تئا ۴۵۶ ؛ یک جریان ستاره ای بزرگ در کهکشان راه شیری

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز

رسانه تک تایمز – جریان ستاره ای تئا ۴۵۶ که در کهکشان راه شیری قرار گرفته، شامل ۴۶۸ ستاره است که همگی به طور همزمان و حدود ۱۰۰ میلیون سال پیش متولد شده اند.

با نگاهی به تصویر بالا می توان گفت که ستاره های زیادی در کهکشان راه شیری وجود دارند. طبق گفته اخترشناسان کهکشان ما مملو از جریان های ستاره ای بوده که البته یکی از آن ها بیش از ۵۰۰ ستاره را در خود گنجانده است. شاید جالب باشد بدانید که دانشمندان در جدیدترین تحقیقات خود، حدود ۸۲۹۲ جریان ستاره ای در کهکشان را شناسایی کرده اند.

ستاره های خوشه ای همانطور که از نامشان پیداست به صورت خوشه ای ظاهر می شوند. حال آنکه جریان های ستاره ای دارای الگوهای خطی هستند. این جریان ها Theja نام دارند. تئا در واقع الهه بینایی و نور آسمانی در افسانه های یونان است. منجمان در آخرین پژوهش های خود، از داده های تلسکوپ فضایی ESA Gaia برای مطالعه دقیق تئا ۴۵۶ استفاده کردند و متوجه شدند که حدود ۴۶۸ ستاره به طور همزمان در این جریان زاده شده اند.

ستاره های تئا معمولا در یک مسیر حرکت می کنند. جف اندروز، سرپرست این پروژه می گوید که اغلب خوشه های ستاره ای همراه با یکدیگر شکل می گیرند. اما نکته جالب توجه درباره تئا ۴۵۶ آن است که این جریان بسیار طولانی و کشیده بوده و ۵۷۰ سال نوری با راه شیری فاصله دارد. اندروز به وجود جریان های ستاره ای در اطراف کهکشان نیز اشاره کرده است.

زمان زیادی طول کشید تا ستاره شناسان این جریان عظیم کهکشانی را شناسایی کنند؛ چراکه این جریان به خاطر موقعیت مکانی خود تقریبا از چشم انسان ها پنهان مانده بود. ظاهرا تمام ستارگان موجود در تئا ۴۵۶ از مواد یکسانی ساخته شده و حاوی میزان مشابهی آهن هستند. با برسسی مواد تشکیل دهنده می توان گفت که کلیه این ستاره ها حدود ۱۰۰ میلیون سال پیش به وجود آمده اند.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار تکنولوژی مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن