یک نسخه ویژه از نینتندو ۶۴ پس از ۲۵ سال جعبه گشایی شد

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

به تازگی یک یوتیوبر به نام شین لویس (Shane Luis) یک تصویر از کنسول قدیمی نینتندو ۶۴ منتشر کرده است. البته این کنسول یک مدل به‌خصوص نیست بلکه یک شی جانبی به نام «نینتندو ۶۴ دیسک درایو» است که زمانی تنها در کشور ژاپن برای توسعه‌دهندگان عرضه شده بود.

اولین توییت او در این‌باره، از این لینک قابل مشاهده است اما ما نیز در این خبر به تصاویر و جزئیات آن می‌پردازیم. به صراحت در کنج بالا،‌ سمت راست جعبه می‌توان ۵ عدد دیسک را مشاهده کرد که برخلاف رنگ خاکستری مرسوم عرضه بازی‌ها در آن زمان، آبی رنگ هستند.

نینتندو ۶۴ دیسک درایو

همچنین این کیت توسعه به یک آداپتور مخصوص هم مجهز است که توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد به جای یک عدد کارتریج، همزمان دو عدد از آن‌ها را به دستگاه متصل کنند.

درگاه ورود دیسک نیز در این لوازم جانبی نینتندو ۶۴ ویژه به رنگ آبی است تا ماهیت آن مشخص شود. در واقع این رنگ به دیسک‌های آبی مذکور ویژه توسعه‌دهندگان اشاره دارد. نسخه‌هایی که حتی برای مشتریان ژاپنی عرضه می‌شدند، هرگز به چنین قابلیتی مجهز نبودند.

در نهایت می‌توان تصویر این دستگاه را مشاهده کرد که روی یک نینتندو ۶۴ عادی سوار شده است. این کیت توسعه به آسانی از طریق یک ساز و کار ویژه، قادر است تا به یک دستگاه نینتندو ۶۴ عادی متصل شده و با آن ارتباط برقرار کند.

متاسفانه این سیستم اصلاً محبوب نبود و در همان زمان نیز تنها ۹ بازی برای آن منتشر شد. همچنین همان‌طور که پیش‌تر ذکر شد، نینتندو به همین دلایل تصمیم گرفت که آن را خارج از کشور ژاپن عرضه نکند. در حال حاضر این دستگاه قیمت‌گذاری نشده است. مسلماً‌ افراد بسیاری حاضر به پرداخت مبالغ گزاف برای این شی ۲۵ ساله هستند.

نینتندو ۶۴ دیسک درایو

جدیدترین محصول مربوط به این دسته از کاربران، یک کامپیوتر اپل ۱ است که سال‌ها پیش توسط استیو جابز و دیگر شریک آن در تاسیس شرکت اپل، استیو وزنیاک ساخته شده بود. این کامپیوتر هم‌اکنون با قیمت ۱.۵ میلیون دلار برای خرید روی وب‌سایت ebay قرار گرفته است. حتماً با خواندن قیمت اعجاب انگیز این محصول شگفت‌زده شده‌اید اما چرا باید این‌گونه باشد؟ در حقیقت طبق توضیح وب‌سایت ebay باید از این دید به آن نگاه کنیم:

این یک فرصت استثنائی است زیرا اکنون تنها ۶ کامپیوتر مجهز به چوب Byte Shop KOA شناخته شده وجود دارد که اکثر آن‌ها درون موزه نگه‌داری می‌شوند و این محصول در مقایسه با آن‌ها از شرایط ظاهری بسیار خوبی در تمام زمینه‌های خود بهره‌مند است. همچنین بدنه این محصول طی سالیان متوالی گذشته درون یک محفظه ویژه نگه‌داری شده است تا در برابر گرد و خاک و خوردگی محافظت شود.

در حقیقت این یک کامپیوتر مبتنی بر تابع‌ها است که اکنون حتی از زمان تولید خود در ۴۵ سال گذشته (سال ۱۹۷۶) نیز باارزش‌تر است. صاحب این کامپیوتر پیش از این جزئیات قابل توجهی در مورد مالکیت آن ارائه داده است:

سند اثبات واقعی بودن این کامپیوتر در شماره ۷۹ دفتر ثبت اسناد رسمی اپل به عنوان خریدار دوم برای من موجود است. من مالکیت این محصول را در اوایل سال ۱۹۷۸ از صاحب اصلی آن جهت ارائه یک کامپیوتر جدیدتر اپل ۲، دریافت کردم.

خریدار جدید افزون بر دریافت کامپیوتر، یک نسخه دیجیتال از دفترچه راهنمای مشتریان اصلی این محصول، شماتیک‌ها، راهنمای اولیه، رابط و راهنمای کاست آن را نیز به دست خواهد آورد.

جابز و وزنیاک در اوایل سال ۱۹۷۶ اپل ۱ را تولید کردند تا آن را به عنوان اولین محصول خود به مشتریان بفروشند. پیش از توقف تولید این دستگاه، تنها حدود ۲۰۰ نسخه از آن تولید شد. این کامپیوترها آن زمان قیمتی برابر با ۶۶۶.۶۶ دلار داشتند. استیو جابز از جمله افرادی محسوب می‌شود که حتی اکنون حدود ۱ دهه پس از مرگش، تاثیرات عظیمش بر دنیای فناوری را نمی‌توان انکار کرد.

اپل که اکنون به عنوان میراث جابز و یار قدیمی‌اش در حال رشد و توسعه است، از پیشرفت دست برنمی‌دارد. برای مثال این شرکت مدتی پیش پتنت‌های جدیدی را در ایالات متحده به ثبت رسانده بود. حال گزارش‌های جدید مشخص کرده‌اند که اپل در حال تحقیق است که سیری (دستیار صوتی این شرکت) چگونه می‌تواند صداها و موقعیت انتشار آن‌ها را تنها از طریق لرزش تشخیص دهد. دو پتنت لو رفته فاش می‌کنند که این شرکت در حال مطالعه روش‌های مختلف است تا محصولاتش افراد را تشخیص دهند یا با آن‌ها تعامل داشته باشند.

منبع: The Verge

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری اطلاعات مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن