بروز شدن کارمزد خدمات بانکی الکترونیکی و ریالی پس از سه سال بروز کرد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

بانک مرکزی اعلام کرد باتوجه به تغییر سطح عمومی قیمت‌ها و شرایط کلان اقتصادی کشور، کارمزد خدمات بانکی ریالی و الکترونیکی را پس از سه سال بروزرسانی کرد. طبق تصمیم این نهاد از این پس پذیرندگان کارت در ازای خرید مشتریانشان باید کارمزد بدهند.

به گزارش دیجیاتو و به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، این نهاد انواع و حداکثر میزان کارمزد خدمات بانکی را بروزرسانی و منتشر کرد.

بازنگری و تعدیل نرخ‌های کارمزد خدمات بانکی پس از سه سال از آخرین بخشنامه ابلاغی است. بانک مرکزی مدعی است این بروزرسانی مطابق با شرایط کلان اقتصادی و مقتضیات موجود کشور بوده، یعنی نرخ‌های کارمزد خدمات بانکی نسبت به بهای تمام شده ارائه این خدمات پایین‌تر و در برخی ردیف‌های کارمزدی نیز در مقایسه با ضوابط ابلاغی قبلی هیچ تغییری نکرده است.

براین اساس صدور انواع کارت مغناطیسی همچون کار خانواده، هدیه، و… حداکثر ۳۶۰۰ تومان کارمز دارد. کارمزد اعلام مانده کارت (بین بانکی) نیز حداکثر ۱۴۴ تومان است.

بنابر جدول کارمزد منتشر شده، مبلغ ۱۲۰ تومان برای تراکنش‌های تا سقف ۶۰۰ هزار تومان و ۰٫۰۰۰۲ مبلغ تراکنش‌های بالاتر از ۶۰۰هزار تومان از پذیرنده (فروشگاه) گرفته می‌شود و هیچ کارمزدی از دارنده کارت دریافت نخواهد شد.

این نهاد همچنین اعلام کرد فرآیند تعیین کارمزد جهت جبران و پوشش ارائه برخی دیگر از خدمات بانکی به‌صورت تدریجی انجام خواهد شد که جزئیات آن در آینده توسط واحدهای ذی‌ربط به شبکه بانکی کشور ابلاغ خواهد شد.

بانک مرکزی به منظور ایجاد فضای رقابتی بین بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و ارائه خدمات مطلوب‌تر به آحاد جامعه، این امکان را به بانک یا مؤسسات اعتباری داده است تا برای تمامی مشتریان خود حداکثر تا ۳۰ درصد، برای افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور، مستمری بگیران و مددجویان کمیته امداد امام خمینی‌(ره) حداکثر تا ۱۰۰ درصد و برای شرکت‌های دانش‌بنیان حداکثر تا ۴۰ درصد مبالغ مندرج در جداول ابلاغی تخفیف دهند و نرخ‌های پایین‌تری را اعمال کنند.

این ضوابط از تاریخ ابلاغ لازم‌الاجراء بوده و تاکید می شود مطالبه و دریافت هرگونه وجه دیگری تحت عنوان کارمزد خدمات بانکی ریالی و الکترونیکی خارج از مفاد بخشنامه های ابلاغی بانک مرکزی مجاز نیست.

نرخ جدید کارمزد خدمات ریالی و دیجیتالی بانک را می‌توانید از پیوست‌های مشخص شده، دانلود و مشاهده کنید.

 

منبع: دیجیاتو

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

نگاهی بر ابتکارهای ADATA در کامپیوتکس ۲۰۲۳ برای خنک‌کردن SSD در آونگ

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، در‌واقع جریان هوا به‌واسطه …