ورزش نکردن می‌تواند باعث مرگبار بودن برخی از حملات قلبی شود

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،
یک آنالیز که اخیرا با استفاده از داده‌های ۱۰ مطالعه اروپایی منتشر شد یک دلیل بالقوه مهلک بودن فوری برخی از حملات قلبی را یافته است: ورزش نکردن. بنا بر مطالعه منتشر شده در ژورنال اروپایی قلب‌شناسی پیشگیرانه، این فاکتور سبک‌زندگی می‌تواند نقشی بزرگ در احتمال جان به در بردن افراد از حمله قلبی داشته باشد.
 
به گزارش تک تایمز و به نقل از اسلش‌گیر، تحقیقات قبلی به بررسی گسترده رابطه بین فاکتورهای سبک زندگی، از جمله فعالیت جسمانی، و احتمال ابتلای افراد به بیماری‌های قلبی – که اولین دلیل مرگ در جهان است – پرداخته بودند. این مطالعه جدید تمرکزی ویژه‌تر داشته و به بررسی این پرداخته است که آیا فعالیت جسمانی یا فقدان آن بر احتمال مرگ آنی افراد ناشی از یک حمله قلبی تاثیری دارد یا نه.
 
این آنالیز دربرگیرنده اطلاعات حدود ۲۸۰۰۰ نفر بود که وقتی این اطلاعات برای نخستین بار جمع‌آوری شد سالم بودند، و کسانی که بعدا در مقطعی در طی دوره پیگیری دچار جمله قلبی شده بودند. اطلاعات مربوط به فعالیت‌ها درباره شرکت‌کنندگان به چهار طبقه‌بندی تقسیم شد که از نشسته ماندن (عدم فعالیت فیزیکی قابل توجه) تا فعالیت جسمانی زیاد را شامل می‌شد؛ همچنین، این مطالعه دیگر فاکتورهای تاثیرگذار مانند BMI، وضعیت استعمال دخانیات، و دیابت را نیز در نظر گرفته بود.
 

این مطالعه به بررسی افرادی پرداخت که در فاصله ۲۸ روز از وقوع یک حمله قلبی فوت کرده بودند؛ از ۴۹۷۶ نفر، ۳۱۰۱ نفرشان بلافاصله پس از حمله قلبی جان باختند. این محققان ارتباطی را بین خطر مرگ فوری و فقدان فعالیت جسمانی یافتند.
 
در مقایسه با کسانی که سبک زندگی کم‌تحرک داشتند، مرگ فوری به میزان ۳۳ تا ۴۵ درصد در شرکت‌کنندگانی که سطوح متوسط و بالایی از فعالیت را داشتند کمتر بود. این یافته‌ها گویای آن است که ورزش منظم می‌تواند به حفاظت در برابر حملات قلبی مرگبار کمک کند. بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار تکنولوژی و فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن