انتخاب QNED به‌عنوان نام تلویزیون جدید ال جی همچون QLED سامسونگ فریبنده است

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

شرکت‌های بزرگ حوزه‌های فناوری سال‌ها است که با یکدیگر مشغول رقابت هستند؛ اما برخی شرکت‌ها نظیر ال‌جی و سامسونگ در صنعت‌های مختلف ورود کرده‌اند و رقیب یکدیگر محسوب می‌شوند. ال‌جی و سامسونگ محصولاتی از قبیل لوازم خانگی، گوشی‌ هوشمند و حتی لپ تاپ و تلویزیون هوشمند دارند و در بازار مشغول رقابت با هم‌اند.

در زمینه‌ی تلویزیون‌ هوشمند، دو شرکت ال‌جی و سامسونگ همواره به‌شکل صریح گفته‌اند که محصولی بهتر از رقیب‌ دارند. این دو شرکت همچنین گاهی اوقات نامی گمراه‌کننده برای محصولات‌شان انتخاب می‌کنند.

یکی از اتفاقاتی که در صنعت تلویزیون رخ داد، استفاده‌ی سامسونگ از عبارت QLED برای توصیف تلویزیون‌های مبتنی بر فناوری کوانتوم دات (Quantum Dot) بود. همین موضوع باعث شد ال‌جی احساس کند کاربران فکر می‌کنند QLED بیانگر نمایشگر کوانتوم دات است که واحدهای ساطع‌کننده‌ی نور دارد؛ اما واقعیت این است که سامسونگ در تلویزیون‌های QLED از سیستم نور پس‌زمینه‌ی LED بهبودیافته با کوانتوم دات بهره می‌گیرد. از نگاه ال‌جی، این موضوع مشکل‌ساز است؛ زیرا این نام به دنیا می‌گفت تلویزیون‌های OLED این شرکت تنها تلویزیون‌های دنیا هستند که از نمایشگر دارای واحدهای ساطع‌کننده‌ی نور بهره می‌گیرند. 

ال‌جی همچون سامسونگ در پی استفاده از عبارت فریبنده برای تلویزیون‌هایش است

در همین راستا ال‌جی و سامسونگ با انتشار یک سری ویدئوی تبلیغاتی تلاش کردند از محصولات خودشان دفاع کنند. این تبلیغات عموما به محصولات شرکت رقیب حمله می‌کردند. اوضاع به‌حدی بد بود که کمیسیون تجارت عادلانه‌ی کره‌ی جنوبی دست به کار شد تا سامسونگ و ال‌جی نهایتا تصمیم بگیرند که حمله به یکدیگر در تبلیغات را متوقف کنند.

با همه‌ی این‌ها به نظر می‌رسد ال‌جی تصمیم گرفته است استراتژی جدیدی در پیش بگیرد. تحلیلگر دیجیتال ترندز می‌نویسد، ال‌جی اعتقاد دارد «اگر نمی‌توانید رقیب‌هایتان را شکست دهید، باید به آن‌ها ملحق شوید.» به همین دلیل چ ال‌جی در خبری غیر منتظره از رونمایی نسل جدید تلویزیون‌های مینی LED خود با نام خانواده‌ی QNED Mini LED TV خبر داد.

ال‌جی پیش‌تر به‌دفعات از سامسونگ به خاطر انتخاب نام QLED و گمراه‌کننده بودن این نام انتقاد کرده بود؛ اما اکنون سیاستی مشابه در پیش گرفته است. 

سیاست نام‌گذاری

دنیای فناوری پر از کلمات اختصاری است و فهمیدن تمامی آن‌ها کار راحتی محسوب نمی‌شود. به‌طور معمول یک سری عبارت اختصاری ویژه وجود دارند که معنایشان در گذر زمان دست‌خوش تغییر نمی‌شود. همین موضوع باعث می‌شود محصولات مختلف را به شکلی درست با یکدیگر مقایسه کنیم. برای مثال اگر سونی و بوز بگویند هدفون‌شان دارای فناوری ANC است، می‌دانیم هردوی آن‌ها به فناوری «حذف نویز فعال» (Active Noise Cancellation) اشاره می‌کنند. با دانستن این موضوع، سؤال اصلی در ذهن ما ایجاد می‌شود: کدام هدفون ANC بهتری دارد؟

همین موضوع را باید بتوان به دنیای تلویزیون‌ هوشمند تعمیم داد. اکنون که ال‌جی، ویزیو (Vizio)، سونی و فیلیپس فرایند تولید تلویزیون‌ مبتنی بر فناوری OLED را آغاز کرده‌اند، نباید هیچ شک و شبهه‌ای درباره‌ی معنای واقعی OLED وجود داشته باشد؛ حتی درصورتی‌که تلویزیون‌های OLED شرکت‌های مختلف از لحاظ کیفیت تصویر خروجی تفاوت‌هایی محسوس با یکدیگر داشته باشند. در واقع آنچه به آن اهمیت می‌دهیم، OLED بودن تلویزیون‌ است. 

با همه‌ی این‌ها استفاده‌ی ال‌جی از عبارت QNED باعث ایجاد سردرگمی زیادی می‌شود. دلیل اصلی این است که پیش‌تر تعریفی برای عبارت QNED ارائه شده؛ اما وقتی ال‌جی از QNED استفاده می‌کند، به‌طور کامل به معنای اصلی عبارت QNED وفادار نیست. 

QNED چیست

تا پیش از رونمایی سری جدید تلویزیون‌های مینی LED ال‌جی، QNED مخفف عبارت Quantum Nano Emitting Diodes به معنای «دیودهای نورده نانوی کوانتومی» بود. QNED فناوری نسل بعد برای نمایشگرها محسوب می‌شود که می‌تواند از لحاظ تئوری تمامی مزایای فناوری‌های OLED و QLED را در نمایشگری واحد ارائه دهد. QNED برای دستیابی به این هدف، سراغ استفاده از LED در ابعاد نانو به‌عنوان منبع نور می‌رود.

خودرو مک لارن مشکی روی تلویزیون ال جی 55UH65200

اگر تلویزیون‌های QNED Mini LED ال‌جی واقعا از LED در ابعاد نانو استفاده می‌کردند، شاهد اتفاقی بسیار مهم در صنعت تلویزیون بودیم؛ اما تلویزیون‌های جدید ال‌جی از LED نانو استفاده نمی‌کنند.

ال‌جی تاکنون نگفته QNED در نام تلویزیون‌های جدیدش مخفف چه عبارتی است؛ اما می‌دانیم که قطعا کلمه‌ی Nano در عبارت نهایی یافت نمی‌شود. احتمالا حرف Q در QNED ال‌جی به فناوری کوانتوم دات و حرف N به فناوری نانوسل (NanoCell) این شرکت برای نمایشگرهای LCD اشاره می‌کند. ازطغرفی فعلا نمی‌توانیم حدس بزنیم که ED در QNED مخفف چیست.

استراتژی پیش‌گیرانه

سؤالی که پیش می‌آید این است که شرکتی مثل ال‌جی چرا باید عمدا از عبارتی برای توصیف محصولات جدیدش استفاده کند که پیش‌تر تعریف مشخصی برای آن ارائه شده است؟ آن هم در شرایطی که عبارتِ استفاده‌شده برای تلویزیون‌های ال‌جی، در معنای واقعی به کار نمی‌رود.

موردی که قطعا تأثیر مهمی روی تصمیم نهایی ال‌جی گذاشته، بازاریابی و تمایل ال‌جی به استفاده از کلمات جدید است. در شرایط امروز، تنها ال‌جی است که تلویزیون QNED می‌سازد؛ همین موضوع باعث می‌شود بسیاری از کاربران بدون توجه به مفهوم اصلی QNED، سراغ خرید محصولات جدید ال‌جی بروند.

سامسونگ روی تلویزیون‌ QNED واقعی کار می‌کند

بااین‌حال دلیل دیگری نیز می‌توان برای تصمیم ال‌جی مطرح کرد. آن‌طور که گزارش‌های اخیر می‌گویند، سامسونگ از مدتی پیش در سکوت خبری کار روی تلویزیون‌ QNED واقعی را آغاز کرده است؛ یعنی تلویزیونی که از LED نانو استفاده می‌کند. احتمالا تا حداقل دو سال دیگر قرار نیست شاهد عرضه‌ی تلویزیون‌ واقعی QNED به بازار باشیم؛ بااین‌حال ال‌جی با استفاده از عبارت QNED در نام نهایی تلویزیون‌هایش (QNED Mini-LED TV) عملا تمام توجهات این حوزه را به خود جلب کرده است تا اعلام کند پیش از سامسونگ توانسته تلویزیون QNED بسازد.

اگر سامسونگ نهایتا موفق به تولید تلویزیون QNED واقعی شود، سخت است تصور کنیم که بخواهد در نام آن‌ها از عبارت QNED استفاده کند. ال‌جی ‌اکنون در حال تولید QNED-هایی است که فناوری کاملا متفاوتی نسبت‌به QNED واقعی دارند. 

ال‌جی می‌تواند بهتر از این‌ عمل کند

نمی‌توانیم ساده‌لوحانه به موضوع بنگریم. همگی به‌خوبی می‌دانیم که صنعت تلویزیون‌ هوشمند بسیار رقابتی و طبیعی است که شرکت‌های بزرگی نظیر ال‌جی و سامسونگ بخواهند همواره دستِ بالاتر را داشته باشند. اما به این موضوع نیز اعتقاد داریم که استراتژی فعلی ال‌جی در بلندمدت جواب نمی‌دهد. شاید ال‌جی در کوتاه‌مدت به دستاوردهای مهمی از طریق تلویزیون‌های QNED خود برسد، اما زمانی‌که QNED واقعی به بازار بیاید، ممکن است ال‌جی دچار مشکل شود.

امروزه مقایسه‌ی فناوری‌هایی مثل OLED و QLED کار ساده‌ای محسوب می‌شود؛ زیرا همه‌ی شرکت‌ها معنای واحدی برای OLED و QLED تعریف کرده‌اند. اما وقتی شرکت‌ها تصمیم به تغییر معنای عبارت‌ها می‌گیرند، کاربران به‌شدت دچار سردرگمی می‌شوند.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن