مقایسه دوربین گلکسی S21 اولترا سامسونگ و آیفون ۱۲ پرو مکس اپل ؛ بهترین دوربین موبایل کدام است

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

گوشی‌های هوشمند روزبه‌روز به‌هم شبیه‌تر و شبیه‌تر می‌شوند و از همین‌رو شرکت‌ها به‌دنبال راهی برای ایجاد تمایز هستند. دوربین یکی از بدیهی‌ترین زمینه‌ها برای انجام این کار به‌شمار می‌آید؛ از بزرگ‌نمایی‌های چند ۱۰ برابری گرفته تا عکاسی ماکرو یا سیاه‌وسفید، تولیدکنندگان از هر حربه‌ای برای نشان‌دادن کارآمدیِ دوربین در گوشی هوشمندشان استفاده می‌کنند.

امروزه دستگاه‌های پرچم‌دار عملکرد بسیار نزدیک و تحسین‌برانگیزی در عموم سناریوهای عکاسی/فیلم‌برداری به‌نمایش می‌گذارند؛ اما وقتی صحبت از پرداخت مبالغ نجومی چند ۱۰ میلیون تومانی به‌میان می‌آید، حتی به تفاوت‌های میلی‌متری و ناچیز نیز حائز اهمیت می‌شوند. به‌رسم سال‌های گذشته، در ادامه قصد داریم تا در تقابل نام‌دارترین پرچم‌داران حال حاضر بازار، برتری‌ها و ضعف‌های دوربین هریک را نشان دهیم؛ با مقایسه‌ی دوربین گلکسی S21 اولترا و آیفون ۱۲ پرو مکس همراه تک تایمز باشید.

مشخصات فنی دوربین‌ها

پرچم‌دار تمام‌عیار اپل از ترکیب ماژول‌های واید، اولتراواید و تله‌فوتو به‌عنوان دوربین سه‌گانه استفاده می‌کند. از سوی دیگر ماژول چهارم LiDAR نیز در پنل پشتی وجود دارد که با تاباندن پرتو لیزر روی سوژه و محاسبه‌ی مدت‌زمان بازتابِش، فاصله را از آن می‌سنجد. آیفون ۱۲ پرو مکس در کنار قابلیت‌های مبتنی‌بر واقعیت افزوده، از LiDAR برای فوکوس دقیق‌تر و سریع‌تر در عکاسی شامل حالت پرتره و فیلم‌برداری در تاریکی نیز بهره می‌گیرد. اپل می‌گوید LiDAR سرعت فوکوس را ۶ برابر افزایش می‌دهد.

دوربین واید آیفون ۱۲ پرو مکس از بزرگ‌ترین حسگر تاریخ گوشی‌های هوشمند اپل بهره می‌برد. غول دنیای فناوری می‌گوید گوشی گران‌قیمتش از ۴۷ درصد حسگر بزرگ‌تر درمقایسه‌با نمونه‌ی ۱/۲.۵۵ اینچی نسل گذشته (و البته آیفون ۱۲ پرو) استفاده می‌کند. اگر معیار اپل برای سنجش ابعاد حسگر، قطر آن باشد، با کمی محاسبه به ابعاد ۱/۱.۷۳ اینچ می‌رسیم که به‌بزرگی حسگر غول‌آسای ۱/۱.۳۳ اینچی گلکسی اس ۲۱ اولترا نیست. حسگر بزرگ آیفون ۱۲ پرو مکس به‌همراه لنز گشوده‌ترِ f/1.6 به ۸۷ درصد جذب نور بیشتر، نویز کمتر و صدالبته میدان فوکوس بسیار باریک‌تر می‌انجامد.

دوربین پشتی آیفون ۱۲ پرو مکس

با‌توجه به بزرگ‌تر شدن سطح حسگر و ثابت‌ماندن تعداد پیکسل‌ها، ابعادشان نیز بزرگ‌تر شده و از ۱٫۴ میکرومتر در نسل گذشته به ۱٫۷ میکرومتر رسیده است. کوپرتینونشین‌ها می‌گویند براثر سنگین‌تر شدن حسگر، برای از بین‌بردن آثار لرزش تصویر، به‌جای OIS روی لنز از سیستم لرزش‌گیر حسگر sensor-shift در آیفون ۱۲ پرو مکس استفاده کرده‌اند که آن را در دو محور x و y به‌حرکت درمی‌آورد. حسگر دوربین اصلی در پسِ لنز وایدی با فاصله‌ی کانونی معادل ۲۶ میلی‌متری و دیافراگم گشوده‌ترِ f/1.6 قرار دارد و از سیستم فوکوس خودکار Dual Pixel PDAF بهره می‌برد.

در ادامه بخوانید:

اپل در آیفون ۱۲ پرو مکس نیز همانند مدل‌های دیگر آیفون ۱۲ از دوربین اولتراواید نسل گذشته استفاده می‌کند. این دوربین حسگر ۱۲ مگاپیکسلی و ۱/۳.۶ اینچی به‌همراه لنز ۵ تکه و ۱۳ میلی‌متری با دیافراگم f/2.4 را برای ثبت عکس‌های فوق‌عریض با میدان دید ۱۲۰ درجه‌ای به‌کار می‌گیرد و در آن خبری از لرزش‌گیر اپتیکال یا فوکوس خودکار نیست؛ بنابراین برخلاف گلکسی اس ۲۱ اولترا نمی‌توان با دوربین اولتراواید آیفون ۱۲ پرو مکس عکس‌های ماکرو گرفت.

دوربین تله‌فوتوی آیفون ۱۲ پرو مکس از همان حسگر ۱۲ مگاپیکسلی و ۱/۳.۴ اینچی نسل گذشته با پیکسل‌های ۱٫۰ میکرومتری و فوکوس خودکار PDAF بهره می‌برد و در پسِ لنز ۶۵ میلی‌متری با دیافراگم f/2.2 و لرزش‌گیر اپتیکال تصویر قرار دارد؛ بنابراین بزرگ‌نمایی اپتیکال تا سقف ۲٫۵ برابر درمقایسه‌با دوربین واید به‌وجود می‌آورد که درمقایسه‌با بزرگ‌نمایی اپتیکال ۳ و ۱۰ برابری گلکسی S21 اولترا چندان شگفت‌انگیز نیست.

رابط کاربری دوربین آیفون ۱۲ پرو مکس

سخت‌افزار دوربین سلفی خانواده‌ی آیفون ۱۲ تفاوتی با نسل گذشته ندارد؛ پرچم‌داران ۲۰۲۰ اپل برای عکاسی سلفی به حسگر ۱/۳.۶ اینچی و ۱۲ مگاپیکسلی با پیکسل‌های ۱٫۰ میکرومتری و لنز f/2.2 واید (۲۳ میلی‌متری) اتکا دارند. این دوربین فاقد فوکوس خودکار یا لرزش‌گیر اپتیکال است؛ اما به‌مدد اسکنر سه‌بعدی سیستم Face ID امکان عکاسی پرتره و پیاده‌سازی طبیعی افکت بوکه را نیز فراهم می‌سازد، از سوی دیگر در تاریکی شب نیز قابلیت Night Mode به روشن‌تر شدن عکس‌ها کمک می‌کند.

آیفون ۱۲ پرو امکان فیلم‌برداری HDR با فرمت Dolby Vision و وضوح ۴K با تمام دوربین‌هایشان را دارند؛ البته نرخ فیلم‌برداری Dolby Vision با دوربین‌های پشتی بالغ‌بر ۶۰ فریم‌برثانیه و نرخ فیلم‌برداری HDR با دوربین سلفی نیز حداکثر ۳۰ فریم‌برثانیه خواهد بود.

مشخصات فنی دوربین آیفون ۱۲ پرو مکس در برابر گلکسی اس ۲۱ اولترا
پارامترها / گوشی آیفون ۱۲ پرو مکس گلکسی S21 اولترا
دوربین واید حسگر ۱۲ مگاپیکسل با ابعاد تقریبی ۱/۱.۷۳ اینچ
پیکسل‌های ۱٫۷ میکرومتری، لرزش‌گیر تصویر روی حسگر
لنز واید با f/1.6 و فاصله‌ی کانونی معادل ۲۶ میلی‌متر
فوکوس خودکار تشخیص فاز Dual Pixel، ماژول سه‌بعدی ToF
حسگر ۱۰۸ مگاپیکسل با ابعاد ۱/۱.۳۳ اینچ
پیکسل‌های ۰٫۸ میکرومتری، لرزش‌گیر تصویر روی لنز
لنز واید با f/1.8 و فاصله‌ی کانونی معادل ۲۴ میلی‌متر
فوکوس خودکار تشخیص فاز، فوکوس لیزری
دوربین اولتراواید حسگر ۱۲ مگاپیکسل با ابعاد ۱/۳.۶ اینچ
فاقد لرزش‌گیر تصویر
لنز اولتراواید با f/2.4، فاصله‌ی کانونی معادل ۱۳ میلی‌متر
فوکوس ثابت، بدون امکان عکاسی ماکرو
حسگر ۱۲ مگاپیکسل با ابعاد ۱/۲.۵۵ اینچ
پیکسل‌های ۱٫۴ میکرومتری، فاقد لرزش‌گیر تصویر
لنز اولتراواید با f/2.2 و فاصله‌ی کانونی معادل ۱۳ میلی‌متر
فوکوس خودکار تشخیص فاز Dual Pixel با امکان عکاسی ماکرو
دوربین تله‌فوتو حسگر ۱۲ مگاپیکسلی با ابعاد ۱/۳.۴ اینچ
پیکسل‌های ۱٫۰ میکرومتری، لرزش‌گیر تصویر روی لنز
لنز تله‌فوتو با f/2.2 و فاصله‌ی کانونی معادل ۶۵ میلی‌متر
فوکوس خودکار تشخیص فاز، بزرگ‌نمایی اپتیکال ۲٫۵ برابری
۲ حسگر ۱۰ مگاپیکسلی با ابعاد ۱/۳.۲۴ اینچ
پیکسل‌های ۱٫۲۲ میکرومتری، لرزش‌گیر تصویر روی لنز
لنز تله‌‌فوتو اول با f/2.4 و فاصله‌ی کانونی معادل ۷۰ میلی‌متر
لنز تله‌فوتو دوم از نوع پریسکوپی با f/4.9 و فاصله‌ی کانونی معادل ۲۴۰ میلی‌متر
فوکوس خودکار تشخیص فاز Dual Pixel با هر دو دوربین، بزرگ‌نمایی‌های اپتیکال ۳ و ۱۰ برابری
دوربین سلفی حسگر ۱۲ مگاپیکسل با ابعاد ۱/۳.۶ اینچ
فاقد لرزش‌گیر تصویر
لنز واید با f/2.2 و فاصله‌ی کانونی معادل ۲۳ میلی‌متر
فوکوس ثابت، ماژول SL 3D با قابلیت سنجش عمق
حسگر ۴۰ مگاپیکسل با ابعاد ۱/۲.۸ اینچ
پیکسل‌های ۰٫۷ میکرومتر، فاقد لرزش‌گیر تصویر
لنز واید با f/2.2 و فاصله‌ی کانونی معادل ۲۶ میلی‌متر
فوکوس خودکار تشخیص فاز
فلش LED Dual-LED
فیلم‌برداری فیلم‌برداری ۴K با نرخ بالغ‌بر ۶۰ فریم‌برثانیه با تمام دوربین‌ها
فیلم‌برداری ۸K با نرخ ۲۴ فریم‌برثانیه با دوربین واید
فیلم‌برداری ۴K HDR با دوربین‌های پشتی
فیلم‌برداری ۴K با نرخ بالغ‌بر ۶۰ فریم‌برثانیه با تمام دوربین‌ها
فیلم‌برداری ۴K HDR با نرخ بالغ‌بر ۶۰ فریم‌برثانیه با دوربین‌های پشتی

گلکسی S21 اولترا از ۵ دوربین برای عکاسی بهره می‌گیرد: دوربین واید ۱۰۸ مگاپیکسلی که به‌صورت پیش‌فرض عکس‌های ۱۲ مگاپیکسلی می‌گیرد، دوربین ۱۲ مگاپیکسلی که برای ثبت عکس‌های اولتراواید به‌کار می‌رود، دو دوربین تله‌فوتوی ۱۰ مگاپیکسلی که امکان بزرگ‌نمایی اپتیکال ۳ و ۱۰ برابری فراهم می‌سازند و دوربین ۴۰ مگاپیکسلی سلفی که به‌صورت پیش‌فرض عکس‌های ۶٫۵ مگاپیکسلی می‌گیرد.

دوربین واید گلکسی اس ۲۱ اولترا از حسگر ۱۰۸ مگاپیکسلی نسل‌سومی HM3 استفاده می‌کند. این حسگر ابعاد ۱/۱.۳۳ اینچی و پیکسل‌های ۰٫۸ میکرومتری یکسانی با نمونه‌ی به‌کاررفته در گلکسی اس ۲۰ اولترا دارد؛ اما بهبودهایی در زمینه‌ی HDR، فوکوس خودکار و عکاسی در تاریکی به‌ارمغان می‌آورد. حسگر غول‌پیکر دوربین اصلی گلکسی اس ۲۱ اولترا مانند گذشته در پسِ لنزِ واید ۲۶ میلی‌متری با f/1.8 و لرزش‌گیر اپتیکال قرار دارد و از فوکوس خودکار تشخیص فاز بهره می‌برد؛ البته سامسونگ برای رفع مشکلات سیستم فوکوس ناکارآمد گلکسی اس ۲۰ اولترا، به نسل جدید ماژول فوکوس خودکار لیزری نیز اضافه کرده است که برای فواصل نزدیک به‌کار می‌رود.

دوربین گلکسی اس ۲۱ اولترا سامسونگ

حسگر HM3 برای بهبود گستره‌ی دینامیکی از فناوری پیشرفته‌تر Smart ISO Pro کمک می‌گیرد. به‌موجب این فناوری یک تصویر با ISO بالا و یک تصویر با ISO پایین به‌صورت هم‌زمان ثبت شده و با هم ترکیب در قالب یک تصویر ۱۲ بیتی RAW ترکیب می‌شوند که تعداد رنگ‌های آن ۶۴ برابر رنگ‌های تصاویر ۱۰ بیتی است. ثبت هم‌زمان تصاویر با ISO متفاوت از بروز پدیده‌ی Ghosting روی سوژه‌های متحرک جلوگیری می‌کند. سامسونگ می‌گوید فناوری Super PD Plus با افزودن میکرولنزها به المان‌های تشخیص فاز به‌کاررفته در حسگر، دقت سنجش آن‌ها را تا ۵۰ درصد افزایش می‌دهد؛ موضوعی که رهگیری دقیق اجسام توسط حسگر را حتی در تاریکی ممکن می‌کند. از سوی دیگر به‌گفته‌ی سامسونگ قابلیت جدید Low-noise mode تا ۵۰ درصد بر حساسیت حسگر به نور می‌افزاید.

در ادامه بخوانید:

حسگر و لنز دوربین اولتراواید گلکسی S21 اولترا تفاوتی با گذشته ندارد. این دوربین کماکان از همان حسگر ۱۲ مگاپیکسلی ۱/۲.۵۵ اینچی با پیکسل‌های ۱٫۲۲ میکرومتری به‌همراه لنز فوق‌عریض ۱۳ میلی‌متری با f/2.2 بهر می‌برد؛ اما اکنون سیستم فوکوس خودکار تشخیص فاز Dual Pixel به آن اضافه شده است که امکان عکاسی ماکرو از فواصل بسیار نزدیک را نیز فراهم می‌آورد.

سامسونگ برای بهبود زوم فضایی، از دو دوربین تله‌فوتو با حسگرهای ۱۰ مگاپیکسلی و ۱/۳.۲۴ اینچی یکسان استفاده می‌کند. یکی از دوربین‌ها از لنز f/2.4 با فاصله‌ی کانونی ۷۰ میلی‌متری و بزرگ‌نمایی اپتیکال ۳ برابری بهره می‌برد؛ درحالی‌که دیگری در پسِ لنز f/4.9 با فاصله‌ی کانونی ۲۴۰ میلی‌متری و بزرگ‌نمایی اپتیکال ۱۰ برابری (یا دقیق‌تر ۹٫۲۳ برابر) قرار دارد. هر دو دوربین دارای لرزش‌گیر اپتیکال و فوکوس خودکار تشخیص فاز Dual Pixel هستند.

گلکسی اس ۲۱ اولترا سامسونگ حین عکاسی

دوربین سلفی گلکسی اس ۲۱ اولترا همانند نسل قبل از حسگر ۴۰ مگاپیکسلی با فیلتر رنگی Quad Bayer و پیکسل‌های کوچک ۰٫۷ میکرومتری به‌همراه قابلیت فوکوس خودکار و لنز واید ۲۵ میلی‌متری با f/2.2 استفاده می‌کند. عکس‌های سلفی در حالت پیش‌فرض زوم‌شده با کراپ ۵ مگاپیکسلی یا حالت واید با وضوح ۱۰ مگاپیکسل ثبت می‌شوند.

گلکسی S21 اولترا می‌تواند با تمام دوربین‌هایش ویدئوهای ۴K با نرخ ۶۰ فریم‌برثانیه ثبت کند، از سوی دیگر دوربین اصلی کماکان قابلیت فیلم‌برداری ۸K با نرخ ۲۴ فریم‌برثانیه را دارد.

عکاسی

تک تایمز عملکرد دوربین گوشی‌های هوشمند را از نظر دقت رنگ‌ها، سطح نویز، کنتراست و وسعت گستره‌ی دینامیکی می‌سنجد و مواردی همچون عکاسی پرتره، ماکرو، بزرگ‌نمایی و عکاسی در تاریکی را نیز مدنظر قرار می‌دهد. در ادامه عملکرد دوربین آیفون ۱۲ پرو مکس و گلکسی اس ۲۱ اولترا را در ۶ بخش رنگ‌ها، گستره‌ی دینامیکی و جزئیات، بزرگ‌نمایی، عکاسی پرتره، عکاسی ماکرو، عکاسی در تاریکی و عکاسی سلفی زیر ذره‌بین قرار می‌دهیم.

* برای مشاهده‌ی هرکدام از عکس‌های زیر در ابعاد واقعی، می‌توانید روی آن کلیک کنید.


رنگ‌ها

عملکرد گلکسی اس ۲۱ اولترا در تولید رنگ‌ها

دوربین اصلی گلکسی اس ۲۱ اولترا

عملکرد آیفون ‍۱۲ پرو مکس در تولید رنگ‌ها

دوربین اصلی آیفون ۱۲ پرو مکس

تقریبا در هر سناریویی، آیفون ۱۲ پرو مکس رنگ‌ها را گرم و گلکسی اس ۲۱ اولترا سرد [به کف زمین دقت کنید] ثبت می‌کند. گذشته از دمای رنگ‌ها، به‌نظر می‌رسد رنگ‌ها در پرچم‌دار اپل به واقعیت نزدیک‌تر و در پرچم‌دار سامسونگ اندکی اشباع [به ابزارهای ورزش دقت کنید] هستند؛ اگر به عکس‌های «اینستاگرامی» علاقه‌مند باشید، گلکسی S21 اولترا ناامیدتان نخواهد کرد!


گستره‌ی دینامیکی (HDR) و جزئیات

عملکرد گلکسی S21 اولترا از لحاظ گستره‌ی دینامیکی

دوربین اصلی گلکسی اس ۲۱ اولترا

عملکرد آیفون ‍۱۲ پرو مکس از لحاظ گستره‌ی دینامیکی

دوربین اصلی آیفون ۱۲ پرو مکس

الگوریتم پردازش تصویر اپل در ثبت عکس‌های HDR محتاطانه‌تر از الگوریتم سامسونگ عمل می‌کند؛ گلکسی اس ۲۱ اولترا برای ثبت جزئیات در سایه‌ها، بیش از آیفون ۱۲ پرو مکس تصویر را روشن می‌سازد؛ هرچند که این راهکار در پاره‌ای از موارد به از دست‌رفتن جزئیات در نقاط روشن تصویر می‌انجامد. هر دو گوشی عملکرد بسیار خوبی در ثبت عکس نمونه‌ی بالا داشتند.


کراپ ۱۰۰ درصدی از تصویر

کراپ ۱۰۰ درصدی از عملکرد گستره دینامیکی اس ۲۱ اولترا و آیفون ۱۲ پرو مکس

با ایجاد کراپ ۱۰۰ درصدی از سایه‌های تصویر بالا، بهتر می‌توان به تفاوت رفتار دو گوشی پی برد؛ گلکسی اس ۲۱ اولترا تصویر روشن‌تر و نویز بیشتری دارد و پردازش چشم‌نوازتری روی شاخ و برگ درخت انجام داده است؛ درحالی‌که آیفون ۱۲ پرو مکس نویز کمتر و تصویر سافت‌تری دراختیار کاربر می‌گذارد.


بزرگ‌نمایی

عکس یک برابری آیفون ۱۲ پرو مکس

عکس ۱x آیفون ۱۲ پرو مکس با دوربین اصلی

عکس ۲٫۵ برابری آیفون ۱۲ پرو مکس

عکس ۲.۵x آیفون ۱۲ پرو مکس با دوربین تله فوتو

عکس ۱۰ برابری آیفون ۱۲ پرو مکس

عکس ۱۰x آیفون ۱۲ پرو مکس با دوربین تله‌فوتو (کراپ‌شده)

عکس یک برابری گلکسی اس ۲۱ اولترا

عکس ۱x گلکسی اس ۲۱ اولترا با دوربین اصلی

عکس ۳ برابری گلکسی اس ۲۱ اولترا

عکس ۳x گلکسی اس ۲۱ اولترا با دوربین تله‌فوتو اول

عکس ۱۰ برابری گلکسی اس ۲۱ اولترا

عکس ۱۰x گلکسی اس ۲۱ اولترا با دوربین تله‌فوتو دوم

کره‌ای‌ها امسال تمرکز بسیار بیشتری روی عملکرد پرچم‌دارشان در زمینه‌ی بزرگ‌نمایی داشته‌اند؛ گلکسی S21 اولترا امکان بزرگ‌نمایی اپتیکال در دو سطح ۳ و ۱۰ برابر را ارائه می‌دهد؛ درحالی‌که بزرگ‌نمایی اپتیکال آیفون ۱۲ پرو مکس روی ۲٫۵ برابر محدود می‌شود و فراتر از آن با ایجاد کراپ روی تصویر ۲٫۵ برابر صورت می‌گیرد. پرچم‌دار سامسونگ جزئیات بسیار بیشتری را حین بزرگ‌نمایی ثبت می‌کند.


پرتره

عکس پرتره گلکسی اس ۲۱ اولترا

عکس پرتره گلکسی اس ۲۱ اولترا ثبت‌شده با دوربین اصلی

عکس پرتره آیفون ۱۲ پرو مکس

عکس پرتره آیفون ۱۲ پرو مکس ثبت‌شده با دوربین تله‌فوتو

با وجود تمرکز بسیار سامسونگ روی بحث بزرگ‌نمایی، گلکسی اس ۲۱ اولترا برای ثبت عکس‌های پرتره از دوربین تله‌فوتو ۳ برابری‌اش استفاده نمی‌کند و صرفا کراپی با بزرگ‌نمایی ۲ برابری روی تصویر دوربین واید به‌وجود می‌آورد؛ همین موضوع باعث می‌شود تا چهره‌ و فُرم صورت افراد در عکس‌های پرتره‌ی این گوشی به‌اندازه‌ی عکس‌های پرتره‌ی آیفون ۱۲ پرو مکس طبیعی نباشد؛ چراکه پرچم‌دار اپل عکس‌های پرتره را با دوربین تله‌فوتو می‌گیرد.


کراپ ۱۰۰ درصدی

کیفیت پیاده‌سازی افکت بوکه در عکس‌های پرتره اس ۲۱ اولترا و آیفون ۱۲ پرو مکس

گذشته‌از بحث فُرم چهره، هر دو گوشی در زمینه‌ی پیاده‌سازی افکت بوکه، حداقل در مورد سوژه‌های انسانی، عملکرد مناسب و مشابهی دارند؛ اما با ایجاد کراپی روی عکس بالا می‌توان متوجه شد که آیفون ۱۲ پرو مکس جزئیات به‌مراتب بیشتری درمقایسه‌با گلکسی اس ۲۱ اولترا [به ریش و موهای سوژه دقت کنید] ثبت می‌کند. اگر عکس‌های پرتره‌ی زیادی می‌گیرد، آیفون ۱۲ پرو مکس گزینه‌ای عالی برای شما خواهد بود!


ماکرو

عکس ماکرو گلکسی اس ۲۱ اولترا

عکس ماکرو گلکسی اس ۲۱ اولترا با دوربین اولتراواید

فوکوس از نزدیک‌ترین فاصله‌ی ممکن با دوربین اصلی آیفون ۱۲ پرو مکس

عکس آیفون ۱۲ پرو مکس با دوربین اصلی (نزدیک‌ترین فاصله‌ی ممکن)

سامسونگ امسال به دوربین اولتراواید پرچم‌دارش قابلیت فوکوس خودکار را افزود تا بدین‌ترتیب امکان عکاسی ماکرو از فاصله‌های بسیار نزدیک نیز فراهم باشد. آیفون ۱۲ پرو مکس چنین امکانی ندارد و همان‌طور که در دو تصویر بالا مشاهده می‌کنید درمقایسه‌با گلکسی S21 اولترا از فاصله‌ی به‌مراتب‌دورتری امکان فوکوس روی سوژه را دارد.


عملکرد در تاریکی

عکاسی با حالت Night گلکسی اس ۲۱ اولترا

دوربین واید گلکسی اس ۲۱ اولترا

عکاسی با حالت Night آیفون ۱۲ پرو مکس

دوربین واید آیفون ۱۲ پرو مکس

رقابت در زمینه‌ی عکاسی شب پرقدرت‌تر از همیشه ادامه دارد؛ هر دو پرچم‌دار اپل و سامسونگ می‌توانند الگوریتم Night خود را با تمام دوربین‌هایشان به‌کار بگیرند. در آزمایش بالا نور محیطی بسیار ضعیف بود، برهمین اساس برای جلوگیری از تأثیر لرزش ناخودآگاه دست، هر دو گوشی را روی پایه قرار دادیم. آیفون ۱۲ پرو مکس و گلکسی اس ۲۱ اولترا در حالت Night به‌ترتیب نوردهی ۵ و ۸ ثانیه را پیشنهاد دادند؛ البته می‌توانستیم نوردهی آن‌ها را به‌صورت دستی به‌ترتیب ۳۰ و ۱۴ ثانیه نیز افزایش دهیم.


کراپ ۱۰۰ درصدی

جزئیات در تاریکی - آیفون ۱۲ پرو مکس و گلکسی اس ۲۱ اولترا

در نگاه نخست تفاوت فاحشی بین عکس‌ها مشهود نیست؛ هر دو گوشی عملکرد تحسین‌برانگیزی در بازیابی جزئیات و رنگ‌ها در چنین شرایط نوری نامناسبی به‌نمایش گذاشتند؛ اما چنانچه عکس‌ها را زیر ذره‌بین قرار دهیم، متوجه خواهیم شد که گلکسی اس ۲۱ اولترا جزئیات را فدای کاهش نویز کرده؛ اما آیفون ۱۲ پرو مکس با وجود اندکی نویز، جزئیات بیشتری دراختیار کاربر قرار می‌دهد، از سوی دیگر، رنگ‌ها نیز در عکس ثبت‌شده با پرچم‌دار اپل طبیعی‌تر به‌نظر می‌‌رسند.


عکاسی پرتره در تاریکی

عکس پرتره گلکسی اس ۲۱ اولترا در شرایط نوری ضعیف

دوربین واید گلکسی اس ۲۱ اولترا

عکس پرتره آیفون ۱۲ پرو مکس در شرایط نوری ضعیف

دوربین واید آیفون ۱۲ پرو مکس

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن