ناسا به ماموریت کاوشگر InSight خاتمه می دهد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز

رسانه تک تایمز – به گزارش ناسا، کاوشگر InSight توانایی شکافتن سطح مریخ تا عمق ۱۰ فوت را نداشته و به زودی از انجام این ماموریت برکنار می شود. فعالیت اینسایت در زمینه های دیگر همچنان ادامه خواهد داشت.

کاوشگر InSight ناسا در اوایل سال ۲۰۱۹ روانه مریخ شد تا سطح آن را تا عمق ۱۰ فوت شکافته و نمونه هایی از خاک آن را به زمین بازگرداند. حال سازمان اعلام کرده که ترکیب منحصر به فرد سیاره کره سرخ باعث شده تا اینسایت به خوبی از پس این ماموریت برنیاید. ظاهرا این کاوشگر به کمک بازوی رباتیکی خود و البته پس از انجام آزمون و خطاهای بسیار، تنها توانسته تا چند سانتیمتر از سطح مریخ را بشکافد. به همین خاطر ناسا تصمیم گرفته تا پروژه InSight را برای همیشه متوقف کند. آخرین تلاش (ناموفق) کاوشگر برای نفوذ به سطح زیرین مریخ روز شنبه، بیستم دی ماه، صورت گرفت.

پروژه مذکور مزیت هایی را نیز برای سازمان به همراه داشته و نمی توان گفت که زحمت های آنان تماما هدر رفته است. به عنوان مثال، محققان اکنون می دانند که باید استراتژی متفاوتی را برای رسیدن به هدف به کار گیرند. علاوه بر این، قرار شده تا کاوشگر لرزه سنج خود را در خاک مریخ دفن کرده تا دقت اطلاعات ثبت شده از سطح کره افزایش یابد. با اینکه ناسا به ماموریت InSight خاتمه داده، اما این کاوشگر حداقل تا پایان سال ۲۰۲۲ توانایی ماندن در سطح مریخ را داشته و می تواند همچنان به فعالیت خود ادامه دهد.

البته ماموریت های InSight به کندن سطح مریخ ختم نمی شود. این کاوشگر همچنان برای شاسایی جامد یا مایع بودن هسته کره و بررسی داده های آب و هوایی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین پس از فرود مریخ نورد Perseverance، اینسایت وظیفه خواهد داشت تا در احداث اولین شبکه هواشناسی که بشر تا کنون در سیاره دیگری ایجاد کرده، مشارکت نماید.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار تکنولوژی مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن