هنرمند آمریکایی هوش مصنوعی را به سرقت هویت متهم کرد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

یک هنرمند مشهور از دو شرکت هوش مصنوعی شکایت کرده است. او به فاکس‌نیوز گفت: «تصاویر تولیدشده با هوش مصنوعی که سبک هنرمند خاصی را تقلید می‌کنند، نوعی سرقت ادبی انجام داده‌اند و بدین‌ترتیب آثار هوش مصنوعی با آثار افراد خلاقی که کارشان برای آموزش مدل‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد، رقابت می‌کند.»

پلتفرم‌های هوش مصنوعی مثل میدجورنی و Stable Diffusion از متن و تصاویر سرتاسر اینترنت و منابع دیگر برای آموزش مدل‌های خود بهره می‌برند تا بدین‌ترتیب بتوانند عکس‌های موردنظر کاربران را بسازند.

کارلا اورتیز، هنرمند و تصویرگر اهل سانفرانسیسکو که مدعی شده آثارش برای آموزش هوش مصنوعی مولد مورداستفاده قرار گرفته است، ماه ژانویه به‌ همین دلیل شکایتی علیه میدجورنی و Stable Diffusion مطرح کرد.

اورتیز به فاکس‌ نیوز گفت: «اگر کسی می‌تواند کار من را تقلید کند به این دلیل است که شرکت خاصی به او چنین اجازه‌ای می‌دهد و این کار مثل سرقت هویت به‌نظر می‌رسد. چنین اقدامی مثل این است که شخصی همه‌ی چیزهایی را که برای آن زحمت کشیده‌اید، بردارد و به دیگری اجازه دهد هر کاری با آن‌ها انجام داده و سود کسب کند.»

اورتیز قبل از طرح شکایت خود گفت که می‌تواند میدجورنی و Stable Diffusion را وادار کند تصاویری به‌سبک آثار خود او ایجاد کنند.

Stability AI به‌عنوان خالق StableDiffusion ماه آوریل درخواستی مبنی‌بر رد پرونده‌ی اورتیز ارائه داد و مدعی شد این هنرمند در شناسایی تصویر خروجی ادعایی، ناکام مانده است، چه برسد به تولید تصویری مشابه آثار خودش که دارای حق نشر باشد. میدجورنی نیز درخواست مشابهی را درمورد این پرونده ثبت کرد.

اورتیز به فاکس‌نیوز گفت: «برای اینکه مدل‌های هوش مصنوعی تصاویر جدیدی تولید کنند، ابتدا باید براساس حجم بسیار بزرگی از داده‌ها آموزش ببینند. داده‌هایی که شامل تصویر و متن است و شامل همه‌چیز می‌شود و ازجمله می‌توان به سوابق پزشکی افراد، مشاغل مردم، مسکن و حتی آثار هنری اشاره کرد.»

به گزارش NYPost، پیش‌ از این برخی دیگر از هنرمندان نیز روش‌های شرکت‌های فناوری را برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی مولد و ظرفیت بهره‌برداری از داده‌ها در یادگیری ماشینی، مورد بررسی قرار داده‌اند.

اورتیز می‌گوید پس‌ از ثبت شکایت علیه میدجورنی و Stable Diffusion، این مدل‌ها از داده‌های استخراج‌شده از آثار او برای ساخت تصاویر جدید جلوگیری کرده‌اند، اما نگرانی‌های وی همچنان پابرجا است.

اورتیز گفت: «این مدل‌ها تصاویری ایجاد می‌کنند که به آثار هنرمندان انسانی شباهت دارند. بدین‌ترتیب شما باید با نمونه‌ی دیجیتال خودتان رقابت کنید که استراحت نمی‌کند و حقوق نمی‌گیرد.»

براساس گزارش گلدمن ساکس در ماه مارس، هوش مصنوعی می‌تواند در سرتاسر جهان بر ۳۰۰ میلیون شغل تأثیر بگذارد. IBM نیز اخیراً اعلام کرده است قصد دارد از فناوری مذکور به‌عنوان نیروی‌ کار بهره ببرد و مدیرعامل این شرکت گفت حدود ۳۰ درصد از کارمندانشان (حدود ۸۰۰۰ نفر) احتمالاً طی پنج سال آینده با هوش مصنوعی جایگزین خواهند شد.

اورتیز به فاکس‌نیوز گفت: «هوش مصنوعی علاوه‌بر تصویرگران، صداپیشه‌ها و نوازندگان، تقریباً روی هر شغل دیگری که تصور کنید، تأثیر خواهد داشت.»

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

کسب درآمد از آپارات با ساخت کانال و تولید ویدیو

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، آپارات برای اینکه شما …