آموزش ثبت نام در سامانه ثنا (عدل ایران) + هزینه انجام

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

سامانه ثنا ( ثبت نام الکترونیک) سامانه ابلاغیه‌های الکترونیک قوه قضاییه است که امکان دریافت، مشاهده و چاپ ابلاغیه‌های الکترونیک قضایی مانند ابلاغیه‌های وقت رسیدگی، دادنامه/قرار نهايی/تصميم نهايی، اجرائيه، رفع نقص/تجديدنظرخواهی/فرجام‌خواهی، تبادل لوايح، تعيين مهلت جهت انجام کار، دریافت پیوست‌های ابلاغیه و چاپ گروهی آن‌ها و جست‌وجوی ابلاغیه براساس شماره را به‌صورت آنلاین فراهم کرده است.

برای استفاده از این خدمات ابتدا باید در سامانه ثنا ثبت نام کنید. در گذشته ثبت نام حتماً باید حضوری و با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی یا دادگستری انجام می‌شد؛ اما پس از به راه افتادن سامانه احراز هویت برخط قوه قضاییه، تمام مراحل ثبت نام سامانه ابلاغ ثنا به‌صورت آنلاین نیز انجام می‌شود.

نحوه ثبت نام در سامانه ثنا

برای ثبت نام در سامانه‌ی ثنا هم می‌توانید به‌صورت حضوری به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در مراکز استان‌ها یا دادگستری شهرستان‌ها مراجعه کنید و هم به‌صورت آنلاین در منزل آن را انجام دهید.

روش اول: مراجعه به دفتر خدمات الکترونیک قضایی

اگر به اینترنت یا تلفن همراه هوشمند دسترسی ندارید یا به هر دلیلی تمایل دارید که ثبت نام در سامانه ثنا را به صورت حضوری انجام دهید، این مراحل را دنبال کنید.

اگر در مراکز استان‌ها زندگی می‌کنید به دفاتر خدمات قضایی و اگر در شهرستان‌ها زندگی می‌کنید به شعبه‌ی دادگستری شهرستان مراجعه کنید. توجه کنید که باید مدارک زیر را همراه داشته باشید.

مدارک شناسایی را با خود به همراه داشته باشید چون برای ثبت نام به اطلاعات هویتی مثل کارت ملی، شناسنامه و غیره نیاز دارید.

همچنین برای ثبت آدرس دقیق محل زندگی و کد پستی، یکی از قبوض آب، برق یا گاز را به همراه داشته باشید یا کد پستی خود را در جایی یادداشت کنید و همراه خود ببرید.

علاوه بر این به نسخه‌ی اسکن‌شده از یک قطعه عکس مناسب برای ثبت‌نام در این سامانه نیاز دارید. برای ثبت نام اطلاعات تماس شما هم الزامی است. این مدارک را هنگام مراجعه ارائه کنید تا ثبت نام اولیه‌تان انجام شود. ثبت نام اولیه را همچنین می‌توانید به صورت آنلاین انجام دهید و در مرحله‌ی بعد به صورت حضوری مراجعه کنید.

مرحله‌ی بعد گذراندن مراحل احراز هویت است که باید با در دست داشتن کارت ملی، شناسنامه، شماره تلفن و کد رهگیری که پس از ثبت نام اولیه به شما ارائه شده به دفاتر مربوطه مراجعه کنید. دفتر قضایی مدارک شما را بررسی می‌کند و پس از تأیید، نام کاربری و رمز عبور حساب ثنا را به شما ارائه می‌دهد. این نام کاربری و رمز عبور را برای ورود به سامانه ابلاغ الکترونیک و استفاده از خدمات نیاز دارید.

روش دوم: ثبت نام در منزل با گوشی و کامپیوتر

از سال ۱۳۹۹ امکانی فراهم شده تا مراحل ثبت نام و احراز هویت به طور کامل به صورت آنلاین در سامانه ثنا انجام شود.

ابتدا وارد سایت سامانه ثنا به این آدرس شوید.

سپس گزینه‌ی ثبت نام برخط را انتخاب کنید و در صفحه‌ی پیش رو اطلاعات هویتی چون شماره ملی، تاریخ تولد، شماره سریال شناسنامه و همچنین کد تصویری را وارد کنید.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

عجیب ترین میوه های جهان ؛ از تاک شکلاتی تا اژدها

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، دنیای گیاهان زیبایی‌های فراوانی …