اولین رندرهای P50 دوربین های بسیار بزرگش را نشان می دهند

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

تنها یک روز پس از انتشار اولین رندرهای هوآوی P50 پرو، @OnLeaks دست به کار شده و تصاویر جدیدی از نسخه پایه این سری منتشر کرده است. طبق این تصاویر، دستگاه دارای دو دوربین بزرگ در پشت خواهد بود. با این حال جلوی دستگاه تنها از یک عدد روزنه کوچک برای جای‌گیری لنز دوربین استفاده خواهد شد.

با توجه به این تصاویر، P50 برخلاف مدل پرو، دارای نمایشگر خمیده نخواهد بود. ابعاد کلی دستگاه اندکی از هوآوی P40 پرو بزرگ‌تر است. در واقع این دستگاه ۸ میلی‌متر بلندتر و ۳ میلی‌متر پهن‌تر از نسخه پیشین است. از طرفی با در نظر گرفتن ماژول دوربین پشت دستگاه، ضخامت P50 به ۱۰.۶ میلی‌متر می‌رسد.

بدون در نظر گرفتن ماژول دوربین عظیم و قطور مذکور، هوآوی P50 پایه ۸.۳ میلی‌متری ضخامت خواهد داشت. برخلاف موارد فاش شده در رابط با وجود درگاه IR در P50 پرو، ظاهراً این قابلیت در نسخه پایه لحاظ نشده است. افزون بر این در قسمت زیرین هم تنها می‌توان درگاه USB-C و روزنه بلندگو را مشاهده کرد و خبری از درگاه جک ۳.۵ میلی‌متری نیست. هر دو بخش بالایی و پایین P50 کاملاً انحنا دارد و این نشان می‌دهد که دستگاه مذکور برای ثابت ایستادن به یک تکیه‌گاه یا استند نیاز دارد.

شایعات اشاره کرده‌اند که هوآوی برای طراحی دوربین این دستگاه از لنز قطور ۱ اینچی سونی IMX800 استفاده کرده است. انتظار می‌رود که همه مدل‌های سری P50 هوآوی همراه با سیستم عامل هارمونی او اس (Harmony OS) عرضه شوند. در واقع هارمونی او اس سیستم عامل ثانویه هوآوی به شمار می‌آید که پس از اعمال تحریم‌های ایالات متحده و از دست دادن جواز اندروید، طراحی و ساخته شد. در حقیقت با توجه به گزارش ماه گذشته وب‌سایت Ars Technia به نظر می‌رسد که این سیستم عامل تنها تعداد اندکی قابلیت جدید را داراست و بسیاری از ویژگی‌های کلیدی خود را از اندروید ۱۰ به ارث برده است.

هوآوی P50

هارمونی او اس در معرفی‌های هوآوی معمولاً به عنوان موردی کاملاً جدا و متمایز از سیستم عامل‌های کنونی موبایل نظیر اندروید و آی او اس (iOS) نام برده شده و این شرکت بیشتر آن را به چیزی شبیه سیستم عامل تلویزیون‌های هوشمند آنر روی گوشی‌های هوشمند تشبیه کرده است. هوآوی پس از مواجه شدن با تحریم‌های آمریکا، با انتشار یک بیانیه اعلام کرد که این مورد، مانع شرکت برای ابداع موارد تازه نخواهد شد اما گزارش یاد شده با در نظر گرفتن نسخه بتا هارمونی او اس ، جزئیات ناامیدکننده‌ای را کشف کرده است:

 • برای این که توسعه دهندگان به این سیستم عامل دست یابند، باید یک مرحله بررسی سابقه را بگذرانند که حدود دو روز طول می‌کشد و شامل ارسال کپی پاسپورت، کارت شناسایی و کارت اعتباری به هوآوی است.
 • شما پس از دست‌یابی به هارمونی او اس ، آن را روی یک شبیه‌ساز اجرا نمی‌کنید بلکه همانند گوگل استیدیا، همه چیز از یک گوشی هوشمند واقع در چین، برایتان استریم می‌شود.
 • از همه مهم‌تر به نظر می‌رسد که هارمونی او اس تمام موارد اندروید را کپی و در این بین تنها کلمه «اندروید» را با «هارمونی» جایگرین کرده است.

سیستم عامل هارمونی هواوی

هارمونی او اس احتمالاً با وجود تمام مواردی که ذکر شد، پس از عرضه کامل در چین به محبوب‌ترین سیستم عامل تبدیل شود. با این حال ظاهراً سیستم عامل یاد شده ترکیبی از رابط کاربری EMUI هوآوی و استفاده از مراجع منبع باز پروژه اندروید است که بسیار دیرتر از حد معمول به‌روزرسانی دریافت می‌کند.

طبق ادعاهای رسمی هوآوی، پروژه منبع باز اندروید یک بخش کلیدی از سنگ‌بنای تهیه و توسعه هارمونی او اس به شمار می‌آید. به این معنا که نسخه ۲ بتا هارمونی او اس در حال حاضر مبتنی بر کدهای اندروید است اما احتمالاً در آینده به سمت تهیه فریم‌ورک خود پیش برود. در زیر می‌توانید کلیدی‌ترین ویژگی‌های سیستم عامل هارمونی او اس را براساس ادعای هوآوی مشاهده کنید:

ویژگی‌های اصلی دستگاه‌هایی که به هارمونی او اس مجهز می‌شوند

 • معرفی روش‌های جدید جهت کنترل رابط کاربری در گوشی‌های هوشمند، اضافه کردن بیش از ۵۰ کنترل برای توسعه‌دهندگان جهت توسعه هرچه بیشتر سیستم‌عامل هارمونی؛ این سیستم تعامل با رابط کاربری دستگاه‌های مختلف را نیز همسان می‌کند.
 • سیستم فریم‌ورک اپلیکیشن هارمونی از گوشی‌های هوشمند مختلف و مهاجرت سریع به آن پشتیبانی می‌کند. این سیستم به پشتیبانی از ارتباط و عملیات گردش‌های سریع نیز می‌پردازد. اپلیکیشن‌های هارمونی هنگام نصب در دستگاه‌های مختلف، هیچ صفحه بارگذاری ندارند.
 • یک زنجیره ابزار تلفیق‌شده در ویندوز و مک مهیا می‌شود تا تجربه کاربر یکسان باشد. این مورد برای توسعه‌دهندگان نیز سبب راحتی بیشتری می‌شود زیرا آن‌ها می‌توانند سریع‌تر به امر توسعه اپلیکیشن‌ها بپردازند.
 • بیش از ۴۰ نمونه حاضر از کدها برای توسعه‌دهندگان گوشی‌های هوشمند ارائه می‌شود. این مورد علاوه بر راحتی سبب می‌شود که آن‌ها سریع‌تر متوجه تفاوت‌ها بشوند و به تهیه رابط‌ها و توسعه روش‌هایی خاص برای سیستم‌عامل هارمونی بپردازند.
 • پشیبانی از رابط‌های توزیع‌شده مانند مودال‌های چند کیفیتی (Multi-modal Pereception) قابلیت این را ایجاد می‌کند که سناریو‌های گوناگونی پیاده شوند.
 • چند روش ورودی در فریم‌ورک و توانایی‌های مربوط به آن ارائه می‌دهد.
 • یک سیستم رابط برقراری تماس قدرتمند و استانداردسازی‌شده را فراهم می‌کند.
 • از فریم‌ورک‌های بدون محدودیت بهره می‌برد.
 • یک سیستم مدیریت داده توزیع‌بندی‌شده را فراهم می‌آورد. توسعه‌دهندگان قادر هستند تا رابط‌های پایگاه‌داده توزیع‌بندی‌شده را نیز فراخوانی کنند تا به استفاده از همگام‌سازی همزمان در دستگاه‌های مختلف دست پیدا کنند.
 • سیستم مدیریت حساب بهبودیافته؛ این سیستم شامل بی‌نهایت حساب از دستگاه‌هایی می‌شود که به وسیله سیستم‌عامل هارمونی فراهم آمده‌اند.

با وجود ذکر تمام این موارد، هیچ چیز مشخص نیست و باید تا آخر هفته ماه جاری منتظر معرفی رسمی هوآوی باشیم. مشخصاً هوآوی باید برای در امان ماندن از تحریم‌های آمریکا که به او اجازه استفاده از سیستم عامل اندروید را نمی‌دهند، تمرکز خود را روی استعدادهای خود معطوف کند؛ استعدادی که شاید منجر به تغییر هرچه بیشتر هارمونی او اس و تمایز آن از اندروید باشد.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری اطلاعات مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن