TSMC بیش از یک میلیارد پردازنده ۷ نانومتری تولید کرده است

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

شرکت TSMC، بزرگترین سازنده پیمانکاری پردازنده‌ها در جهان، توانسته است در طول ۲ سال، بیش از ۱ میلیارد پردازنده ۷ نانومتری تولید کند. این تعداد چیپست‌های تولید شده می‌تواند ۱۳ بلوک از منطقه منهتن نیویورک را از پردازنده بپوشاند. این شرکت از آپریل سال ۲۰۱۸ شروع به ساخت این پردازنده‌ها برای بیش از ۱۰۰ محصول و تعداد زیادی مشتری کرد. این مشتری‌ها شامل ای ام دی، اپل، کوالکام و هواوی می‌باشد.

در مقایسه، اینتل، یکی دیگر از شرکت‌های سازنده پردازنده به دلیل مشکلات فراوان‌ هنوز در مرحله انتقال به ساخت چیپست‌های ۷ نانومتری است و ممکن است تا اواخر ۲۰۲۲ یا اوایل ۲۰۲۳ این انتقال طول بکشد. از طرف دیگر، TSMC توانسته است در هر یک از پردازنده‌های ۷ نانومتری خود بیش از یک میلیارد ترانزیستور قرار دهد. به عبارتی، این شرکت تا به امروز توانسته است که ۱ کوینتیلیون (۱۰۱۸) ترانزیستور ۷ نانومتری تولید کند.

4wythrjd - TSMC بیش از یک میلیارد پردازنده ۷ نانومتری تولید کرده است

یکی از دلایلی که TSMC توانست به این مهم دست پیدا کند فناوری لیتوگرافی EUV است که شرکت از آن استفاده می‌کند. با تکنولوژی EUV (نور فرابنفش شدید) می‌توان در اندازه‌های نانومتری ترانزیستورها را پرینت کند. این تکنولوژی در ابتدا بسیار هزینه‌بر بوده و اجرای سختی برای تولید انبوه داشت اما با گذشت زمان مشخص شد که ارزش آن همه هزینه را داشته است.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری اطلاعات مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن