لباس‌های فضایی جدید ناسا

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ، n00058554 b - لباس‌های فضایی جدید ناسا
ناسا روز ۱۵ اکتبر از نمونه جدیدی از لباس‌های فضایی رونمایی کرد که و گفته می‌شود نخستین زنی که پا بر ماه خواهد گذاشت، آن را به تن خواهد داشت.
 
به گزارش تک تایمز و به نقل از Space، در مراسمی که در ادارات مرکزی این نهاد فضایی برگزار شده بود، آقای جیم بریدنستین (مدیر ناسا) و مهندسان طراح لباس فضایی، نمای نزدیکی از دو لباس نسل جدید را که برای برنامهٔ آرتمیس طراحی شده است، به حاضرین نشان دادند. قرار است در سال ۲۰۲۴، نخستین زن و همچنین مرد بعدی، از طریق برنامه آرتمیس پا بر کره ماه بگذارند.
 
آقای بریدنستین گفت: «بناست سال ۲۰۲۴ به ماه برویم و حضور مستمری در آنجا داشته باشیم. هدف نهایی ما نیز رفتن به مریخ است و برای اینکه به سیاره سرخ برویم، باید از ماه به‌عنوان یک هدف مقطعی استفاده کنیم». وی در ادامه اظهار داشت: «خانم کریستین (مهندس طراح لباس فضایی) لباسی پوشیده که برای تمام فضانوردانی که عازم ماه هستند، مناسب است».
 

دو نمونه لباس فضایی که ناسا آنها را به نمایش گذاشت، برای دو بخش جداگانه از یک مأموریت باسرنشین به ماه طراحی شده‌اند. یکی که xEMU نام دارد و آقای دیویس آن را به‌تن کرده بود، رنگ قرمز و سفید و آبی دارد و برای فضانوردانی طراحی شده که به پیاده‌روی روی سطح ماه می‌پردازند؛ به‌ویژه قطب جنوب ماه.
 
دومین لباس نیز رنگ نارنجی روشن دارد که فضانوردان در هنگام اعزام به فضا بر روی کپسول اوریون و نیز هنگام بازگشت به زمین آن را خواهند پوشید.
 
یکی از موارد مشخص، اندازهٔ آن است. لباس xEMU برای گسترهٔ وسیعی از اندازه‌ها طراحی شده و ناسا درنظر دارد آن را بهتر نیز بکند تا راحت‌تر باشد و این امکان را برای فضانوردان فراهم سازد تا با سادگی بیشتری به اطراف حرکت کنند.
 

همچنین، فضانوردان قادر خواهند بود با استفاده از فناوری جاذب دی‌اکسید کربن بهبودیافته، زمان بیشتری را در مأموریت‌های پیاده‌روی فضایی صرف کنند. گفته می‌شود که این زمان می‌تواند تا ۸ ساعت افزایش پیدا کند. بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار تکنولوژی و فناوری مراجعه کنید.
منبع

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن