حراج واقعی! برای دریافت کتاب الکترونیکی رایگان با 25 دستور العمل برتر ما.

اپل و اینتل در آستانه پایان شراکت

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

تحلیل‌های انجام‌شده خبر از آن دارد که اگرچه پایان شراکت اینتل و اپل نزدیک است اما وقع این امر تأثیر چندانی بر کسب‌وکار این دو شرکت نخواهد گذاشت.

 

به گزارش تک تایمز و به نقل از  cnet، پردازنده شخصی‌ساز M1 اپل و برخورداری مک‌بوک ایر، مک‌بوک پرو و مک‌بوک مینی‌های جدید از این پردازنده، برای کمپانی اینتل خطری جدی به حساب می‌آید. فرایند جدایی این دو شرکت از یکدیگر حدودا دو سال به طول خواهد انجامید و در طی این مدت اپل رفته‌رفته وابستگی خود به این تراشه ساز محبوب را کم خواهد کرد.

 

البته کمپانی اینتل مزایا و گزینه‌هایی را در بازار کامپیوترها در اختیار دارد که موجب می‌شود تهدید از دست دادن اپل برای این کمپانی چندان مشکل‌آفرین نباشد. کامپیوتر سازان دیگر نمی‌توانند به‌آسانی اپل از اینتل جدا شوند و به‌صورت مستقل فعالیت کنند. اینتل هنوز هم درزمینهٔ تراشه‌هایی که از M1 قوی‌تر هستند، از اپل بسیار جلوتر است و سرمایه این شرکت به حدی زیاد است که می‌تواند به‌راحتی از این مشکل عبور کرده و همچنان در مسیر پیشرفت قرار بگیرد.

بااین‌حال نمی‌توان گفت که این جدایی برای اینتل چندان راحت خواهد بود. اگرچه مک‌بوک‌ها تنها 8.5 درصد از بازار کامپیوترهای جهان را در دست دارند اما هنوز به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین کمپانی‌های فناوری جهان شناخته می‌شود. مدل‌های مک‌بوک ایر هنوز راهبر ترند لپ‌تاپ‌های نازک اما مفید جهان هستند و مدل‌های مک‌بوک ایر هنوز نزد برنامه نویسان از محبوبیت بالایی برخوردار است. به‌این‌ترتیب مسلم است که از دست دادن چنین بازاری برای اینتل آسان نخواهد بود.

 

 


 

از دست دادن تجارت با اپل برای اینتل مشکل‌ساز خواهد شد و پیر فراگو به‌عنوان تحلیل‌گر New Street Research دراین‌باره تخمین زده است که اگرچه 4 تا 5 درصد از درآمد اینتل از تجارت با اپل است اما هنوز این میزان برای این شرکت رقم کمی نیست و باید برای آن جایگزینی پیدا کند.

 

اینتل به‌تازگی اعلام کرده است که بی‌وقفه روی ساخت تراشه‌های برتر متمرکز شده است. این کمپانی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما از رقابت استقبال می‌کنیم زیرا این باعث پیشرفت ما می‌شود. ما معتقدیم که نوآوری‌های زیادی وجود دارد که فقط اینتل می‌تواند آن‌ها را انجام بدهد» ازجمله این نوآوری‌ها می‌توان به تهیه تراشه‌هایی که دامنه کامل قیمت رایانه‌های شخصی را شامل می‌شوند و می‌توانند نرم‌افزارهای قدیمی را که هنوز در مشاغل رایج است اجرا کنند، اشاره کرد.

 

این کمپانی همچنین اولین نمونه تراشه‌های کامپیوتری Alder Lake خود را برای سال 2021 تولید کرده است و در برنامه‌های خود برای سال‌های آتی نیز برنامه‌ریزی‌های دقیقی دارد. این کمپانی اعلام کرده است که از برتری محصولات خود در سال 2023 اطمینان دارد. به‌این‌ترتیب این کمپانی حتی پس از جدایی از اپل نیز در مسیر پیشرفت قرار خواهد داشت.

 

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار تکنولوژی و فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر