وارن بافت همه سهام TSMC‌را به خاطر نگرانی از وضعیت تایوان فروخت

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

وارن بافت در یک اقدام ناگهانی همه سهام شرکت تایوانی TSMC را فروخته است. بافت گفته است که هرچند این شرکت را می‌ستاید اما تنش بین چین و تایوان به‌گونه‌ای است که امکان سرمایه‌گذاری مطمئن را از بین می‌برد.

اپل به‌طور کامل وابسته به TSMC است

اپل به‌عنوان مطرح‌ترین شرکت فناوری آمریکایی، در بخش تولید تراشه‌‌های خود کاملا وابسته به TSMC است و این موضوع باعث شده تا نگرانی‌هایی درباره وضعیت این شرکت به وجود آید. اپل چند سال پیش، از چندین شرکت به‌عنوان تامین‌کننده قطعات خود استفاده می‌کرد، اما از سال ۲۰۱۶ با معرفی آیفون ۷ شاهد این بودیم که شرکت TSMC به‌تدریج جای سامسونگ را در تولید تراشه‌های اپل گرفت و تا امروز سلطه خود را حفظ کرده است، بطوریکه همه تراشه‌های آیفون (از زمان آیفون ۷) به‌طور انحصاری توسط TSMC ساخته شده‌اند.

از طرفی، TSMC همه پردازنده‌های سری M اپل را برای استفاده در داخل دستگاه‌های مک تولید می‌کند. این وابستگی کامل باعث شده تا اپل در وضعیت حساسی قرار بگیرد و نگرانی‌هایی درباره آینده محصولات این شرکت به وجود آید.

آینده نامطمئن TSMC

تایوان خود را به عنوان یک کشور مستقل از چین مطرح کرده است و روی این موضوع اصرار دارد. این وضعیت باعث شده تا تنش بین چین و این کشور افزایش یابد. دولت چین، تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند و با هر کشوری که تایوان را به رسمیت بشناسد روابط دیپلماتیک خود را قطع می‌کند. کشورهای غربی نیز در این وسط سعی کرده‌اند سمت تایوان را بگیرند. بنابراین احتمال اینکه چین به تایوان حمله کند در هر لحظه وجود دارد و این موضوع شرایط نامطمئنی را برای شرکت TSMC به وجود آورده است.

البته یکی از مواردی که مانع از حمله چین به تایوان می‌شود، توافق‌نامه روابط آمریکا با تایوان است که طبق آن آمریکا می‌تواند به تایوان برای دفاع از خودش در برابر چین کمک کند. از طرفی، پاسخ جهانی به حمله روسیه به اوکراین باعث شده تا چین به خاطر ریسک‌های اقتصادی و نظامی به گزینه حمله نظامی فکر نکند.

با این حال، چین ممکن است با استفاده از کشتی‌ها و هواپیماهای نظامی خود اقدام به محاصره تایوان کند تا صادرات آن را قطع کند. این روش، یک راهکار نسبتا بی‌خطر برای آسیب زدن به شرکت‌های آمریکایی که وابسته با صنایع تایوان هستند خواهد بود

بافت ارزیابی ریسک مجدد درباره TSMC انجام داد

بلومبرگ گزارش داده است که وارن بافت همه سهام TSMC خود را به‌خاطر ریسک‌های موجود درباره این شرکت فروخته است. با وججود اینکه این شرکت در سایر نقاط جهان کارخانه‌های تولید تراشه دارد، اما همه فناوری‌های پیشرفته آن در داخل خاک تایوان تولید می‌شوند. در هر حال، به نظر می‌رسد که بافت نسبت به آینده TSMC نگران است، هرچند که او یکی از سرمایه‌گذاران اصلی اپل علیرغم وابستگی کامل آن به TSMC است.

منبع: ۹to5mac

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

تجدیدنظرخواهی استارتاپ‌های بیمه‌ای در برابر رأی شورای رقابت درباره سوییچ بیمه مرکزی

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، اوایل اردیبهشت ماه امسال …