چرا یخچال سرد نمی‌کند ولی فریزر سرد است؟

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

  • ازجمله دلایل مهم سرد‌نشدن یخچال خرابی کمپرسور، مشکل در لوله‌های خنک‌کننده، خرابی فن خنک‌کننده و کثیف‌بودن فیلترهای هوا است.
  • کمپرسور در یخچال وظیفه پمپاژ گازهای خنک‌کننده را برعهده دارد. در‌صورتی‌که کمپرسور خراب شود، یخچال خنک نمی‌شود و ممکن است دمای داخلی آن افزایش یابد.
  • اگر یخچال بیش‌از‌حد پر شود، جریان هوا در داخل آن محدود می‌شود و هوای خنک به‌درستی در داخل توزیع نمی‌شود که موجب افزایش دمای داخلی یخچال و سرد‌نشدن آن می‌شود.

تفاوت عملکرد یخچال و فریزر

یخچال و فریزر دو دستگاه با کارکردی تقریباً مشابه هستند که به‌منظور نگه‌داری و حفظ مواد غذایی طراحی شده‌اند. بااین‌حال، دمای لازم برای نگه‌داری در هر دو دستگاه متفاوت است. برای بررسی این موضوع که چرا یخچال سرد نمی‌کند؛ ولی فریزر سرد است، باید نگاهی کوتاه به عملکرد یخچال و فریزر بیندازیم.

دمای داخل یخچال با استفاده از سیستم خنک‌کننده، کاهش می‌یابد و خنک می‌شود. این دما معمولا بین ۰ تا ۵ درجه‌ی سانتی‌گراد است تا مواد غذایی در آن نگه‌داری شوند و به‌واسطه‌ی فن داخلی در یخچال توزیع می‌شود.

فریزر نیز با استفاده از سیستم خنک‌کننده کار می‌کند؛ اما دمای مورد‌نیاز برای نگه‌داری در فریزر بسیار کمتر از دمای یخچال است. فریزر با دمای ۱۸- تا ۲۴- درجه‌ی سانتی‌گراد خنک می‌شود؛ بنابراین، تفاوت اصلی بین عملکرد دو دستگاه یخچال و فریزر، دمای مورد‌نیاز برای نگه‌داری مواد غذایی است.

چرا یخچال سرد نمی‌کند؛ ولی فریزر سرد است؟

برخی مواقع، عوامل مختلفی سبب می‌شوند که یخچال به‌درستی خنک نشود و دما در محدوده‌ی ۰ تا ۵ درجه‌ی سانتی‌گراد نباشد؛ درحالی‌که فریزر به‌خوبی کار می‌کند. همان‌طور‌که گفتیم، عوامل مختلفی نظیر خرابی قطعات سبب چنین مشکلی می‌شود و با‌توجه‌به نوع و برند و قیمت یخچال می‌تواند هزینه‌ی تعمیر آن متفاوت باشد. در‌ادامه، با برخی از عوامل و موانع شایع سرد‌نشدن یخچال آشنا می‌شویم.

مسدودشدن لوله‌های خنک‌کننده

لوله‌های خنک‌کننده در یخچال برای انتقال گاز مبرد به‌کار می‌روند. در‌صورتی‌که این لوله‌ها مسدود شوند، یخچال سرد نمی‌کند.

کثیف‌بودن فیلترهای هوا

فیلترهای هوا در یخچال برای جلوگیری از ورود گردوخاک و سایر ذرات به داخل دستگاه نصب می‌شوند. در‌صورتی‌که این فیلترها کثیف شوند، جریان هوای خنک‌شده در یخچال کاهش و دمای درون آن افزایش می‌یابد.

خرابی فن خنک‌کننده‌ی یخچال

فن خنک‌کننده‌ی یخچال برای جابه‌جایی هوای خنک تعبیه شده است. در‌صورتی‌که فن خراب شود، هوای خنک در یخچال جابه‌جا نخواهد شد و دمای درون آن افزایش می‌یابد.

بیش‌از‌حد پر‌کردن یخچال

اگر یخچال بیش‌ازحد پر شود، جریان هوا در داخل آن محدود می‌شود و هوای خنک در داخل توزیع نخواهد شد. همین امر موجب افزایش دمای داخلی یخچال و سرد‌نشدن آن می‌شود.

خرابی ترموستات یخچال

ترموستات وظیفه‌ی کنترل دمای درون یخچال را دارد؛ بنابراین، یکی از دلایل این‌ موضوع که چرا یخچال سرد نمی‌کند؛ ولی فریزر سرد است، می‌تواند به‌دلیل خرابی ترموستات باشد. در‌صورتی‌که ترموستات خراب شود، دمای داخلی یخچال کنترل نخواهد شد.

خرابی والوهای تنظیم‌کننده‌ی جریان هوا

والوهای تنظیم‌کننده‌ی ‌جریان هوا در یخچال وظیفه‌ی تنظیم جریان هوا را دارند. اگر این والوها خراب شوند، جریان هوای خنک‌شده در یخچال کاهش و دمای درون آن افزایش می‌یابد.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

اولین لپ‌تاپ تاشدنی ال جی با نمایشگر ۱۷ اینچ OLED و قیمت ۳۷۰۰ دلار معرفی شد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، ال جی لپ‌ تاپ …