رکورد فروش گران‌ترین NFT شکسته شد: ۶۹ میلیون دلار

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

امروز اثری دیجیتالی که کمتر از یک ماه عمر داشت، در مزایده کریستیز نیویورک به قیمت ۶۰٫۲۵ میلیون دلار فروخته شد و با شکستن تمام رکوردهای قبلی، بازار NFT را در حل شاهکارهای بلوچیپ (آثار هنرمندان معروف) قرار داد. خریدار این اثر با احتساب حق‌العمل، ۶۹٫۳ میلیون دلار پرداخت کرد.

به‌گفته‌ی نماینده‌ی ترون، جاستین سان، مؤسس پلتفرم رمزارز ترون، مبلغ ۶۰٫۲۵ میلیون دلار را پیشنهاد کرده بود. این قیمت نشان‌دهنده‌ی قیمت برنده است؛ اما سخن‌گوی کریستیز از اعلام نام خریدار خودداری کرده است. قبل از فروش، نوا دیویس، متخصص کریستیز، گفته بود: «تعدادی از مشتریان مجدانه دنبال آن هستند؛ مشتریانی که اغلبشان در دنیای رمزارزها صاحب نفوذ هستند.»

در ادامه بخوانید:

منظور این است که این افراد سرمایه‌گذاران رمزارز یا کسانی هستند که مشاغلی با سرمایه‌ی فراوان در تکنولوژی رمزارز دارند. سان بازاریاب شناخته‎‌شده‌‎ای است که با خرج‌کردن پول‌های کلان توجه زیادی را به خود جلب کرده است. برای مثال، سال ۲۰۱۹ او ۴٫۵۷ میلیون دلار برای خوردن نهار با وارن بافت خرج کرده بود. همچنین، افراد مشهوری مانند کوبی بریانت، بازیکن بستکبال را به مراسمش دعوت کرده بود. اخیرا نیز او ۱۰ میلیون دلار در شرکت گیم‌استاپ خرج کرده است.

درباره‌ی اثر هنری فروش‌رفته

این اثر «هر روز: ۵،۰۰۰ روز اول (Everydays: the First 5,000 Days)» نام دارد و اثری موزاییکی از تمام تصاویری است که مایک وینکلمن، مشهور به بیپل، از ۲۰۱۳ ساخته است. این اثر به توکن غیرقابل معاوضه (NFT) تبدیل شده که گواهی اصالت دیجیتالی است و روی تکنولوژی بلاک‌چین کار می‌کند. برخلاف دیگر آثار هنری، این هیچ‌چیز فیزیکی مانند جعبه و قاب ندارد. مزایده با پیشنهاد ۱۰۰ دلار در ۷ اسفند شروع شد. نوا دیویس می‌گوید:‌

اولین روز مزایده، جادویی‌ترین رخداد در طول شغل من در مزایده بود. تاکنون چیزی مانند این را ندیده‌ام.‌ در هشت دقیقه‌‎ی اول مزایده، بیست خریدار قیمت را تا یک‌میلیون دلار افزایش دادند که تنها سه نفر از آن‌ها برای ما از قبل شناخته شده بودند.

دقایق پایانی مزایده دیوانه‌کننده‌تر بود و پیشنهادها و هیجان در تاریخ مزایده‌های مدرن بی‌سابقه بود. نزدیک‌ترین مقایسه برای آن، مزایده‌ی اثر لئوناردو داوینچی بود که سال ۲۰۱۷ در مزایده‌ی کریستیز تا ۴۵۰ میلیون دلار افزایش یافت.

آن حراجی در اتاق و با حضور خریداران و برگزارکنندگان مزایده بود؛ اما جنگ بر سر «هر روز» اختصاصا آنلاین برگزار شد و رقابت در دقایق پایانی مانند دیدن مزایده‌ای داغ در ای‌بی بود.

ساعتی قبل از اتمام مزایده، قیمت درحدود ۱۴ میلیون دلار بود؛ ولی در ۱۰ دقیقه‌ی پایانی، قیمت به ۲۲ میلیون و سپس به ۲۷ و ۳۵ میلیون دلار رسید. تنها چند ثانیه به اتمام مزایده باقی مانده بود که پیشنهادها با عبور از ۵۰ و ۶۰ میلیون دلار، در‌نهایت به ۶۰٫۲۵ میلیون دلار ختم شد که ۹ میلیون دلار اضافه به‌عنوان حق‌العمل کریستیز در نظر گرفته شد.

این مقاله تکمیل خواهد شد.

***

این مقاله حاوی توصیه یا پیشنهاد اقتصادی تک تایمز نیست. خطر از‌دست‌دادن سرمایه در هر سرمایه‌گذاری وجود دارد و سرمایه‌گذار باید پس از مطالعه و تحقیق، خود تصمیم نهایی را اتخاذ کند و مسئولیت تبعات آن را بر‌عهده بگیرد.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن