سورس کد ویندوز XP در سراسر اینترنت پخش شد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

کد منبع ویندوز XP، ویندوز سرور ۲۰۰۳، و دیگر سیستم‌های عامل مایکروسافت در چند روز اخیر در اینترنت منتشر شده است.  

 

به گزارش تک تایمز و به نقل از ZDNet، این سورس کدهای OS به صورت یک فایل تورنت ۴۲.۹ GB در ۴chan (که یک بورد پیام آنلاین است که غالبا گروه‌های افراط‌گرا و ترول‌ها در آن به چشم می‌خورند) علنی شده‌اند.

 

محتوای این فایل تورنت، دربرگیرنده کد منبع برای چند سیستم عامل قدیمی‌تر مایکروسافت، همچون ویندوز ۲۰۰۰، امبدد (CE 3، CE 4، CE 5، CE 7)، ویندوز NT (3.5 و ۶)، XP، و سرور ۲۰۰۳.

 

این فایل‌ها همچنین دربرگیرنده کد منبع سیستم عامل Xbox، ام‌اس داس (۳.۳۰ و ۶)، و کد منبع برای ویندوزهای ۱۰ مختلف بودند.

 

با اینکه مایکروسافت هنوز این نشت اطلاعات را تایید نکرده است، ولی چندین کارشناس ویندوز که این فایل‌ها را آنالیز کرده‌اند تایید کرده‌اند که ادعای منتشر کنندگان صحیح است.

این کارشناسان البته این نشت را چندان نمی‌دانند.

 

گفته می‌شود بسیاری از فایل‌های درز کرده در واقع سال‌ها پیش لو رفته بودند، و به نظر می‌رسد که این نشت کلکسیونی از آیتمهای قبلی بوده است.

به عنوان مثال، کد منبع برخی از کامپوننت‌های ویندوز ۱۰ در سال ۲۰۱۷ لو رفته بود، و فایل‌های Xbox و ویندوز NT هم در اوائل سال جاری میلادی فاش شدند.

برخی موارد دیگر حتی از این هم قدیمی‌تر بوده و به بحث‌ها در لیست‌های پستی و فروم‌های اوائل دهه ۲۰۱۰ برمی‌گردند.  

 

تنها آیتم‌های جدیدی که به نظر می‌رسد این هفته درز کرده‌اند، سورس کدمربوط به سیستم عامل‌های ویندوز XP، سرور ۲۰۰۳، و ویندوز ۲۰۰۰ هستند.

 

فرد درز دهنده مدعیست که بسیاری از پکیج‌های کد منبع OS حتی توسط دلال‌های داده‌ها ذخیره شده و مبادله شده‌اند.

 
کارشناسان IT به ZDNet گفته‌اند که کد منبع چنین سیستم‌های عاملی هرگز به طور کامل خصوصی و محرمانه نبوده‌اند، بلکه صرفا اختصاصی بوده‌اند.

همچنین آنها بر این باورند که این فایل‌ها از محافل آکادمیک به بیرون راه یافته‌اند.

 

گفتنی است که شرکت مایکروسافت، در گذشته امکان دسترسی به کد منبع سیستم‌های عاملش را برای دولت‌های کشورهای مختلف دنیا(با هدف ممیزی‌های امنیتی)، و برای تیم‌های آکادمیک(با هدف تحقیقات علمی) فراهم آورده بود.

 

نهایتا اینکه این نشت برای عموم تازگی دارد، ولی برای محققان و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار اینطور نیست.

 

همچنین، برخی مسائل درباره نشت این هفته وجود دارد، که به باور خیلی‌ها صرفا یک ترفند است.

به باور این افراد، این نشت در ۴chan انجام شده که یک پاتوق QAnon است که یک گروه راست افراطی است که نظریه‌های توهم توطئه بی‌معنی را به اشتراک می‌گذارد.

فایل تورنت لو رفته همراه با مجموعه‌ای از ویدئوها بود که نظریه‌های مختلف توهم توطئه بیل گیتس را نشان می‌دادند، چیزی که با دستورکار جنون‌آمیز QAnon همخوانی دارد.

  

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار تکنولوژی و فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن