اولین زن فضانورد عربستان به‌زودی با فضاپیمای اسپیس ایکس به فضا خواهد رفت

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

ریحانه برناوی، می‌خواهد با قدم‌گذاشتن در مسیری جدید، الهام‌بخش هم‌وطنان خود باشد. برناوی یکی از چهار فضانورد ماموریت خصوصی اکسیوم ۲ به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی است که بامداد دوشنبه به وقت ایران برفراز موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس پرتاب خواهد شد.

ماموریت اکسیوم ۲، برناوی را به اولین زن عربستانی تبدیل می‌کند که تا به حال به فضا رفته است. اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش برود، بعدازظهر دوشنبه یکم خرداد، برناوی به‌همراه علی القرنی، دیگر عضو خدمه‌ی اکسیوم ۲، به اولین شهروندان عربستانی تبدیل خواهند شد که از ایستگاه فضایی بین‌المللی بازدید کرده‌اند.

به‌گزارش اسپیس‌دات‌کام، برناوی می‌داند که مردم کشورش به‌ویژه زنان و دختران، ماموریت او را از نزدیک دنبال خواهند کرد. او به‌خوبی از مسئولیت‌ها و فرصت‌هایی که قرارگیری در چنین جایگاهی به‌همراه دارد، واقف است.

نخستین زن فضانورد عربستان سه‌شنبه‌ ۲۶ اردیبهشت در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: «بسیار مفتخر و خشنودم که نماینده‌ی تمام رویاها و امیدهای همه‌ی مردم عربستان سعودی و زنان هم‌وطنم هستم. این فرصتی عالی برای من است تا نماینده‌ی کشورم باشم و رویاهای آن‌ها را نمایندگی کنم.»

اکسیوم ۲ دومین ماموریت سرنشین‌دار خصوصی به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد بود که اکسیوم اسپیس، شرکت فضایی مستقر در هیوستون آمریکا با استفاده از فضاپیمای کرو دراگون اسپیس ایکس انجام می‌دهد. اولین ماموریت این شرکت با نام اکسیوم ۱، چهار فضانورد را در آوریل ۲۰۲۲ در اقامتی بیش از دو هفته‌ای به آزمایشگاه مداری فرستاد. اقامت خدمه‌ی اکسیوم ۲ در ایستگاه فضایی قرار است هشت روز طول بکشد.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

عجیب ترین میوه های جهان ؛ از تاک شکلاتی تا اژدها

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، دنیای گیاهان زیبایی‌های فراوانی …