دلایل کار نکردن مایکروویو و نحوه رفع آن

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

خرابی صفحه‌ لمسی یا صفحه کنترل

بعضی از مایکروویو‌ها دکمه و صفحه‌کلید و برخی دیگر صفحه‌لمسی دارند. مایکروویوهای دارای صفحه‌لمسی پیشرفته‌تر از مدل‌های صفحه‌کلیددار هستند؛ اما از آن‌ها حساس‌ترند. بنابراین، اگر دستگاهتان به‌طور ناگهانی از کار ایستاد، احتمالاً صفحه‌کنترل لمسی دستگاه دچار اتصالی شده است.

عملکرد نادرست مبدل ولتاژ (ترنسفورماتور)

داخل مایکروویو مبدلی ولتاژ‌بالا تعبیه شده است که برای شارژکردن و برق‌رسانی به مگنترون ولتاژ بالا تولید می‌کند. مگنترون پس‌ از شارژشدن، امواج رادیویی منتشر می‌کند که از هدایتگر امواج عبور می‌کنند و به بخش پخت‌ غذا وارد می‌شوند تا غذا را بپزند یا گرم کنند. اگر دستگاهتان برای چند ثانیه کار می‌کند و سپس خاموش می‌شود، ممکن است مدار مبدل ولتاژ‌بالا دچار اتصالی ناگهانی شده باشد. در این مواقع، برای تعمیر با تعمیرکار متخصص تماس بگیرید.

خراب‌شدن فن خنک‌کننده

داخل دستگاه فن خنک‌کننده‌ای وجود دارد که کار آن خنک نگه‌داشتن مگنترون و دیگر اجزای الکتریکی داخل دستگاه است. بنابراین، اگر مایکروویو روشن می‌شود؛ اما فن آن کار نمی‌کند، احتمالاً دستگاه بنا به‌دلایل ایمنی به‌طور خودکار خاموش شود.

مایکروویو دریچه‌ هوا نیز دارد تا آن‌ را خنک نگه‌ دارد. اگر این دریچه با چربی و کثیفی مسدود شود، دستگاه به‌درستی کار نخواهد کرد و مایکروویو به‌ دلایل ایمنی به‌طور خودکار خاموش می‌شود. بنابراین، دریچه‌ را با فرچه تمیز و از بروز این مشکل پیش‌گیری کنید.

مشکل در فیوز سرامیکی

خرابی فیوز سرامیکی نیز ممکن است دلیل روشن‌نشدن مایکروویو باشد. اگر دستگاه روشن نمی‌شود و صفحه لمسی هم خاموش است، احتمالاً فیوز دستگاه خراب‌ شده است.

اگر دستگاه‌ را از برق بکشید، به فیوز که داخل اتاقک دستگاه نزدیک به کابل‌ برق قرار دارد، می‌توانید دسترسی پیدا کنید. برای آزمایش اتصال و عملکرد فیوز از مولتی‌متر استفاده کنید. اگر دیدید که فیوز دیگر کار نمی‌کند، باید آن‌ را جایگزین کنید.

خرابی میکروسوئیچ در

هنگام باز‌بودن در مایکروویو، اتصال‌ برق در تمامی قسمت‌ها قطع‌ می‌شود و پس‌ از بسته‌شدن صحیح، میکروسوئیچ به دستگاه اجازه می‌دهد تا روشن‌ شود. به‌‌همین‌دلیل، میکروسوئیچ در یکی از قطعات اصلی مایکروویو است.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

هواوی با کمک تایوان، شبکه‌ای مخفی از کارخانه‌های تراشه‌سازی احداث می‌کند

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، هواوی در سایه‌ی تحریم‌های …