برخی کارت‌ های RTX 3090 از تراشه RTX 3080 Ti استفاده می‌کنند

به گزارش سرویس تازه های دنیای فناوری مجله تک تایمز ،

کمبود تراشه‌های گرافیکی و پردازنده‎‌ها باعث شده تا دسترسی به کارت گرافیک‌هایی مانند انویدیا RTX 3090 بسیار دشوار شود و به همین دلیل، شرکت انویدیا در حال جایگزینی این کارت‌ها با کارت‌های استفاده‌نشده‌ی RTX 3080 Ti می‌باشد.

شایعات زیادی در مورد تاریخ عرضه‌ی این کارت گرافیک‌ها منتشر شده بود و قرار بود که این محصولات، در اواخر فروردین (اواسط آپریل) وارد بازار شوند. اما حالا به‌نظر می‌رسد که این کارت گرافیک‌ها، اواخر اردیبهشت (اواسط می) عرضه خواهند شد.

اخیراً کاربری گزارش داده که پس از بازکردن کارت گرافیک انویدیا RTX 3090 FE خود، متوجه نکته‌ی عجیبی در آن شده است. به گفته‌ی او، بر روی تراشه‌ی این کارت گرافیک، برچسب GA102-250-KD-A1 خورده بوده است و براساس اخبار مختلف، این برچسب متعلق به تراشه‌های گرافیکی RTX 3080 Ti می‌باشد.

این اطلاعات توسط یکی از کاربران انجمن Hardwareluxx منتشر شد و به براساس آن، تراشه‌ی GA102-250 که قرار بود در سری RTX 3080 Ti از آن استفاده شود، جایگزین تراشه‌ی GA102-300 کارت‌های RTX 3090 شده است. تاریخ برچسب این تراشه مربوط به ۱۰ آذر (۳۰ نوامبر) سال گذشته است و احتمالاً تصمیم جایگزینی کارت گرافیک‌های RTX 3090 در زمان عرضه‌ی کارت‌های سری امپر (Ampere) گرفته شده باشد.

انویدیا RTX 3090 و RTX 3080

در ابتدا قرار بود که کارت‌ گرافیک RTX 3080 Ti، که نسخه‌ی ارتقا یافته‌‌ی ۳۰۸۰ به حساب می‌آید، از ۲۰ گیگابایت حافطه‌ بهره برده و در آذرماه (دسامبر) عرضه شود اما از آن زمان، شرکت انویدیا چندین بار تاریخ عرضه‌ی آن را به تعویق انداخته است.

پس از رونمایی رسمی، شرکت انویدیا اعلام کرد که این کارت‌ گرافیک از ۱۲ گیگابایت حافظه استفاده کرده و به ۱۰,۲۴۰ هسته‌ی CUDA مجهز خواهد شد. تا قبل از این رونمایی، انتظار می‌رفت که انویدیا در این کارت گرافیک از ۲۰ گیگابایت حافظه و ۱۰,۴۹۶ هسته‌ی CUDA استفاده کند اما متاسفانه چنین امری محقق نشد.

احتمال دارد که تمام این مسائل به خاطر اشتباه شرکت انویدیا در برچسب‌زدن باشد اما با توجه به اخبار کمبود پردازنده، به‌نظر می‌رسد که دسترسی به کارت‌های سری امپر، کار بسیار دشواری باشد. با این حال، تلاش انویدیا برای پاسخ به نیاز مشتریان ستودنی است.

هنوز مشخص نیست که چه تفاوتی بین نسخه‌ی ۲۵۰ و ۳۰۰ این کارت گرافیک وجود دارد اما انتظار می‌رود که نسخه‌ی ۲۵۰ از قدرت کمتری برخوردار باشد. شرکت انویدیا هنوز در این خصوص نظری نداده است.

منبع: TechRadar

بمنظور اطلاع از دیگر خبرها به صفحه اخبار فناوری اطلاعات مراجعه کنید.
منبع خبر

نوشته های مشابه

بستن