رنگارنگ‌ترین موجودات روی زمین؛ از آفتاب‌پرست پلنگی تا اختاپوس رنگین‌کمانی

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

برخی از رنگارنگ‌ترین موجودات روی زمین زیر امواج دریا به ویژه در صخره‌های مرجانی چندرنگ زندگی می‌کنند. در این بخش‌ها رنگ جانوران منطبق با زیستگاهشان است. یکی از درخشان‌ترین مدعیان، ماهی راس فرشته (Cirrhilabrus) و راس‌های فلشر (Paracheilinus) هستند که فلس‌هایشان آغشته به رنگ‌های صورتی، قرمز، زرد و آبی است، به گونه‌ای که واقعی به نظر نمی‌رسند. طوطی‌ماهی رنگین‌کمانی (Scarus guacarmaia) هم به رنگ‌های ارغوانی، سبز و آبی دیده می‌شود و ترکیبی از رنگ‌های متغیر را در طول عمر خود تولید می‌کند.

رنگارنگ‌ترین سرپا، حلزون یا برهنه آبشش

یکی از شگفت‌انگیزترین ساکنان صخره‌های مرجانی، میگوی مانتیس طاووسی (Odontodactylus scyllarus) است؛ به گفته‌ی پژوهشگرها، پوشش بدن او چشم‌اندازی منحصر‌به فرد و پیچیده را منعکس می‌کند که در آن می‌توان نورهای فرابنفش و قطبی‌شده را پیدا کرد. بر اساس این ویژگی منحصر‌به‌فرد میگوهای مانتیس به یکدیگر علامت می‌دهند.

گونه‌های دیگری موسوم به شانه‌تباران (Ctenophora)، جرقه‌های کمیابی را از خود منتشر می‌کنند. این موجودات از حرکت سریع ساختارهای مومانند خود به نام مژک برای پیش رفتن در آب استفاده می‌کنند و با شکست نور، اثری رنگین‌کمانی روی بدنشان تولید می‌شود.

اما شاید چشمگیرترین نمایش رنگی از موجودات دریا را بتوان به گروهی عظیمی از جادوگران رنگی موسوم به سرپایان نسبت داد. گروه‌ متغیری از رنگ‌ها روی پوست نازک اختاپوس رنگین‌کمانی می‌درخشند. این موجود کمیاب را می‌توانید در دریاهای گرمسیری و زیرگرمسیری پیدا کنید. حالا با توجه به رنگ‌های متغیر این جانور آیا می‌توان آن را برنده‌ی رقابت اعلام کرد؟

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

ارتباط غذاهای فراوری‌شده و افسردگی چیست؟

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، غذاهای فرآوری‌شده سرشار …