رولزرویس در پی آزمایش سریع‌ترین هواپیمای برقی

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز

رسانه تک تایمز – این هواپیما «پرنده یونی» (ionbird) نام دارد و قرار است از یک موتور الکتریکی با قدرت ۵۰۰ اسب بخار نیرو دریافت کند. گفته شده که هواپیمای برقی رولزرویس حدود ۴۸۰ کیلومتر در ساعت سرعت خواهد داشت.

 

در حال حاضر رکورد سرعت پرواز با هواپیمای برقی در دست یک مدل با نام اکسترا ۳۳۰LE بوده که بیشترین سرعت آن معادل ۳۴۲ کیلومتر بر ساعت ثبت شده است. قرار است این رکورد توسط هواپیمای الکتریکی جدید طراحی شده توسط شرکت رولزرویس به چالش کشیده شود.

رولزرویس

رکورددار فعلی یعنی مدل اکسترا ۳۳۰ ال ای، نمونه‌ای بازنگری شده از هواپیمای آئروباتیک EA-300 است که زمان طراحی اولیه آن به اواخر دهه هشتاد میلادی بازمی‌گردد. ورژن الکتریکی این هواپیما از دو موتور ساخت زیمنس با توان خروجی ۳۴۸ اسب بخار و نهایت گشتاور ۱۰۰۰نیوتن متر، قوای محرکه مورد نیاز خود را دریافت می‌کند. همانطور که اشاره شد، شرکت رولز رویس قرار است با یک هواپیمای خاص به نام پرنده یونی رکورد سرعت پرواز با هواپیمای الکتریکی را به چالش بکشد. هواپیمای ساخت رولزرویس ۵۰۰ اسب بخار قدرت داشته و سرعت آن به بیش از ۴۸۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

پرنده یونی تاکنون به صورت رسمی به پرواز درنیامده اما اخیرا تست‌های زمینی آن با موفقیت انجام شده است. همچنین رولزرویس هنوز تاریخ اولین پرواز پرنده یونی خود را اعلام نکرده است. البته مسئله‌ای که هواپیماهای الکتریکی را تا بحال از حضور گسترده در زمینه حمل و نقل مسافر و بار باز نگه داشته سرعت آنها نیست، بلکه رنج حرکتی این هواپیماهای مجهز به موتور برقی است.

از این لحاظ محصول شرکت رولزرویس بردی در حدود ۳۲۰ کیلومتر را ارائه می‌دهد که چندان چشمگیر نیست اما در عین حال یکی از بیشترین بردهای هواپیماهای الکتریکی در مقایسه با مدل‌های موجود است. به عنوان مثال مدل ۳۳۰ ال ای اکسترا تنها می‌تواند حدود ۲۰ دقیقه به پرواز درآید؛ بنابراین گستره حرکتی آن با یک مرتبه شارژ بسیار کمتر از پرنده یونی رولزرویس خواهد بود.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار تکنولوژی مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن