رشد فروش ۳۹ درصدی رایانه‌های مک در سه‌ماهه‌ی سوم سال و صدر نشینی اچ‌پی در فروش

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

طبق آمار شرکت تحقیقاتی Strategy Analytics، اپل جایگاه خود را در بازار جهانی لپ‌تاپ‌ها حفظ کرده و روند رشد فروش را در سه‌ماهه‌ی سوم سال ۲۰۲۰ ادامه داده است؛ به‌طوری‌که به‌علت همه‌گیری ویروس کرونا و به‌تبع آن افزایش دورکاری و تقاضا برای خرید لپ‌تاپ، فروش آن درمقایسه‌با سال گذشته رشد ۳۹ درصدی را ثبت کرده است.

آمار فروش جهانی لپ‌تاپ در سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۲۰

براساس داده‌های جدید این شرکت تحقیقاتی، بخش لپ‌تاپ‌های اپل در سه‌ماهه‌ی سوم سال جاری با ۳۹ درصد رشد، جایگاه خود را به‌عنوان چهارمین تولیدکننده‌ی برتر لپ‌تاپ‌های جهان حفظ کرده و از ماه جولای (تیر) تا سپتامبر (شهریور) درمجموع شش میلیون دستگاه رایانه‌ی مک فروخته است. این رشد و عملکرد موفق مطابق با روند جهانی فروش لپ‌تاپ‌ها رخ داده است. به‌گفته‌ی Strategy Analytics، پنج تولیدکننده‌ی برتر لپ‌تاپ در سطح جهان رشد کلی و سالانه‌ی ۳۴ درصدی را تجربه کرده‌اند.

شرکت HP در سه‌ماهه‌ی سوم با ۴۳ درصد افزایش رشد فروش درمقایسه‌با سال گذشته، بیشترین نرخ رشد را بین پنج تولید‌کننده برتر ازآنِ خود کرده و به‌واسطه‌ی آن توانسته است رقیب دیرینه‌ی خود، یعنی لنوو را کنار بزند و به پرفروش‌ترین برند لپ‌تاپ‌های جهان تبدیل شود. ناگفته نماند لنوو، دل، اپل و ایسر نیز به‌ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

آمار فروش جهانی لپ‌تاپ در سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۲۰

کوپرتینویی‌ها در سه‌ماهه‌ی منتهی به سپتامبر توانسته‌اند ۹٫۷ درصد از کل سهم بازار لپ‌تاپ‌ها را به‌دست آورند؛ درحالی‌که این میزان در سال گذشته ۹٫۳ تخمین زده شده بود. اچ‌پی و لنوو نیز هر دو با دراختیارداشتن ۲۳٫۶ درصد از سهم بازار جهانی به‌صورت مشترک در جایگاه نخست قرار گرفته‌اند؛ درحالی‌که شرکت دل با سهم ۱۳٫۷ درصدی، خود را بالاتر از اپل در جایگاه دوم می‌بیند. درنهایت، اچ‌پی حدود ۱۴٫۷ میلیون، لنوو ۱۴٫۶ میلیون، دل ۸٫۵ میلیون و ایسر ۴٫۹ میلیون دستگاه لپ‌تاپ را راهی بازارهای جهانی کرده‌اند.

همان‌طورکه گفته‌شد، این رشد فروش در سه‌ماهه‌ی سوم عمدتا تحت‌تأثیر همه‌گیری ویروس کرونا و به‌تبع روند جدید آموزشی و کار از خانه اتفاق افتاده است. در طول این دوره، فروشندگان درواقع به‌دلیل تقاضای بسیار زیاد بازار با مشکلات عرضه و زنجیره‌ی تأمین محصولات مواجه شدند و در مواقعی نمی‌توانستند به این حجم از تقاضا پاسخ دهند.

گفتنی است تأمین محصولات همچنان یکی از نگرانی‌های اساسی خواهد بود؛ زیرا انتظار می‌رود که تقاضا همچنان افزایش یابد و مصرف‌کنندگان قبل از فصل تعطیلات، خریدهای خود را آغاز کنند تا برای آموزش یا کار در خانه آماده شوند.

اپل در گزارش‌ مالی ۲۹ اکتبر (هشتم آبان)، درآمد ۹ میلیارد دلاری رایانه‌های مک در سه‌ماهه‌ی متنهی به سپتامبر را گزارش داده بود که از رشد ۲۹ درصدی درآمدی آن درمقایسه‌با بازه‌ی زمانی مشابه سال گذشته حکایت می‌کرد. مدیرعامل اپل، تیم کوک، اذعان کرد که این شرکت در محصولاتش، از‌جمله در بخش مک‌ها، با محدودیت‌های زنجیره‌‌ی تأمین مواجه است.

ناگفته‌ نماند محموله‌ی جدید رایانه‌های مک مبتنی‌بر پردازنده‌ی M1 در سه محصول جدید، یعنی مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی ۱۲۹۹ دلاری و مک‌بوک ایر ۱۳ اینچی ۹۹۹ دلاری و مک مینی ۶۹۹ دلاری، شانزدهم نوامبر (بیست‌‌و‌ششم آبان) عرضه خواهد شد.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن