شوک قیمتی بنزین! | کلیک

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

زمانیان با اشاره به اینکه هر کالایی، یک ارزش بین‌المللی دارد، گفت: مفهومی که بنده‌ با آن مخالفم، این است که وقتی ارزش کالایی در دنیا به دلار دوبرابر می‌شود، عده‌ای صدایشان در می‌آید که چرا باید افزایش ارزش دلاری روی افزایش قیمت ریالی اثر بگذارد؟! در حالی که این حرف بی‌ربطیست، اگر کالایی در جهان افزایش ارزش پیدا کند، دیگر ربطی به دلار و یورو و بقیه واحد‌های پولی ندارد. در تمامی واحدهای پولی افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: مثل نفتی که ما می‌فروشیم و ارزش آن ارزش مشخصی است و ربطی به واحد پولی خاصی ندارد. حالا برای مثال اگر تولید کننده‌ای کالایی را تولید کرد و دولت از اینکه او به قیمت جهانی کالایش را بفروشد یا صادر کند جلوگیری کرد، شاید دولت در ظاهر یک رفاهی را برای شهروند خریدار فراهم کرده باشد، اما از جیب چه کسی؟! در اینجا عملا به تولید‌کننده و کسی که زحمت تولید کالا را کشیده ضربه وارد می‌شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: یارانه دادن به مردم قابل بحث است، انجام کارهایی که منجر به نوسان‌گیری قیمت‌ها بشود قابل بحث است، اما بستن درهای تجارت بین‌المللی به روی تولید‌کننده و مجبور کردن او به فروش با قیمت دستوری، مانند دیوار کشیدن به دور کشور است. نتیجه چنین اتفاقی در ایران مثلا در بحث‌های انرژی مثل بنزین، این شده که فروش این انرژی‌ها به مردم، حتی کفاف هزینه‌های تولید این انرژی‌ها را هم فراهم نمی‌کند.

چرا باید ثروتمندان از حق مردم نفع بیشتری ببرند؟!

زمانیان با نقد قیمت‌گذاری دستوری انرژی در کشور اظهارکرد: برخی بیان می‌کنند چون انرژی حق مردم است، پس باید برای همه مردم ارزان قیمت باشد. در حالی که با قیمت‌های دستوری پائین در حوزه انرژی، افرادی بیشترین سود را می‌کنند که بیشترین مصرف را دارند. آیا در اینجا حق مردم پایمال نمی‌شود؟! هزینه‌ای که مصرف‌کننده باید به قیمت حقیقی پرداخت کند، می‌تواند منجر به بهبود و ارتقا وضعیت رفاهی در کل کشور شود.

وی بیان کرد: درحال‌حاضر قیمت جهانی بنزین، لیتری ۶۰ سنت است. یعنی نزدیک به ۳۰ هزار تومان. در مواقع کسری بنزین، دولت مجبور به واردات بنزین می‌شود. یعنی باید ۲۷ هزار تومان زیر قیمتی که بنزین را خریداری می‌کند، آن را به مردم بفروشد. بنزینی که در داخل کشور تولید می‌شود، با هر قیمتی که به مردم فروخته شود، پول آن به حاکمیت ملی می‌رسد و این حاکمیت ملی است که می‌تواند این پول را خرج عمران و آبادانی کشور و بالا بردن رفاه مردم کند.

مخالفین اصلاح قیمت، آبان ۹۸ را رقم زدند

عضو هیأت علمی دانشگاه امیرکبیر گفت: برخی با افتخار می‌گویند ما مخالف اصلاح قیمتی بنزین هستیم. بر اساس حرف این دوستان، قیمت بنزین هیچ وقت نباید تغییر کند و باید همیشه ثابت بماند. خب این غیر ممکن است. نتیجه این دیدگاه چیست؟! این است که قیمت بنزین را در مدت طولانی ثابت نگه می‌دارند، پس از مدتی که فشار هزینه‌ای افزایش میابد و دیگر امکان ادامه دادن با قیمت قبلی نیست، بنزین دچار شوک قیمتی می‌شود و نتیجه‌اش می‌شود آبان ۹۸.

زمانیان در پایان اظهار کرد: نظر کارشناسی ما می‌گوید قیمت بنزین باید در خود بازار تنظیم اصلاح شود. البته به شکل اصولی و با تنظیم‌گری و نوسان‌گیری دولت. اگر قیمت از سال ۹۴ که در دولت آقای روحانی ۱۰۰۰ تومان مصوب شد، به صورت تدریجی تا سال ۹۸ افزایش می‌یافت، احتمالا ما به همین قیمت ۳۰۰۰ تومان در سال ۹۸ می‌رسیدیم اما بی‌درد و خون‌ریزی و هزینه‌های گزاف برای کشور.

 

منبع: شهر خبر

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

حل یک معما: چرا میتوکندری‌های پدرتان را به ارث نبرده‌اید؟

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، تقریباً تمام حیوانات روی …