کدام جانوران کوتاه‌ترین طول عمر را دارند؟

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

مانند سایر گونه‌هایی که عمر کوتاهی دارند و سریع می‌میرند، یک‌روزه‌ها هم به‌شدت در معرض شکارشدن قرار دارند و به‌همین دلیل باید تعداد زیادی حشره‌ی نوزاد به‌دنیا بیاورند که بتوانند تا بزرگسالی زنده بمانند و تولیدمثل کنند. ژاکوبوس درباره‌ی عمر کوتاه این حشرات می‌گوید: «فسیل‌های متعلق به یک‌روزه‌های باستانی، تفاوت چندانی با گونه‌های امروزی ندارند. سیستمی که این جانداران دارند خیلی خوب برای آن‌ها کار کرده است.»

به‌گفته‌ی هیث اوگدن، استاد زیست‌شناس تکاملی از دانشگاه یوتا ولی، یک‌روزه‌ها برای اولین‌بار درحدود ۳۵۰ میلیون سال پیش ظاهر شدند؛ سپس درطول سال‌ها، تکامل به این نتیجه رسید که سرمایه‌گذاری زمان بیشتر برای این حشرات به‌عنوان پوره، استراتژی بسیار مناسبی برای بقاء آن‌هاست. وی می‌افزاید: «به‌نظر می‌رسد که تکامل تصمیم گرفته تا شما هرکاری را برای جمع‌آوری مواد مغذی به‌عنوان پوره انجام دهید و به‌عنوان یک بزرگسال، فقط مکانیزمی برای پرواز، تولیدمثل و تخم‌گذاری هستید.»

به‌گفته‌ی پورتال تنوع زیستی دپارتمان منابع طبیعی جورجیا، مگس‌های ماسه‌ای آمریکایی کوتاه‌ترین عمر بالغ را درمیان گونه‌های ثبت‌شده دارند. نرها پس‌ از سن بلوغ کمتر از یک ساعت عمر می‌کنند و ماده‌ها قبل از مرگ تنها ۵ دقیقه فرصت دارند تا تولیدمثل کنند؛ البته مگس‌های ماسه‌ای آمریکایی قبل از مرحله‌ی به‌شدت کوتاه بزرگسالی خود، دو سال به‌عنوان پوره زندگی می‌کنند.

طبق گفته‌ی موزه استرالیا، گوبی‌های هفت‌پیکر کوتوله نیز کوتاه‌ترین عمر را درمیان مهره‌داران شناخته‌شده در جهان دارند و تمام چرخه‌ی زندگی خود را درعرض ۲ ماه کامل می‌کنند. براساس مقاله‌ای که سال ۲۰۰۵ در ژورنال Current Biology منتشر شد، این ماهی‌ها سه هفته از زندگی خود را به‌شکل لارو جوان در اقیانوس آزاد می‌گذرانند؛ سپس به‌مدت یک یا دو هفته روی صخره‌ها می‌نشینند تا بالغ شوند و درحدود سه هفته‌ و نیم هم به‌عنوان بزرگسال زندگی می‌کنند.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

هواوی با کمک تایوان، شبکه‌ای مخفی از کارخانه‌های تراشه‌سازی احداث می‌کند

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، هواوی در سایه‌ی تحریم‌های …