پزشکان برای اولین بار مغز جنین را درون رحم مادر جراحی کردند

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

کودکی که در نزدیکی بوستون زندگی می‌کند، تاریخ‌ساز شده است. این کودک که اکنون هفت هفته ‌سن دارد، از اولین افرادی است که درحالی‌که هنوز در رحم مادر قرار داشته است، تحت عمل جراحی آزمایشی مغز قرار گرفته است. این جراحی شاید زندگی او را نجات داده باشد.

این دختر کوچک قبل از اینکه متولد شود، به وضعیت خطرناکی دچار شد که موجب شد خون درون پاکت ۱۴ میلی‌متری در مغزش تجمع پیدا کند. این وضعیت می‌تواند به آسیب مغزی، مشکلات قلبی و مشکلات تنفسی پس از تولد منجر شود و می‌تواند مرگبار باشد.

والدین او را در کارآزمایی بالینی درمان جراحی داخل رحم ثبت‌نام کردند تا ببینند که آیا پزشکان می‌توانند قبل از بروز این پیامدها مداخله کنند. به‌نظر می‌رسد این درمان موثر بوده است.

به‌گزارش ام‌آی‌تی تکنالجی ریویو، گروه پزشکی انجام‌دهنده عمل اکنون قصد دارند جنین‌های بیشتری را به همین روش تحت درمان قرار دهد. مشکلات مغزی مشابه دیگر ممکن است از همین رویکرد سود ببرند. برای مشکلاتی نظیر این مورد، جراحی مغز جنین می‌تواند روش درمانی باشد که در آینده به طور معمول انجام می‌شود.

مشکل کودک که بدشکلی سیاهرگ گالن نامیده می‌شود، ابتدا در جریان سونوگرافی معمول در سی‌امین هفته بارداری تشخیص داده شد. این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که یک سیاهرگ به یک سرخرگ در مغز متصل می‌شود. این دو نوع رگ خونی عملکردهای متفاوتی دارند و باید جدا از هم نگه داشته شوند.

سرخرگ‌ها جریان‌های پرفشار خون اکسیژن‌دار را از قلب منتقل می‌کنند، درحالی‌که سیاهرگ‌ها که دارای دیواره نازکی هستند، خون‌کم فشار را در جهت عکس منتقل می‌کنند. وقتی این دو ترکیب می‌شوند، جریان خون پرفشار سرخرگ می‌تواند دیواره‌های نازک سیاهرگ را متسع کند. دارن اورباک، رادیولوژیست بیمارستان کودکان بوستون در ماساچوست که نوزادان مبتلا به این عارضه را درمان می‌کند، می‌گوید: «با گذشت زمان، سیاهرگ عملا مانند بادکنک می‌ترکد.»

بادکنک خون حاصل می‌تواند مشکلات جدی برای کودک ایجاد کند. ماریو گاناو، جراح مغز و اعصاب مشاور در بیمارستان‌های دانشگاه آکسفورد بریتانیا که در این مورد خاص مشارکت نداشت، می‌گوید: «این ناهنجاری خون را از بقیه بخش‌های گردش خون می‌دزدد.»

گاناو توضیح می‌دهد، درنهایت ممکن است خون اکسیژن‌دار به سایر قسمت‌های مغز نرسد و این امر موجب آسیب مغزی شود و خطر خونریزی در مغز نیز وجود دارد. فشار اضافی که برای پمپاژ خون به قلب وارد می‌شود، می‌تواند به نارسایی قلبی منجر شود. سایر اعضای بدن خصوصا ریه‌ها و کلیه‌ها نیز ممکن است آسیب ببینند.

تصور می‌شود جنین‌های دچار این وضعیت تاحدی توسط جفت محافظت می‌شوند. اما این امر از لحظه‌ای که بند ناف در هنگام تولد بسته می‌شود، تغییر می‌کند. اورباک می‌گوید: «به یکباره بار عظیمی روی قلب نوزاد وارد می‌شود. بیشتر نوزادان مبتلا به این عارضه خیلی زود بیمار خواهند شد.»

چندین تیم در تلاش هستند تا بدشکلی سیاهرگ گالن را قبل از اینکه مشکل‌ساز شود، یعنی وقتی جنین در رحم مادر قرار دارد، درمان کنند. اورباک عضو یکی از این تیم‌ها است. او و همکارانش در بیمارستان کودکان بوستون و بیمارستان زنان و بریگام کارآزمایی بالینی را در سال ۲۰۲۰ ثبت کردند تا آزمایش کنند که آیا جراحی مغز جنین می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند.

مادر دختربچه مورد مطالعه به کارآزمایی بالینی اورباک ارجاع داده شد. در تاریخ ۱۵ مارس، در هفته ۳۴ ام بارداری، او تحت عمل آزمایشی قرار گرفت. عمل جراحی دو ساعت طول کشید و پزشکان دارای تخصص‌های مختلف در آن حضور داشتند.

ابتدا مادر تحت بی‌حسی نخاعی قرار گرفت تا در نیمه پایین بدنش حسی نداشته باشد. اگرچه او در طول عمل بیدار بود و به‌گفته‌ی اورباک با استفاده از هدفون به موسیقی گوش می‌داد.

مرحله دوم شامل حرکت فیزیکی جنین در رحم بود تا اطمینان حاصل شود که از قسمت پیشین دسترسی به مغز وجود دارد. پیش از جراحی، برای پیشگیری از درد و حرکت، به جنین دارو تزریق شد.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

نخستین کاوشگر سیارکی جهان عرب از هفت سنگ فضایی بازدید خواهد کرد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، سازمان فضایی امارات …