توسعه پوشش فیبر نوری تهران نیازمند سرمایه‌گذاری ۲ هزار و ۶۶۷ میلیارد تومانی است

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

علی ملک‌ جعفریان، مدیر مخابرات منطقه تهران، درباره برنامه‌های شرکت مخابرات ایران برای توسعه پوشش فیبر نوری در استان تهران توضیحاتی را ارائه کرده؛ او همچنین به ذکر آمار و ارقامی درباره میزان پیشرفت این پروژه تا امروز پرداخته است.

توسعه فیبر نوری که به نوعی جدی‌ترین پروژه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت سیزدهم محسوب می‌شود، از سوی اپراتورها و شرکت‌های مختلف ارائه‌دهنده اینترنت در حال پیگیری است. آمارهایی که تا امروز در خصوص پیشرفت این پروژه ارائه شده است، نشان می‌دهد در میان شرکت‌های مختلفی که موظف به همکاری در این پروژه شده‌اند، شرکت مخابرات ایران از نظر تعداد شهرهایی که باید تحت پوشش فیبر نوری قرار دهد، بیشترین سهم را دارد.

ملک جعفریان در نشستی با حضور خبرنگاران اعلام کرده که در نهضت جهادی توسعه فیبر نوری شرکت مخابرات ایران (نجما) شرکت مخابرات استان تهران تا امروز اتصال یک میلیون و ۱۴۰ هزار مشترک به فیبر نوری را ایجاد کرده است. او درباره برنامه‌ای که این شرکت برای خود تعریف کرده نیز اعلام کرد: «می‌خواهیم ۷۰ تا ۷۵ درصد زیرساخت فیبر را برای شهروندان و ۱۰۰ درصد ظرفیت را در حوزه تجاری توسعه دهیم.»

بنا بر اعلام مدیر مخابرات منطقه تهران سرمایه‌گذاری مورد نیاز شرکت مخابرات برای پیشبرد این طرح نزدیک به ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است: «به ۲ هزار و ۶۶۷ میلیارد تومان طی ۴ سال در این حوزه سرمایه‌گذاری خواهیم کرد تا پوشش‌ استان را به یک میلیون و ۶۴۰ هزار عدد برسانیم.»

با توجه به اینکه یکی از نقدهای همیشگی به پروژه توسعه طرح فیبر نوری در کشور این است که مردم برای برخورداری از این فناوری نیاز به پرداخت هزینه سنگینی دارند، مدیر شرکت مخابرات منطقه تهران توضیح داده که «در حال حاضر دو پارتنر فروش داریم و سعی می‌کنیم تعداد آن‌ها را به ۲۰ عدد برسانیم. با آن‌ها صحبت‌ کرده‌ایم تا هزینه راه‌اندازی فیبر را به شکل لیزینگی از مردم دریافت کنند.»

او همچنین اشاره کرده است که هزینه پرداختی کاربران برای دریافت فیبر نوری رقمی بین ۲٫۵ تا ۳ میلیون تومان است. شرکت مخابرات هم به ازای هر هزار کاربری که فیبر تا درب منزلشان کشیده می‌شود، حدود ۶ میلیارد تومان هزینه پرداخت می‌کند.

به گفته مدیر شرکت مخابرات استان تهران در حال حاضر مردم برای اطلاع پیدا کردن از مناطقی که تحت پوشش فیبر نوری قرار گرفته‌اند، می‌توانند با شماره‌های ۲۰۲۰ یا ۲۰۲۱ تماس بگیرند. او همچنین اعلام که از حدود دو تا سه ماه دیگر مشترکان از طریق پیامک مطلع می‌شوند که آیا در محدوده پوشش فیبر نوری قرار دارند یا خیر.

ملک جعفریان همچنین به یکی دیگر از نقدهای همیشگی به مسئله فیبر نوری نیز پاسخ داده است. این موضوع که با وجود فیلترینگ عملاً توسعه گسترده فیبر نوری برای دسترسی پیدا کردن افراد به اینترنت با سرعت بالا دیگر چندان مورد نیاز نیست؛ چراکه بعضی از پلتفرم‌های بین‌المللی عملاً از دسترس خارج شده‌اند، گفت: «همه‌جا فیلترینگ وجود دارد. جنگ امروز جنگ سایبری است. ترافیک داخلی اینترنت در حال افزایش است. باید ترافیک داخل کشور بچرخد و این اتفاقی است که دارد می‌افتد.»

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

میبد؛ ایستگاه بعدی پیشگامان در افتتاح پروژه‌های فیبر نوری استان یزد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، در این زمینه، پیشگامان …