گوگل پردازنده پیکسل بعدی را بدون همکاری سامسونگ می‌سازد؟

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

گوشی‌های هوشمند پیکسل گوگل به‌دلیل عملکرد باکیفیت دوربین و ادغام یکپارچه با خدمات نرم‌افزاری این شرکت در طی سال‌های گذشته، محبوبیت بالایی میان کاربران پیدا کرده‌اند. یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث ایجاد تمایز بین گوشی‌های پیکسل با سایر محصولات بازار اندروید شده، استفاده از تراشه‌ی تنسور است.

گوگل برای طراحی و ساخت نسل اول و دوم تراشه‌ی تنسور از فناوری‌های سامسونگ استفاده کرده است. اکنون شایعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد غول جست‌وجوی اینترنت قصد دارد طراحی تنسور G3، G4 و G5 را خودش انجام دهد.

انتظار می‌رود تراشه‌ی تنسور G3 با همکاری سامسونگ LSI طراحی و با فرایند ۴ نانومتری شرکت کره‌ای تولید شود. طبق گزارش‌های اخیر، این سیستم-روی-چیپ از طراحی ۹ هسته‌ای (۴+۴+۱) بهره خواهد برد که شامل هسته‌ی اصلی Cortex X3 با فرکانس ۳٫۳ گیگاهرتز، چهار هسته‌ی Cortex A715 با فرکانس ۲٫۶ گیگاهرتز و چهار هسته‌ی Cortex A510 با فرکانس ۲٫۲ تا ۲٫۳ گیگاهرتز خواهد بود.

گیزموچاینا می‌نویسد، گوگل احتمالاً طراحی تنسور G4 را بدون همکاری سامسونگ تولید خواهد کرد و برای ساخت این تراشه از فرایند ۴ نانومتری TSMC بهره خواهد گرفت. به‌هرحال امکان دارد هزینه‌ی استفاده از این فناوری نسبت‌ به فرایند ۴ نانومتری سامسونگ برای غول جست‌وجوی اینترنت خیلی بالا باشد. البته هنوز دقیقاً نمی‌دانیم تنسور G4 با چه فرایندی تولید خواهد شد.

طبق برخی شایعات، تنسور G5 با فرآیند ۳ نانومتری TSMC تولید خواهد شد. این فناوری در مقایسه‌ با فناوری ۴ نانومتری تنسور G4، انرژی کمتری مصرف می‌کند و عملکرد بهتری ارائه می‌دهد. این پیشرفت‌ها می‌تواند پیامدهای مهمی برای گوشی‌های سری پیکسل داشته باشد. طراحی داخلی و ساخت تراشه می‌تواند به گوگل کمک کند کنترل بیشتری بر عملکرد و کارایی دستگاه‌های خود داشته باشد و این موضوع درنهایت بهبود تجربه‌ی کاربران را به‌دنبال خواهد داشت.

به‌هرحال، استفاده از طرح‌ها و فرایندهای ساخت جدید برای تولید تراشه‌ها، چالش‌هایی به‌همراه دارد و باید دید گوگل چگونه آن‌ها را رفع خواهد کرد.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

هجوم همه‌جانبه به هوش مصنوعی؛ اینتل اولین جزئيات از پردازنده‌های نسل ۱۴ را منتشر کرد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، یکی از چیپلت‌های میتیور …