ماموریت سواری اشتراکی SpaceX ؛ انتقال ۱۰ ماهواره استارلینک و ۱۳۳ فضاپیما

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز

رسانه تک تایمز – کمپانی SpaceX در ماموریت سواری اشتراکی جدید خود به نام Transporter-1 با انتقال ۱۰ ماهواره استارلینک و ۱۳۳ فضاپیمای دولتی و تجاری، رکورد جدیدی را ثبت می کند.

نخستین ماموریت سواری اشتراکی SpaceX به نام Transporter-1 به زودی آغاز خواهد شد. در این ماموریت، ۱۳۳ فضاپیمای تجاری و دولتی و همینطور ۱۰ ماهواره استارلینگ دیگر به مدار فرستاده می شوند. طبق گفته های کمپانی اسپیس ایکس، این ماموریت رکورد انتقال بیشترین فضاپیما به مدار را از آن خود می کند. رکورد قبلی متعلق به وسیله پرتاب ماهواره قطبی هندوستان بوده که تنها ۱۰۴ ماهواره را به فضا فرستاده است. علاوه بر ثبت رکورد جدید، Transporter-1 اولین پرتاب اختصاصی در برنامه اشتراک سواری اسمال ست (SmallSat Rideshare) به شمار می آید که در سال ۲۰۱۹ توسط اسپیس ایکس معرفی شده است.

برنامه SmallSat به آژانس های دولتی و کمپانی ها اجازه می دهد تا کیوبست ها (CubeSat)، میکروست ها (MicroSat) و سایر فضاپیماهای کوچک خود را به مدار منتقل کنند. هزینه این انتقال از ۲.۵ میلیون دلار برای محموله ای با حداکثر ۱۵۰ کیلوگرم (حدود ۳۳۰ پوند) آغاز می شود. به نظر می رسد که اسپیس ایکس بالاخره انتقال فضاپیماهای مشتریان خود را در صدر امور قرار داده و آن را به عنوان اولویت اصلی ماموریت خود لحاظ کرده است.

ایلان ماسک درباره ماموریت سواری اشتراکی SpaceX در توییتر گفته است که Transporter-1 بیشتر از یک پرواز استارلینک مورد بررسی موشکافانه قرار می گیرد، چون کمپانی های زیادی چشم امید به موفقت عملیات و اجرای بدون مشکل این ماموریت دوخته اند.

دریچه پرتاب Transporter-1 در تاریخ ۲۳ ژانویه و در ساعت نه و چهل دقیقه صبح به وقت محلی باز می شود. این ماموریت از مجموعه اسپیس لانچ ۴ آغاز شده که در پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال در ایالت فلوریدا واقع شده است. ظاهرا اسپیس ایکس قصد دارد تا جریان این رویداد مهم را از حدود ۱۵ دقیقه قبل از پرتاب، به صورت آنلاین به نمایش بگذارد.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار تکنولوژی مراجعه کنید.
منبع خبر

برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن