سرویس جدید فیبر نوری ایرانسل توسط رئیس‌جمهوری افتتاح شد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

تقدیر زارع‌پور از تلاش جهادی اپراتورهای فیبر نوری

وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات در این مراسم طی سخنانی، با اشاره به افزایش سهم اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص ملی از ۶.۴ به ۷.۵ درصد تا آخر سال گذشته، تأکید کرد: در برنامه هفتم توسعه، موضوع اقتصاد دیجیتال به عنوان موضوع کلیدی در نظر گرفته شده و دولت همه ظرفیت‌های خود را برای این منظور، پای کار آورده است.

وی همچنین با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات، محور همه کارهای وزارت ارتباطات است، گفت: بر اساس شاخص‌های تعیین شده، پیشرفت راه‌اندازی این شبکه از ۲۳ درصد در ابتدای دولت، به حدود ۶۱ درصد رسیده و امیدواریم تا پایان سال، به ۷۵ درصد برسد و تا پایان دولت بتوانیم این پروژه کلیدی و راهبردی را به سرانجام برسانیم.

زارع‌پور با اشاره به بهره‌برداری از پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها، این افتتاح را آغاز مرحله‌ای تاریخی برای مردم ایران دانست و با بیان اینکه تا زمانی که این زیرساخت را نداشته باشیم، حرف از توسعه اقتصاد دیجیتال بی‌معنی است، تأکید کرد: الان هشت اپراتور فیبر نوری در کشور مشخص کردیم که در این میان، علاوه بر اپراتورهایی که پیش از این پروانه ارتباطات ثابت دریافت کرده بودند، به دو اپراتور ایرانسل و رایتل نیز پروانه جدید همگرا اعطا کرده‌ایم و همه به صورت جهادی پای کار هستند که قابل تقدیر است.

وی با بیان اینکه توسعه شبکه فیبر نوری، ما را برای ارائه نسل‌های آینده ارتباطات، از جمله ۵G آماده می‌کند، افزود: از امروز، سه میلیون نفر تحت پوشش خدمات فیبر نوری قرار می‌گیرند و مردم عزیز ما هم می‌توانند از طریق درگاه iranfttx.ir روند پیشرفت این پروژه را مشاهده کنند.

تأکید رئیس‌جمهور بر تشویق رقابت در بخش خصوصی

رئیس‌جمهوری در این مراسم طی سخنانی، ضمن تبریک روز جهانی ارتباطات و تقدیر و تشکر و مباهات بابت خدمات و پروژه‌های انجام شده، با ابراز امیدواری نسبت به برداشتن گام‌های بلندتر در ادامه راه، تأکید کرد: دنیای امروز، دنیای ارتباطات و اطلاعات است و این پدیده، بسیار سریعتر از آنچه تصور می‌شد، تمام لایه‌های زندگی امروز انسان را تحت تأثیر خود قرار داده است.

وی با قابل تقدیر دانستن پیشرفت‌هایی که تاکنون در حوزه‌های مختلف سخت‌افزاری و نرم‌افزاری انجام شده است، بر تلاش برای رسیدن به نقطه مطلوب تأکید کرد و گفت: تشکل‌های مختلف و بخش خصوصی، باید احساس کنند که در این کار نقش‌آفرینی دارند و رقابت بین آنها باید تشویق شود. یکی از جلوه‌های دولت مردم و کار مردمی این است که کار دست مردم باشد و دولت، نقش حمایت، هدایت و نظارت را ایفا کند.

رئیسی ضمن تقدیر از رشد قابل توجه شاخص‌های شبکه ملی اطلاعات، با بیان اینکه سرعت این رشد باید افزایش یابد و در عین حال، از کیفیت کار کاسته نشود، تأکید کرد: شبکه ملی اطلاعات یکی از زیرساخت‌های مهم برای هر نوع پیشرفتی در کشور است که مقام معظم رهبری نیز همواره تأکید می‌کنند تکمیل این شبکه باید زودتر به نتیجه برسد.

وی با اشاره به حضور ۹۵ درصدی دستگاه‌های مختلف در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند، تصریح کرد که حداکثر ظرف یک ماه آینده، همه دستگاه‌ها باید به این سامانه بپیوندند و حتی یک دستگاه هم غایب نباشد.

در این مراسم، پیش از سخنان وزیر ارتباطات و رئیس‌جمهور، رئیس سندیکای صنعت مخابرات و نیز مدیرعامل شرکت آسیاتک به نمایندگی از اپراتورهای فیبر نوری، به بیان دغدغه‌ها و مسائل این حوزه پرداختند.

همچنین رئیس‌جمهور در ابتدای ورود به پژوهشگاه ارتباطات و فناوری‌اطلاعات، از نمایشگاه دستاوردهای تجهیزات حوزه ارتباطات و فناوری‌اطلاعات، بازدید کرد.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

WWDC 2023 و ویژن پرو؛ ورود به دنیای پسا-آیفون؟

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، اگر از کنفرانس WWDC …