چرا زلزله مراکش بسیار مرگ‌بار بود؟

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

چرا زلزله مراکش بسیار مرگ‌بار بود؟

زمین‌لرزه‌ی اخیر برای مراکش به‌طور غیرمعمولی بزرگ بود و منطقه‌ای را لرزاند که بیشتر ساختمان‌ها در‌برابر زلزله مقاوم نیستند. از‌آن‌جاکه این منطقه نسبتاً فعال است، وقوع زمین‌لرزه‌ با این بزرگی نادر است و هر چند صد سال یک بار اتفاق می‌افتد.

متأسفانه سوابق لرزه‌نگاری گذشته آن‌قدر قدمت ندارد که بزرگی زلزله‌ در این منطقه پیش‌بینی‌شدنی باشد. به‌دلیل کمبود اطلاعات، ارزیابی حداکثر بزرگی زلزله به‌ویژه در مناطقی با زلزله‌خیزی متوسط، بسیار دشوار است.

با وجود تمام احتمالات و اتفاقات پیشین، بیشتر ساختمان‌ها در مناطق آسیب‌دیده از آجر و مصالح ساختمانی سنگ‌دانه‌ای متراکم (ذرات ریز مانند شن و ماسه) ساخته شده‌‌ و مستعد ریزش بودند. مستحکم‌سازی ساختمان‌ها با استفاده از مصالح قوی‌تر مانند بتون مسلح می‌تواند ایده‌ی خوبی باشد؛ اما ممکن است به‌کارگیری چنین اقداماتی در منطقه‌ای کاربردی نباشد که فقر زیادی دارد.

ساختمان‌ها در مراکش اغلب به‌شکلی طراحی می‌شوند که دمای شدید هوا را کنترل کنند و به‌دلیل نادر‌بودن زلزله، مقاومت در‌برابر آن در جایگاه دوم قرار گرفته است. با‌این‌حال، در برخی از مناطق مصالح ساختمانی سنتی مانند سنگ‌کاری یا خشت با موفقیت برای مقاومت دربرابر زلزله سازگار شده‌اند.

برای کاهش تأثیر زمین‌لرزه‌های آینده چه اقداماتی باید انجام شود؟

بهترین ابزار دردسترس برای کاهش خطر زمین‌لرزه‌، انجام تحقیقات موثق درزمینه‌ی خطرهای زمین‌لرزه است. سپس، نتایج این مطالعات باید در قوانین ملی ساختمان‌سازی اجرا شود. بدین‌ترتیب، مهندسان می‌توانند ایمنی دربرابر زلزله را در طرح‌ ساختمان‌ها بگنجانند.

قوانین ساخت‌وساز ساختمان باید چندین عامل ازجمله ویژگی‌های خاک و جهت و نحوه‌ی حرکت امواج لرزه‌ای و چگونگی انبساط خاک در زمان وقوع زلزله را در‌بر بگیرد. همچنین، میزان لرزشی که انتظار می‌رود بر عملکرد و آسیب ساختمان‌ها تأثیر بگذارد، باید بررسی بشود. این عوامل از شهری به شهر دیگر و گاهی اوقات از منطقه‌ای به منطقه‌ی دیگر متفاوت است.

زلزله‌شناسان می‌دانند که زلزله انسان را نمی‌کشد و مشکل اصلی ساختمان‌ها هستند. در مناطق در خطر زمین‌لرزه، وجود ساختمان‌های فاقد مقررات و پشتیبانی سازه‌ای ایمن و مناسب، قاتل بالقوه‌ و دلیل اصلی مرگ‌ومیر است. بنابراین، باید وضع قوانین ساخت‌وساز اجباری باشد و این قوانین به‌طور دوره‌ای به‌روز بشود.

هرچه بیشتر درباره‌ی زمین‌شناسی زلزله و تأثیرات زلزله بر ساختمان‌ها آموخته شود، قوانین ساخت‌وساز نیز باید به‌طور منظم به‌روز شود. وضع قوانین بهترین راه برای محافظت در‌برابر این‌قبیل پدیده‌های فاجعه‌آمیز است.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

حل یک معما: چرا میتوکندری‌های پدرتان را به ارث نبرده‌اید؟

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، تقریباً تمام حیوانات روی …