آیفون در صدر پرفروش‌ترین‌ها

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،
رقابت تنگاتنگ برندهای برتر در فروش گوشی هوشمند همچنان ادامه دارد. آنگونه که از گزارش گارتنر پیداست، هر پنج برند صدرنشین دنیای فروش گوشی هوشمند سال به سال تغییر رتبه می‌دهند.
 
به گزارش تک تایمز و به نقل از اسلش‌گیر، در سه‌ماهه چهارم ۲۰۱۹، سامسونگ پیشتاز بود، و پس از آن اپل، هواوی، شیائومی و اوپو قرار داشتند. اما در همین مقطع زمانی در سال ۲۰۲۰، هواوی به جایگاه پنجم سقوط کرد و اپل اول شد، و پس از آن سامسونگ، شیائومی و اوپو رده‌های دوم تا چهارم را به خود اختصاص دادند.
 
اعدادی که در این بررسی ذکر شده‌اند مبتنی بر فروش گوشی هوشمند به کاربران نهایی توسط فروشنده در سه‌ماهه چهارم سال سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۱۹ هستند. ذکر این نکته در اینجا مهم است که برخی از آنالیزهای تحلیلی که منتشر می‌شوند بر اساس تحویل گوشی از کارخانه هستند که تفاوتی ظریف با میزان فروش دارد. یک شرکت ممکن است هر تعداد تلفن که مایل باشد را به بازار تحویل دهد، ولی فروشش صفر باشد – ولی آمارهای چارت گارتنر بر اساس فروش واقعی به مشتریان است.
 
اپل در سه‌ماهه اخیر به صدر جدول بازگشت – ولی از نظر شدت رشد فروش در رتبه دوم کمپانیهای عمده قرار گرفت. رشد اپل در این مقطع زمانی ۱۴.۹% نسبت به سه‌ماهه مشابه پایانی ۲۰۱۹ بود. اما چشمگیرترین رشد را شیائومی رقم زد، که با رشد ۳۳.۹ درصدی نسبت به سال قبل جهش بزرگی از خود نشان داد.
اوپو هم از نظر رشد سال به سال با ۱۲.۹% افزایش در جایگاه سوم قرار گرفت.
 

علاوه بر رشد جهشی فروش شیائومی، بیشتر این تغییر ناشی از افول هواوی بود. احتمالا به خاطر شیوع کووید-۱۹ و تا حدودی کشمکش حقوقی با دولت آمریکا و مشکلاتی که برایش ایجاد شد، فروش گوشی هوشمند توسط هواوی به کاربران نهائی در سه‌ماهه چهارم ۴۱.۱% در سال ۲۰۲۰ نسبت به ۲۰۱۹ کاهش یافت.
 
کاهش ۱۱.۸ درصدی فروش جهانی سامسونگ باعث شد این شرکت رتبه نخست را از دست بدهد. در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۰ سهم اپل از بازار ۲۰.۸% بود که باعث شد جلوتر از سامسونگ با سهم ۱۶.۲ درصدی قرار بگیرد. این درصدها در سال ۲۰۱۹ برای سامسونگ ۱۷.۳% و اپل ۱۷.۱% بود.
 
و البته سهم سایر شرکت‌ها از بازار جهانی موبایل از ۳۵.۸% در پایان سال ۲۰۱۹ به ۳۳.۹% از بازار در مقطع مشابه سال ۲۰۲۰ کاهش یافت.
 
  بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار تکنولوژی و فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن