استاندارد BRC-20 چیست و آیا توکن‌‌های مبتنی‌بر این پروتکل ارزش سرمایه‌گذاری دارند؟

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

اکثر فعالان حوزه‌ی رمزارزها می‌دانند توکن‌های ERC-20 در دل شبکه‌ی اتریوم ایجاد شده‌اند. اکنون BRC-20 با الهام از ERC-20 توسعه یافته‌ است و به‌ توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا توکن‌های غیرقابل‌معاوضه (NFT) را با استفاده از پلتفرم Ordinals بسازند و معامله کنند.

این توکن‌ها در بلاک چین پایه‌ی بیت کوین ذخیره و با کمک Ordinals و Inscriptions ایجاد می‌شوند. گفتنی است که برنامه‌نویسان به‌منظور استقرار قرارداد توکن‌ها و ضرب و انتقال آن‌ها، از قالب JSON بهره می‌برند.

آسان‌بودن استفاده و انعطاف‌پذیری BRC-20 باعث شده است توجه بسیاری از توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران به این استاندارد جلب شود. این واقعیت که BRC-20 برپایه‌ی یکی از بلاک‌ چین‌های معتبر و امن‌، یعنی بیت کوین، توسعه یافته، به جذابیت آن افزوده است.

استاندارد مذکور با وجود الهام‌گرفتن از ERC-20 اتریوم چند تفاوت اساسی با آن دارد. توکن‌های BRC-20 برخلاف ERC-20 برای دستیابی به اهداف خود از قراردادهای هوشمند استفاده نمی‌کنند و درعوض، از Ordinals و Inscriptions بهره می‌برند. علاوه‌براین، برای ضرب و معامله‌ی توکن‌های BRC-20 به کیف پول بیت کوین نیاز داریم.

محبوبیت توکن‌های BRC-20

هنگامی‌که اولین قرارداد توکن BRC-20 برای توکن ORDI به‌کار گرفته شد، حداکثر تعداد توکن‌های قابل‌ضرب در هر مرحله ۱,۰۰۰ عدد و حداکثر عرضه‌ی آن ۲۱ میلیون عدد تعیین شد. از آن زمان ارزش بازار توکن‌های BRC-20 به‌شدت افزایش یافته و درحال‌حاضر، به رقم خیره‌کننده‌ی ۱۲۰ میلیون دلار رسیده است که از افزایش سرسام‌آور ۶۰۰ درصدی فقط در هفته‌ی گذشته حکایت می‌کند.

توکن‌های BRC-20 در اوج خود در تاریخ ۱ می ۲۰۲۳، حجم ۳٫۶۶ میلیون تراکنش را تجربه کردند؛ درحالی‌که تعداد کل تراکنش‌ها در شبکه ۲٫۳۶ میلیون بود. با افزایش تقاضا برای توکن‌های BRC-20، کارمزد تراکنش‌ها نیز به‌دلیل افزایش فعالیت توکن‌ها بیشتر شده است.

روند توسعه‌ی توکن‌های BRC-20

اگرچه توکن‌های BRC-20 هنوز در مرحله‌ی آزمایشی هستند، کاربران به این پروژه‌ها به‌عنوان فرصت‌های هیجان‌انگیز در بلاک چین بیت کوین نگاه می‌کنند. آنان باور دارند توکن‌های مذکور راهکاری برای محدودیت‌های درخورتوجه عملکرد بیت کوین، یعنی پشتیبانی‌نکردن از قراردادهای هوشمند، ارائه می‌دهند.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تجدیدنظرخواهی استارتاپ‌های بیمه‌ای در برابر رأی شورای رقابت درباره سوییچ بیمه مرکزی

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، اوایل اردیبهشت ماه امسال …