شفق قطبی چیست و کجا می‌توان آن را دید؟

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

چه زمانی شفق قطبی ببینیم؟

اگر به دنبال دیدن شفق‌های قطبی هستید، سعی کنید تابستان این کار را انجام ندهید. برای دیدن شفق قطبی نیاز به تاریکی دارید و معمولاً ماه‌های تابستان کمترین تاریکی را دارند؛ خبر خوب این است که چرخه‌ی یازده‌‌ساله‌ی فعالیت خورشیدی در اوج خود قرار دارد و احتمالاً شاهد لکه‌های خورشیدی، شراره‌ها و پدیده‌ی خروج جرم از تاج خورشیدی به‌دفعات بیشتری نسبت به سال‌های گذشته خواهیم بود.

پدیده‌ی خروج جرم از تاج خورشیدی، قوی‌ترین منبع ذرات بارداری است که از تاج خورشیدی یا جو فوقانی خورشید خارج می‌شود. وقتی خورشید این فوران‌های پلاسمایی را در جهت زمین منتشر می‌کند، شفق‌های حیرت‌انگیزی به وجود می‌آیند؛ اما برای پیش‌بینی شفق قطبی تنها دانستن آب و هوای خورشیدی کافی نیست. بلکه نیاز به آسمان پاک و شفافی دارید. در منطقه‌ی شفق شمالی، فصل‌های بهار و زمستان کمتر از فصل پاییز ابری هستند بنابراین برنامه‌ریزی سفر بین دسامبر و آوریل ایده‌ی خوبی است. به‌صورت ایدئال بهتر است زمان سفر منطبق با ماه نو باشد و مطمئن باشید به اندازه‌ی کافی از نورهای شهری دور شده‌اید.

لباس گرم بپوشید و بین ساعت ۱۰ شب تا ۲ نیمه‌شب به وقت محلی به تماشای شفق‌های قطبی بروید. دوره‌های فعالیت شفق قطبی معمولاً ۳۰ دقیقه به طول می‌انجامد و هر دو ساعت یک بار رخ می‌دهند. شفق‌ قطبی پدیده‌ای متناوب است و به‌صورت تصادفی برای بازه‌های کوتاه رخ می‌دهد.

برای اطلاع از میزان فعالیت شفق‌های قطبی در منطقه‌ی خود می‌توانید از پیش‌بینی‌های شفق قطبی مؤسسه‌ی ژئوفیزیکی استفاده کنید. همچنین برای وب‌سایتی به نام Aurorasaurus اطلاعات فوری را در اختیار علاقه‌مندان به شفق قطبی قرار می‌دهد.

حتی می‌توانید بدون ترک خانه‌ی خود فرصت دیدن شفق‌های قطبی را داشته باشید. سازمان فضایی کانادا، بازخورد زنده‌ی آسمان را در نواحی شمال غرب کانادا در طول فصل‌های پاییز، زمستان و بهار نشان می‌دهد.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

چرا جوامع انسانی هنوز از اعضای بدن برای اندازه‌گیری اجسام استفاده می‌کنند؟

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، به‌عقیده‌ی نویسندگان مقاله، احتمالا …