انسان تنها نخستی‌سان چاق نیست

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

اما اینکه آیا وجود حیواناتی مانند کنزی و آنکل فتی یک قاعده بود یا استثنا، مشخص نبود. زیرا مطالعات کمی در مورد شیوع چاقی در نخستی‌سانان انجام شده بود.

در مطالعه‌ی جدید پونتزر از داده‌های مربوط به وزن ۴۰ گونه از پستانداران غیرانسانی (در مجموع حدود ۳۵۰۰ حیوان) که در باغ‌وحش‌ها، مراکز تحقیقاتی و طبیعت زندگی می‌کنند، استفاده کرد. بسیاری از این حیوانات در اسارت درگیر اضافه وزن بودند. به طور ویژه، ماده‌های ۱۳ گونه و نرهای شش گونه در اسارت، دارای توده‌های بدنی نسبی ۵۰ درصد سنگین‌تر از همتایان خود در حیات وحش بودند.

سپس پونتزر حدود ۴۴۰۰ بزرگسال آمریکایی با رژیم غذایی معمول غربی، و گروهی از بزرگسالان ساکن ۹ جمعیت معیشتی را که هنوز هم آذوقه جمع می‌کنند، شکار می‌کنند و غذای خودشان را پرورش می‌دهند، مورد بررسی قرار داد. او پس از کنترل قد نمونه‌ها متوجه شد که بزرگسالان آمریکایی به طور میانگین ۵۰ درصد سنگین‌تر از افراد ساکن جمعیت‌های معیشتی هستند؛ دقیقاً با همان نسبتی که در پستانداران اسیر دیده می‌شود.

پونتزر می‌گوید: «نتایج نشان می‌دهد که اگرچه ممکن است ژنتیک برخی از افراد را در معرض استعداد چاقی قرار بدهد، اما هیچ قانون خاصی وجود ندارد که اثبات کند انسان به عنوان یک گونه چقدر وزن اضافه می‌کند.»

پونتزر معتقد است که کربوهیدرات‌ یا هیچ خوراکی و رژیم غذایی خاصی مقصر اضافه وزن نیست. نخستی‌سانان ساکن طبیعت نسبت به همتایان اسیر خود که غذاهای پرپروتئین و پرکالری مصرف می‌کنند، کربوهیدرات‌ بیشتری (به شکل میوه، برگ و سایر گیاهان) می‌خورند. پونتزر در مطالعات قبلی نشان داده بود که با وجود هر گونه تفاوت در فعالیت بدنی، هر دو گروه روزانه به میزان یکسانی کالری می‌سوزانند، بنابراین نمی‌توانیم بگوییم اضافه وزن پستانداران اسیر به خاطر این است که مثل تنبل‌ها همیشه روی مبل لم می‌دهند.

آدرین زیلمن کالبدشناس تطبیقی از دانشگاه کالیفرنیا سانتاکروز، می‌گوید: «اورانگوتان‌ها با خوردن میوه و برگ چاق می‌شوند. مشکل کربوهیدرات نیست، بلکه دریافت کالری اضافی است.»

پونتزر معتقد است که این مطالعه اثبات می‌کند پستانداران در اسارت می‌توانند الگوی خوبی برای بررسی چاقی انسان و راهی برای یافتن راه‌های جدید درمان چاقی باشند. دانشمندان می‌توانند با بررسی رژیم‌های غذایی مختلف و اینکه آیا تغییرات رفتاری مانند کاهش بی‌حوصلگی می‌تواند لاغرکننده باشد یا خیر، روش‌های لاغری را بسنجند. زیلمن خاطرنشان می‌کند که دلایل افزایش چاقی زنان در مقایسه با مردان نیز به بررسی نیاز دارد. او افزود زنان در زمان تخمک‌گذاری و شیردهی چندین کیلوگرم وزن اضافه می‌کنند.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

حل یک معما: چرا میتوکندری‌های پدرتان را به ارث نبرده‌اید؟

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، تقریباً تمام حیوانات روی …