امکان تغییر معماری نسل ۱۱ پردازنده‌های اینتل

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،
از افشاگری‌های به دست آمده چنین بر ‌می‌آید که تمامی تراشه‌های نسل ۱۱ اینتل برپایه معماری جدید اینتل ساخته نشوند و نسخه‌های متفاوت این پردازنده ها معماری‌های متفاوتی داشته باشد.
 
به گزارش تک تایمز و به نقل از  techradar، گزارش‌های معتبری که از اینتل درز شده است حاکی از آن است که خط تولید نسل ۱۱ پردازنده‌های اینتل بر اساس معماری تراشه‌های Comet Lake خواهد بود.
 
گزارش‌های به دست آمده حاکی از آن است که خط تولید تراشه‌های نسل ۱۱ اینتل که در کنفرانس CES ماه آینده رونمایی ‌می‌شوند دارای پردازنده‌های بالا رده با معماری مبتنی بر تراشه‌های Rocket Lake-S و پردازنده‌های پایین رده با معماری مبتنی بر پردازنده‌های Comet Lake-S هستند.
 
در این گزارش آمده است که خط تولید نسل ۱۱ تراشه‌های Core  اینتل برای پردازنده‌های خود از قبیل i5، i7 و i9 از معماری Rocket Lake-S استفاده ‌می‌کند و این در جالی است که نسخه به روز شده معماری Comet Lake-S برای تراشه‌های Core i3، Pentium و Celeron مورد استفاده قرار ‌می‌گیرد.
 

این تغییرات به معنای آن است که معماری هسته Cypress Cove و گرافیک Xe-LP که به تازگی ایجاد شده اند، برای نسل ۱۱ تراشه‌های Core اینتل مورد استفاده قرار نخواهند گرفت. تراشه‌های i5، i7 و i9 از هر دو فناوری استفاده ‌می‌کنند اما تراشه‌های پایین رده تر مبتنی بر همان معماری پردازنده‌های Skylake است که اینتل از سال ۲۰۱۶ به کار گرفته است.
 
در پایان گفته ‌می‌شود سری ۱۱ تراشه‌های Core i9 اینتل از سری ۱۱۹۰۰K ، ۱۱۹۰۰ و ۱۱۹۰۰T  تشکیل شده است. علاوه بر این نتایج بنچمارک افشا شده از تراشه i9-11900 و i9-11900K حاکی از آن است که اینتل به قول خود عمل کرده است و IPC  این پردازنده ها دو رقمی شده است. علاوه بر این پردازنده‌های مذکور در حالت تک هسته ای نسبت به نسخه‌های ۱۰۹۰۰ و ۱۰۹۰۰K بهبودی ۱۲ درصدی داشته اند.
 
در جال دیگر آمده است که نسل یازدهم تراشه‌های سری Core i7 شامل مدل‌های ۱۱۷۰۰K، ۱۱۷۰۰ و ۱۱۷۰۰T هستند که تمامی آنها دارای ۸ هسته، ۱۶ رشته و ۱۶ مگابایت کش هستند. همچنین نسخه Core i5 از سه مدل ۱۱۶۰۰ دو مدل ۱۱۵۰۰ و ۱۱۴۰۰ تشکیل شده است که تمامی این پردازنده ها دارای ۶ هسته، ۱۲ رشته و ۱۲ مگابایت کش هستند.
  بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار تکنولوژی و فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن