مدل زبانی PaLM 2 گوگل برای رقابت با GPT-4 معرفی شد؛ از متخصص سوالات پزشکی تا امنیت سایبری

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

مهندسان گوگل در مقاله‌ای پژوهشی در توصیف قابلیت‌های PaLM 2 ادعا کردند که به‌خاطر حجم چشمگیر متون غیرانگلیسی در داده‌های این مدل، مهارت زبانی‌اش «برای آموزش آن زبان» کافی است. به‌عبارت دیگر، افراد می‌توانند به‌کمک PaLM 2 به یادگیری زبان‌های خارجی بپردازند، چون این مدل قادر است درباره‌ی اصطلاحات خاص هر زبان هم توضیح دهد.

البته PaLM 2 قرار نیست صرفا یک محصول واحد باشد؛‌ بلکه قرار است خانواده‌ای از محصولات با قابلیت‌های مختلف را دربرگیرد. این سیستم در نسخه‌های مختلف برای کاربران و سازمان‌ها عرضه خواهد شد و از نظر حجم داده‌ای که براساس آن آموزش دیده، به‌ترتیب از کوچک‌ترین به بزرگ‌ترین، چهار نسخه‌ به‌نام‌های Gecko، Otter، Bison و Unicorn را شامل می‌شود.

نسخه‌ی دیگر PaLM موسوم‌به «Sec-PaLM 2» نیز براساس داده‌های امنیت سایبری آموزش دیده و به‌گفته‌ی پتروف، می‌تواند «رفتار اسکریپت‌های مخرب را توضیح دهد و به کاربران در شناسایی کدهای حاوی بدافزار کمک کند.» هر دو مدل PaLM 2 از طریق گوگل کلاد و درمرحله‌ی اول، برای تعداد محدودی از کاربران در دسترس قرار خواهند گرفت.

نکته‌ی قابل‌توجه PaLM 2 این است که سبک‌ترین نسخه‌ی آن، یعنی Gecko (به‌معنی مارمولک) آنقدر کوچک است که می‌تواند روی گوشی‌های هوشمند اجرا شود و در هر ثانیه ۲۰ توکن، معادل حدودا ۱۶، ۱۷ کلمه را پردازش کند. البته گوگل نگفت این مدل را روی چه سخت‌افزاری تست کرده و صرفا به گفتن «جدیدترین گوشی‌ها» بسنده کرد.

درهرحال، اقدام گوگل به سبًک‌ کردن مدل‌های زبانی که کلمه‌ی «بزرگ» را با خود یدک می‌کشند، کار بسیار قابل‌توجهی است. این سیستم‌ها که درحال حاضر در فضای ابری اجرا می‌شوند، هزینه‌ی بسیار سنگینی را بردوش سازندگان می‌گذارند. درضمن، استفاده از مدل‌های زبانی به‌صورت محلی مزایای دیگری ازجمله حفظ حریم شخصی را برای کاربران به همراه دارد. فقط مشکل این مدل‌های کوچک این است که توانایی آن‌ها از مدل‌های بزرگ‌تر، محدودتر است.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

هجوم همه‌جانبه به هوش مصنوعی؛ اینتل اولین جزئيات از پردازنده‌های نسل ۱۴ را منتشر کرد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، یکی از چیپلت‌های میتیور …