حراج واقعی! برای دریافت کتاب الکترونیکی رایگان با 25 دستور العمل برتر ما.

آموزش : چگونه پسورد امن انتخاب کنیم؟

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،


همه ما اطلاعات حساس زیادی را در حساب‌های آنلاین خود ذخیره کرده‌ایم که می‌خواهیم ایمنی آن‌ها را حفظ کنیم، شامل اطلاعات بانکی، پیام‌های خصوصی یا اطلاعاتی درباره زندگی شخصی مان. اما متأسفانه ، مجرمان سایبری به‌طور فزاینده‌ای از روش‌های پیچیده هک کردن حساب‌ها استفاده می‌کنند.

برای محافظت از داده‌های آنلاین و ایمن‌سازی حساب‌های خود چه‌کاری می‌توانید انجام دهید؟ خوب، ایجاد یک رمز عبور واقعاً قوی می بایست مدنظر قرار گیرد. انتخاب رمز عبوری که شخص دیگری قادر به حدس زدن آن نخواهد بود.

روش‌های زیادی برای ایجاد رمزهای عبور قوی وجود دارد که فراموش نخواهید کرد. در اینجا، شما را با نکات و ترفندهایی درزمینهٔ انتخاب و تنظیم گذرواژه‌های ایمن برای حساب‌های آنلاین آشنا خواهیم کرد. و ما برخی از روش‌های پیشنهادی  خود را برای ایمن نگه‌داشتن گذرواژه‌های شما و روش‌هایی برای اطمینان از اینکه دیگر لازم نیست  لینک “رمز فراموش‌شده” را فشار دهید، به اشتراک خواهیم گذاشت.

رمز طولانی یک رمز عبور قوی است

وقتی صحبت از امنیت رمز عبور می‌شود، طول واقعاً مهم است. توصیه می‌کنیم رمز عبوری را انتخاب کنید که حداقل 12 کاراکتر داشته باشد، حتی اگر می‌توانید طولانی‌تر باشد.

هر نماد اضافی در یک رمز عبور به‌طور تصاعدی تعداد ترکیبات ممکن را افزایش می‌دهد. با این فرض که از عبارات رایج استفاده نمی‌کنید، رمزهای عبور با طول مشخص اساساً غیرقابل‌کنترل می‌شوند.

گذرواژه قوی واضح نیست

گذرواژه خوب باید چیزی باشد که حدس زدن یا شکستن آن برای شخص دیگری واقعاً دشوار باشد ، بنابراین به دنبال هیچ‌چیز واقعاً عمومی مانند «گذرواژه» یا «12345» نباشید. دو گزینه اخیر همچنان از محبوب‌ترین‌ها در جهان هستند و همچنین از کمترین کاربردها هستند!

گذرواژه‌های خوب نمی‌توانند شامل مسیرهای به‌یادماندنی صفحه‌کلید باشند

از مسیرهای صفحه‌کلید متوالی مانند “qwerty” استفاده نکنید و اگر هیچ تلاشی  برای گذرواژه خوب نکردید، به‌احتمال‌زیاد هکرها برای شکستن آن به تلاش زیادی احتیاج ندارند.

رمز عبور قوی، اطلاعات شخصی نیست

این واقعاً مهم است که از هیچ‌چیز شخصی مانند نام مستعار ، تاریخ تولد یا نام حیوان خانگی خود برای رمز استفاده نکنید. این اطلاعاتی است که به‌راحتی با مشاهده رسانه‌های اجتماعی شما، یافتن پروفایل کار آنلاین یا حتی فقط با گوش دادن به مکالمه‌ای که با شخص دیگری برقرار می‌کنید، می‌تواند رمز شما را فاش کند.

 

رمز خوب باید منحصربه‌فرد باشد

پس از ایجاد گذرواژه قوی، ممکن است وسوسه شوید که از آن گذرواژه برای همه حساب‌های آنلاین خود استفاده کنید. اما اگر این کار را انجام دهید، در برابر حملات متعدد آسیب‌پذیرترمی شود.

و اگر یک هکر موفق به کشف رمز ورود شما شود، پس‌ازآن قادر خواهد بود به هر حسابی که از آن رمز عبور استفاده می‌کنید وارد شود، که ممکن است شامل ایمیل‌های شما، رسانه‌های اجتماعی و حساب‌های کار شما باشد.

