تک لاین | امروز در تاریخ تکنولوژی – ۴ فروردین

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

در ۲۴ مارس سال ۱۸۰۲ حق ثبت اختراع اولین موتور بخار برای ریچارد ترویتک و اندرو ویویان صادر شد. این دستگاه، Puffing Devil یا Puffer نامیده می‌شد و می‌توانست ۱۴۵ psi (پوند بر اینچ) فشار تولید کند تا ماشین را به جلو سوق دهد.

اولین موتور بخار

ریچارد ترویتیک، مهندس و مخترع بریتانیایی بود که در ۱۳ آوریل ۱۷۷۱ چشم به جهان گشود و در سال ۱۸۰۴ توانست با استفاده از نیروی بخار، قطار را بر روی یک ریل آهنی به حرکت در آورد. وی در ابتدا یک لوکوموتیو برای حمل بار به میزان ۲۰ تن ساخت و سپس توانست یک لوکوموتیو دیگر برای حمل مسافر طراحی کند. او مردم را سوار قطار می‌کرد و دور شهر خود می‌چرخاند. این کار بیشتر جنبه سرگرمی داشت و کمتر کسی برای حمل و نقل از آن استفاده می‌کرد تا این‌که یکی از روزها، یکی از چرخ های لوکوموتیو شکسته شد و دیگر بعد از آن کسی از قطار بخار ریچارد استفاده نکرد. ریچارد نیز تمایلی به تعمیر قطار پیدا نکرد و قطار مسافربری وی در گوشه‌ای از ولز جنوبی رها شد.

این اختراع در منطقه ولز جنوبی در انگلستان صورت گرفت و به عنوان نقطه عطفی در ساخت قطارهای مدرن به شمار می رود. ریچارد دو نسخه از این موتور داشت، یکی به عنوان اتومبیل و دیگری به عنوان یک لوکوموتیو. خودروی مذکور برای اولین بار در ۲۴ دسامبر سال ۱۸۰۱ به نمایش درآمد و متأسفانه موتور آن با گرم شدن بیش از حد و آتش‌سوزی، خرابی فاجعه‌باری رقم زد. این خودرو که با سرعت ۵/۲ مایل در ساعت حرکت می‌کرد، هم اکنون در موزه ملی فرانسه نگهداری می‌شود. طراحی درشکه بخار در سال ۱۸۰۳ توسط ریچارد ترویتیک و اندرو ویویان انجام پذیرفت. سرانجام در سال ۱۸۰۴، حق ثبت اختراع ترویتک جای خود را به اولین لوکوموتیو داد که می‌توانست همزمان ۱۰ خودرو را در یک مسیر یکسان هل دهد. ترویتک کار خود را تا سال ۱۸۳۳ که درگذشت ادامه داد.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری اطلاعات مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن