گیاهان گلدار از سیارک قاتل دایناسورها جان سالم به در بردند

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ،

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ با تجزیه‌و‌تحلیل فسیل‌های ۲۵۷ سرده از گیاهان گلدار نشان داد که انقراض کرتاسه-پالئوژن تأثیر چشمگیری بر نرخ انقراض آن‌ها نداشت، اما تعمیم این نتایج به کل ۱۳ هزار سرده گیاهان گلدار دشوار است. گروهی از پژوهشگران دانشگاه مستقل ملی مکزیک روش جدیدی را برای حل این سردرگمی به کار بردند. نتایج پژوهش آن‌ها اخیر در مجله‌ی Biology Letters منتشر شد.

پژوهشگران درخت خانوادگی گیاهان گلدار را که در پژوهش‌های گذشته از جهش‌های توالی‌های دی‌ان‌ای ۳۳ هزار تا ۷۳ هزار گونه ترسیم شده بود، تجزیه‌و‌تحلیل کردند.

اگرچه درخت‌های خانوادگی که پژوهشگران تجزیه‌و‌تحلیل کردند، شامل گونه‌های منقرض‌شده نمی‌شد، شکل درخت‌های خانوادگی حاوی سرنخ‌هایی درمورد نحوه تغییر نرخ انقراض در طول زمان بود (میزان کاهش و افزایش شاخه‌ها در طول زمان).

پژوهشگران برای تعیین نرخ انقراض گیاهان گلدار از مدل ریاضی استفاده کردند. مدل آن‌ها تغییر نرخ انقراض در طول زمان را آشکار کرد. بنابراین، پژوهشگران موفق شدند دوره‌های زمانی را شناسایی کنند که نرخ انقراض در آن بالا بود. آن‌ها همچنین زمان‌های خاصی را شناسایی کردند که در آن تغییرات چشمگیری در ایجاد گونه‌های جدید اتفاق افتاده بود و همچنین زمان رخداد انقراض‌های جمعی را مشخص کردند.

طبق یافته‌های پژوهشگران، نرخ انقراض گیاهان گلدار در طول ۱۴۰ تا ۲۴۰ میلیون سال گذشته به میزان قابل‌توجهی ثابت بوده است.

درحالی‌که نمی‌توانیم شواهد فسیلی را نادیده بگیریم که نشان می‌دهند بسیاری از گونه‌های گیاهان گلدار در حوالی انقراض کرتاسه-پالئوژن ناپدید شدند، مطالعه جدید تأیید می‌کند خانواده‌ها و راسته‌هایی که گونه‌ها به آن تعلق داشتند، موفق شدند به حیات خود ادامه دهند.

مقاومت گیاهان گلدار دربرابر انقراض ممکن است ناشی‌از قدرت سازگاری آن‌ها، برای مثال تکامل مکانیسم‌های جدید گرده‌افشانی و پراکنده کردن بذر باشد. آن‌ها همچنین می‌تواند ژنوم خود را مضاعف کنند. این پدیده نسخه اضافه‌ای از هر ژن فراهم می‌کند که انتخاب می‌تواند روی آن عمل کند و موجب ایجاد اشکال جدید و افزایش تنوع می‌شود.

ششمین انقراض جمعی‌ای که درحال‌حاضر با آن مواجهیم، ممکن است روند مشابهی را طی کند. تعداد نگران‌کننده‌ای از گونه‌های گیاهان گلدار درمعرض خطر انقراض قرار دارند و نابودی آن‌ها احتمالاً منجر به پایان حیاتی خواهد شد که با آن آشنا هستیم؛ اما واقعیت این است که گیاهان گلدار شاید دوباره از میان چندین بازمانده شکوفا شوند و احتمالاً نسبت‌ به ما انسان‌ها بقای طولانی‌تری خواهند داشت.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.

درباره ی امیر

مطلب پیشنهادی

۵ دلیل برای اینکه شما به یک گوشی گران قیمت نیاز ندارید

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله عصر اطلاعات ، شما احتمالا برای خرید …