بسیاری از افراد از رمز عبور مشابه برای همه موارد استفاده می‌کنند زیرابه خاطر سپردن آن آسان‌تر است. اما نگران نباشید زیرا ما نکات و نکات زیادی در اختیار شما قرار داده‌ایم که به شما کمک می‌کند چندین رمز عبور را کمی پایین‌تر مدیریت کنید.

از رمزهای عبور گذشته خودداری کنید

همچنین بسیار مهم است که اطمینان حاصل کنید که گذرواژه‌های سابق خود را دوباره به کار نمی‌گیرید، به‌خصوص اگر آن‌ها قبلاً هک شده باشند. این ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما پس از استفاده از رمز عبور، نباید از آن استفاده مجدد کنید، بهتر است یک مورد جدید ارائه دهید. به‌خصوص اگر درگذشته با هک کردن رمز عبور مشکلی داشته باشید.

نمادهایی که می‌توانید در رمزهای عبور استفاده کنید

اگرچه استفاده از نویسه‌های خاص در رمزهای عبور خود واقعاً روش خوبی برای ایمن‌سازی بیشتر آن‌هاست، اما همه حساب‌های آنلاین به شما امکان استفاده از هر نمادی را که دوست دارید، نمی‌دهند. اما بیشتر به شما امکان می‌دهد از موارد زیر استفاده کنید:

​نمونه‌هایی از رمزهای عبور خوب

بنابراین برای یادآوری، یک گذرواژه باید حداقل 12 کاراکتر داشته باشد (در حالت ایده آل ، حتی 15 حرف) و باید از یک مجموعه به‌ظاهر تصادفی از حروف بزرگ و کوچک، اعداد و نویسه‌های خاص مانند علائم نگارشی تشکیل‌شده باشد.

نکاتی برای ایجاد رمز عبور خوب

خوشبختانه موارد زیادی وجود دارد که می‌توانید برای ایجاد رمزهای عبور منحصربه‌فرد و قوی برای هر یک از حساب‌های آنلاین خود انجام دهید. در اینجا نکات مهم ما در مورد نحوه راه‌اندازی یک رمز عبور خوب آورده شده است:

به‌جای رمز عبور ، عبارت عبور را انتخاب کنید

عبارات رمز عبور بسیار امن‌تر از رمزهای عبور هستند زیرا معمولاً طولانی‌تر هستند و حدس زدن آن‌ها را مجبور به‌سختی می‌کند. بنابراین به‌جای انتخاب کلمه، عبارتی را انتخاب کنید و اولین حروف، اعداد و علائم نگارشی را از آن عبارت بگیرید تا ترکیبی از صفحات به‌ظاهر تصادفی ایجاد شود. حتی می‌توانید حرف اول کلمه را با عدد یا علامت جایگزین کنید تا امنیت آن بیشتر شود. 

 

از احراز هویت دوعاملی استفاده کنید

حتی اگر شخصی موفق به سرقت رمز ورود شما شود، با افزودن یک‌لایه امنیتی اضافی با احراز هویت دوعاملی (2FA) ، همچنان می‌توانید از دسترسی وی به‌حساب شما جلوگیری کنید. این بدان معناست که هرکسی که بخواهد به‌حساب شما وارد شود باید پس از گذرواژه صحیح، اطلاعات دوم را وارد کند. این معمولاً یک کد یک‌بارمصرف است که مستقیماً برای شما ارسال می‌شود.

ما متوجه شده‌ایم که استفاده از یک برنامه احراز هویت دوعاملی بسیار ایمن‌تر است ، زیرا ره‌گیری آن‌ها بسیار پیچیده‌تر است. 

رمزهای ورود خود را در تلفن، رایانه لوحی یا رایانه شخصی خود ذخیره نکنید

این ممکن است واضح به نظر برسد اما شما باید از ذخیره رمزهای عبور خود در یک سند، ایمیل، یادداشت آنلاین یا هر چیز دیگری که ممکن است هک شود، خودداری کنید.

گذرواژه خود را وارد نکنید

نکته آخر اینکه خصوصی نگه‌داشتن رمزهای عبور بسیار مهم است. حتی اگر کاملاً به شخصی که رمز عبور خود را به او می‌دهید اعتماد داشته باشید، ارسال رمز عبور از طریق پیام متنی یا ایمیل در صورت ره‌گیری خطرناک است. حتی اگر تمام‌کاری که می‌کنید این است که آن را از طریق تلفن می‌خوانید یا آن را برای شخصی که در کنارتان نشسته است هجی می‌کنید ، ممکن است کسی باشد که به او گوش‌داده و یادداشت می‌کند.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار تکنولوژی و فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر