کالیفرنیا فروش خودروهای گازوئیلی و بنزینی تا سال ۲۰۳۵ را ممنوع می‌کند

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،
بر اساس قانون جدید وضع‌شده توسط مقامات دولتی ایالت کالیفرنیا، فروش خودروهای صفرکیلومتر گازوئیلی و بنزینی از سال ۲۰۳۵ در این ایالت ممنوع می‌شود.
 
به گزارش تک تایمز و به نقل از  engadget، با افزایش نگرانی‌های کالیفرنیا در رابطه با آتش‌سوزی‌های جنگلی کشنده و مجرب،  گوین نیوسام به‌عنوان فرماندار کالیفرنیا دستور اجرایی جدیدی را اعمال کرده است که فروش خودروهای گازوئیلی و دیزلی را از  سال ۲۰۳۵ ممنوع می‌کند و البته تولید گازهای گلخانه‌ای هر خودرویی که اهالی این ایالت خریداری می‌کنند نیز می‌بایست صفر باشد.
 
نیوسام در کنفرانس خبری خود بیان کرد که:« این مؤثرترین قدمی است که دولت ما می‌تواند برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی بردارد. برای چند دهه ما به خودروها اجازه دادیم که هوایی که کودکان و خانواده‌مان تنفس می‌کنند را آلوده کنند. شما لایق داشتن خودرویی هستید که منجر به آسم کودکتان نشود. خودروهای ما نباید آتش‌های جنگلی را بدتر کرده و روزهای آلوده را بیشتر کنند. خودروها نباید یخچال‌های طبیعی را ذوب کرده یا سطح آب دریاها را به حدی بالا ببرند که سواحل و خطوط ساحلی گران‌قدر ما را تهدید کنند.»
 
 
 
البته شهروندان کالیفرنیا از بابت این قانون اجرایی نگران نیستند زیرا خودروهای حال حاضر آن‌ها شامل این قانون نمی‌شود. بر اساس این دستور داشتن، خریدوفروش و استفاده از خودروهای احتراقی موجود هنوز در درون این ایالت محبوب آمریکا کاملا قانونی است .
 
قوانین جدید تنها شامل خرید خودروهای نو می‌شوند. هیئت منابع هوایی کالیفرنیا قرار است تا قوانینی را تعیین کند که این خودروهای سنگین و نیمه سنگین نیز تا سال ۲۰۴۵ نیز به این قانون اضافه شوند. دولت نیوسام اعلام کرده است که حمل‌ونقل موجب تولید نیمی از گازهای گلخانه‌ای این ایالت است و تخمین زده است که این قوانین جدید انتشار گازهای یاد شده را تا ۳۵ درصد کاهش می‌دهد.
 
این اقدام در نوع خود برای یک ایالت آمریکایی جدید است اما ایده آن چندان منحصربه‌فرد نیست. چندین کشور از قبیل انگلستان، آلمان و هندوستان قانون از رده خارج کردن خودروهای بنزینی تا سال ۲۰۳۰ را به تصویب رسانده است. البته کشورهای کانادا و فرانسه تصمیم دارند تا این هدف را تا سال ۲۰۴۰ اجرایی کنند.
  بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار تکنولوژی و فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن