دانشمندان سرانجام تایید کردند که چه چیزی درون ماه وجود دارد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

پژوهشگران دریافتند که هسته ماه بسیار شبیه هسته زمین است و یک لایه سیال بیرونی و یک هسته جامد درونی دارد. طبق مدل‌سازی آن‌ها، شعاع هسته بیرونی ماه حدود ۳۶۲ کیلومتر و شعاع هسته درونی آن چیزی حدود ۲۵۸ کیلومتر است که درمجموع حدود ۱۵ درصد از کل شعاع آن را تشکیل می‌دهند. پژوهشگران همچنین دریافتند که هسته داخلی نیز دارای چگالی حدود ۷۸۲۲ کیلوگرم بر متر مکعب است که بسیار نزدیک به چگالی آهن است.

جالب اینکه در سال ۲۰۱۱ تیمی به سرپرستی رنه وبر، سیاره‌شناس مرکز پروازهای فضایی مارشال ناسا با استفاده از تکنیک‌های لرزه‌شناسی پیشرفته روی داده‌های ماموریت آپولو به نتیجه مشابهی دست پیدا کرد. آن‌ها شواهدی از وجود یک هسته جامد داخلی با شعاع حدود ۲۴۰ کیلومتر و چگالی حدود ۸ هزار کیلوگرم بر متر مکعب را پیدا کردند.

بریاد و تیمش می‌گویند نتایج آن‌ها تاییدی بر یافته‌های گذشته است و شاهدی قوی از این موضوع است که هسته ماه مانند هسته زمین است. این یافته‌ها نتایج جالبی درزمینه‌ی تکامل ماه دارد.

می‌دانیم که کمی پس از تشکیل شدن، ماه میدان مغناطیسی قوی داشت. میدان مغناطسی ماه درحدود ۳٫۲ میلیارد سال پیش شروع به ضعیف شدن کرد. چنین میدان مغناطیسی توسط حرکت مواد درون هسته ایجاد می‌شود، بنابراین، آنچه هسته ماه از آن تشکیل شده است، عمیقا با چگونگی و علت ناپدید شدن میدان مغناطیسی آن در ارتباط است.

از آن‌جا که بشر امیدوار است به‌زودی به ماه برگردد، شاید زیاد طول نکشد تا این یافته‌ها ازطریق داده‌های لرزه‌ای دقیق تایید شوند.

این پژوهش در مجله‌ی Nature منتشر شده است.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

آیا تعداد اسپرم مردان در جهان واقعا رو به کاهش است؟

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، مقاله‌ای که آگوست سال …