تک لاین | امروز در تاریخ تکنولوژی – ۵ فروردین

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

شرکت مایکروسافت برنامه صفحه گسترده اکسل ۴٫۰ خود را در ۲۵ مارس ۱۹۹۴ منتشر کرد. اکسل یکی از مجموعه‌های کاربردی مایکروسافت و سایر شرکت‌ها برای رایانه‌های شخصی بود که کارکرد زیادی برای کاربران خانگی و دفاتر داشت. اولین صفحه گسترده رایانه‌ای تجاری، VisiCalc بود که توسط اد فرانکستون و دن بریکلین نوشته و در سال ۱۹۷۹ برای رایانه شخصی اپل II عرضه شد. انتشار اکسل ۴٫۰ با یک راز مخفی (ایستر اگ) انیمیشنی همراه بود که در آن، لوگوی اکسل اعداد ۱-۲-۳ را خرد می‌کرد.

صفحه گسترده (Spreadsheet) به صفحات جدول‌بندی شده که قابلیت انجام محاسبات ریاضی را دارند اطلاق می‌شود. صفحه گسترده، نوعی نرم‌افزار رایانه‌ای است که برای ساده کردن ورود اطلاعات و انجام محاسبات ریاضی طراحی شده‌اند. نرم‌افزارهای صفحه گسترده این امکان را فراهم می‌نمایند که داده‌ها را به صورت سطر و ستون وارد نمایید. بعد از وارد کردن داده‌ها عملیاتی نظیر محاسبات، مرتب‌سازی و فیلتر نمودن را روی آن‌ها انجام داده، همچنین می‌توان این داده‌ها را چاپ کرد و نمودارهایی نیز براساس آن‌ها ایجاد نمود.

مایکروسافت اکسل

از سال ۱۹۸۵ که صفحه‌ی گسترده اکسل معرفی شد، تقریباً هر دو سال یکبار، نسخه‌ای جدید از این نرم‌افزار عرضه شده ‌است. سهولت کار با اکسل، امکان ارتباط با سایر نرم‌افزارهای‌ آفیس و توانایی‌های مختلف در زمینهٔ تحلیل داده‌ها سبب معروفیت این نرم‌افزار شده است. اکسل نرم‌افزار صفحه گسترده‌ای است که به کاربر اجازه می‌دهد تا ویژگی‌های ظاهر صفحه، از قبیل نوع قلم و مشخصات نویسه‌ها و ظاهر خانه‌ها را تعیین کند. همچنین اگر محتویات خانه‌ای به خانه‌های دیگر وابسته باشد، به محض تغییر محتویات خانه‌های مبدأ، اطلاعات خانه‌های وابسته به‌طور خودکار تغییر می‌کند. از توانایی‌های دیگر اکسل‌ قابلیت‌های فراوان آن در رسم نمودار است. از مشکلات این برنامه، مانند سایر برنامه‌های آفیس، علاوه بر قیمت زیاد و برخی مشکلات امنیتی، غیرقابل دسترس بودن کد اصلی برنامه است که در مواردی، کاربران حرفه‌ای نیاز به تغییر آن دارند.

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری اطلاعات مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن