سوءاستفاده از اطلاعات شخصی کاربران به دلیل سهل‌انگاری حفظ حریم خصوصی

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،


رئیس پلیس فتا استان همدان گفت: اغلب کاربران شبکه‌های اجتماعی به طور ناخواسته بخشی از اطلاعات شخصی خود را به‌ راحتی در اختیار افراد ناشناس قرار می‌دهند و این امر باعث سوءاستفاده و نقض حریم خصوصی آنها می‌شود.

به گزارش تک تایمز از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، سرهنگ فیروز سرخوش‌نهاد رئیس پلیس فتا استان همدان گفت: نقض حریم خصوصی کاربران در فضای مجازی بیش از آن‌که به مهارت و حرفه‌ای بودن مجرمان سایبری بستگی داشته باشد در نگاه اول به خود کاربران بستگی دارد زیرا آنها اولین اشخاصی هستند که با انتشار اطلاعات مهم و خصوصی، زمینه نقض حریم خصوصی خود را فراهم می‌کنند.

وی افزود: فقدان اطلاعات کافی در رابطه با استفاده از فضای مجازی و عدم دقت در حفاظت از اطلاعات شخصی از جمله مهمترین دلایل سوءاستفاده از حریم خصوصی کاربران در فضای مجازی می‌باشد، لذا افراد بایستی برای حفظ حریم خصوصی خود به نکات و راهکارهای امنیتی در استفاده از فضای مجازی توجه بیشتری داشته باشند.

این مقام انتظامی ادامه داد: دسترسی غیرمجاز به داده‌ها، شنود غیرمجاز محتوای در حال انتقال، نقض تدابیر امنیتی در سیستم‌های رایانه‌ای، حذف داده‌های دیگران، هتک حثیت از طریق انتشار صوت، فیلم و عکس از جمله مهمترین مصادیق نقض حریم خصوصی در فضای مجازی می‌باشد که ناقضان حریم خصوصی به دلایلی نظیر حسادت، عصبانیت، تفریح و سرگرمی و عدم توجه به اصول اخلاقی خود را مجاز به ورود به حریم خصوصی دیگران دانسته و خسارات جبران ناپذیری را به حیثیت افراد وارد می‌کنند.

سرهنگ سرخوش‌نهاد به هموطنان توصیه کرد: از بارگذاری اطلاعات شخصی در پروفایل حساب‌های کاربری در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی جدا خودداری کنند و به درخواست کاربرانی که نمی‌شناسند، پاسخ ندهند و تحت هیچ عنوان اطلاعات شخصی و مالی خود را برای کاربران ناشناس ارسال نکنند، همچنین با انتخاب گذرواژه‌ها، به‌روز بودن و معتبر بودن آنتی‌ویروس‌ها و سیستم‌عامل رایانه، رمزگذاری کردن اطلاعات ذخیره شده در سیستم‌ها از سوءاستفاده از اطلاعات شخصی پیشگیری کنند.

رئیس پلیس فتا استان همدان گفت: پلیس فتا به صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به شهروندان بوده و کاربران می‌توانند در صورت مواجهه با هرگونه موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری با ما در میان بگذارند.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار تکنولوژی و فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن