما دسترسی به این قطعات برای شرکت‌های چینی همچنان ارتقای درخورتوجهی محسوب می‌شود.

انویدیا درحال‌حاضر تراشه‌های H800 را در اختیار برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری چینی ازجمله علی‌بابا، Tencent و بایدو قرار می‌دهد.

مهم‌ترین تحریم‌های آمریکا علیه چین

آمریکا دو نوع تحریم علیه صنعت نیمه‌هادی چین اعمال کرده است. اول اینکه محدودیت‌هایی درمورد توانایی تراشه‌ها برای انجام محاسبات فوق‌دقیق با هدف جلوگیری از ایجاد ابررایانه‌ی نظامی در نظر گرفته‌ است. دومین محدودیت، کاهش سرعت انتقال داده‌ها میان تراشه‌ها است که در عملکردهای مرتبط با هوش مصنوعی تأثیر خواهد داشت. برای مثال فناوری‌هایی مثل ChatGPT بر مدل‌هایی تکیه می‌کنند که بیش‌ازحد گسترده هستند و نمی‌توان آن‌ها را روی یک تراشه قرار داد و بنابراین توزیع بار پردازشی بین هزاران تراشه در چنین پروژه‌هایی ضروری است.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تجدیدنظرخواهی استارتاپ‌های بیمه‌ای در برابر رأی شورای رقابت درباره سوییچ بیمه مرکزی

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، اوایل اردیبهشت ماه امسال …